A 100 Tagú Cigányzenekar Somló Tamással ünnepel
2010.09.28. 04:10
Huszonötödik születésnapját ünnepli a világhírű 100 Tagú Cigányzenekar. A zenekar október 8-án a Budapest Sportarénában az elmúlt negyedszázad megkoronázására készül. A születésnapi koncerten ott lesz Boross Lajos, a prímáskirály, a zenekar egyik alapítója, Szentpéteri Csilla, a Kossuth-díjas Szakcsi Lakatos Béla és a Nádor Vonósnégyes. Zenetörténeti pillanatnak lesz szem- és fültanúja a közönség, amikor Somló Tamás először áll egy színpadon a 100 Tagú Cigányzenekarral, és felcsendül az Álomarcú lány, aztán jön a Boogie Woogie a zongorán.
Oszsza meg másokkal is
A huszonötödik születésnapját ünneplő 100 Tagú Cigányzenekar október 8-án repertoárjának legszebb, legemlékezetesebb darabjaival és különleges vendégművészekkel, barátokkal együtt lép fel a Papp László Sportarénában. Először áll színpadra a zenekarral az LGT-ből ismert Somló Tamás, aki pályafutása során már sok mindent kipróbált, a 100 Tagú Cigányzenekarral azonban még soha nem játszott együtt - így most igazi kuriózumra számíthatnak, akik ellátogatnak a születésnapi koncertre. Annál is inkább, mert a művész szaxofonnal és szájharmonikával érkezik, hogy előadja többek közt az Álomarcú lányt és az Ő még csak 14 című nagysikerű számokat, jeles alkalomhoz méltóan, különleges zenei átiratban.
De fellép a Liszt-díjjal és Kossuth-díjjal kitűntetett Szakcsi Lakatos Béla és Szentpéteri Csilla is, akiket már régi ismerősként köszönthetnek a 100 tagú Cigányzenekar rajongói. Szentpéteri Csilla és a 100 Tagú Cigányzenekar már olyannyira összeszokott csapatot alkot, hogy a zenekar és Csilla közös műsorral is büszkélkedhet. Többször fölléptek már együtt - így a születésnapi koncerten jóbarátokként köszöntik egymást a színpadon. Ezúttal Vivaldi, Brahms és Jávory műveit szólaltatja meg a művésznő.
A fellépőtársak között lesz Boross Lajos, Kossuth-díjas, örökös főprímás, a 100 Tagú Cigányzenekar egyik alapító tagja, aki már több mint 10 éve nem játszik aktívan együtt a zenekarral, a negyedszázados születésnap alkalmából azonban újra láthatja őt a közönség. A koncerten a nagy alapító mellett a zenekarra együtt zenél majd a virtuóz Nádor Vonósnégyes is, aki jubileum alkalmából most először játszik együtt a nagyzenekarral. A 2004. őszén alakult Nádor Vonósnégyes fiatal művészei (Gabora Gyula és Farkas Nándor hegedű, Csonka Emil brácsa, Vámos Marcell cselló) közül többek édesapja a 100 tagú Cigányzenekar tagja, a két zenekar azonban még soha nem állt egy színpadon, az október 8-i nagykoncert így igazi családi örömzenélés lesz.
A 100 Tagú Cigányzenekar Buffó Rigó Sándor művészeti vezető és Lendvai Csócsi József főprímás irányítása mellett ezúttal is alaposan kitesz magáért: repertoárjukban megtalálhatók lesznek a legnagyobb klasszikusok, így például Rossini, Brahms, Monti, Szentirmay, vagy éppen Sarasate, Bizet, Csajkovszkij, Erkel, Strauss, Liszt és Dinicu művei.
________________________________________ A prímáskirály temetésén új legenda született
A 100 Tagú Cigányzenekar története egy temetéssel kezdődött. A 25 évvel ezelőtti kezdet apropóját Járóka Sándor prímáskirály temetése adta. Az ötlet néhány jó érzékű, éles eszű muzsikus fejéből pattant ki, akik abban a több száz zenész alkotta zenekarban játszottak, akik végső útjára kísérték a felejthetetlen prímást és nótaszerzőt. Hét hónap előkészület után, 1985 novemberében megalakult a Budapest Cigányzenekar, amely később a muzsikusok által „átkeresztelve" 100 Tagúként vált világhírűvé. Az alapítók között olyan ma már legendásnak számító zenészek szerepeltek, mint Berki László művészeti igazgató, Mészáros Tivadar, Boross Lajos, Banyák Nándor és id. Boros Mátyás prímások. A tiszteletbeli elnöki címet a világhírű zongoraművész, Cziffra György vállalta. A 100 Tagú Magyar Cigányzenekar, klasszikus szimfonikus zenekar, a világon egyedülálló zenei formáció. Tagjai főleg cigány származású muzsikusok, a komolyzene mellett tradicionális magyar és balkáni cigánymuzsikát, magyar nótát és népdalt is játszanak.
A koncerttel kapcsolatos további információk, valamint online jegyvásárlás:
http://www.100tagu.hu/fellepesek/fellepindex.html
forrás : hetivalasz.hu
|