Múzeumi Top 10 vidékről nézve
2010.05.28. 05:15
Ehhez képest a Terror Háza...
Az elmúlt évtizedekben a becslések szerint egyharmadára esett vissza a múzeumlátogatók száma Magyarországon. A múlt század nyolcvanas éveiben a szentendrei Kovács Margit Múzeumot egymillió látogató kereste fel, miközben tavaly a látogatók száma alapján az éllovas Szépművészeti Múzeum 487 ezer vendéget fogadott.
Oszsza meg másokkal is
A gyulai várban található múzeum nem is olyan régen az ország tíz leglátogatottabb múzeuma között volt található, és bár ebből a körből kiesett, úgy tűnik Közép-Európa egyetlen épen maradt téglavára még ma is kiemelkedően sok látogatót vonz. A gyulai várat szinte napra pontosan öt éve adták át – miniszterelnöki jelenlét mellett –, miután hatszáz millió forintért renoválták. A gyulai vár hármas funkciót lát el: műemlék, múzeum és a Gyulai Várszínház játéktere. A maga nemében egyedülálló.
Nemrégiben a Népszabadság közölt összeállítást a leglátogatottabb hazai múzeumról, és ennek kapcsán nem kelthetett meglepetést, hogy félmilliónál valamivel kevesebb éves látogatóval a budapesti Szépművészeti Múzeum végzett az élen, második a keszthelyi Helikon Múzeum lett (393 ezer), míg harmadik az egri vár lett. Vidéki kiállítóhelyeknek felettébb nehéz beverekedniük magukat a leglátogatottabbak közé, leszámítva Egert és a Balaton melletti Keszthelyt.
Vármúzeum, Gyula
A gyulai Vármúzeum – ma Corvin János Múzeum – 1983-ban az öt leglátogatottabb magyar múzeumok között szerepelt, igaz, ez az eredmény egy a maitól nagyon sokban különböző körülmények között született. A magyarok mellett a Szovjetunióból érkezett turisták (az Interturiszt-buszokra az idősebbek talán még emlékeznek) egészen nagy számban látogatták a gyulai várat. Bár a rossz nyelvek szerint hiába rendelkeztek múzeumbelépővel, valójában ezeknek a turistáknak csak töredéke járt a gyulai vármúzeumban. Az a tény nem szorul bizonyításra, hogy ezekben az években statisztikailag szinte kimutathatatlan az orosz turisták alföldi, és ezen belül gyulai jelenléte.
Az elmúlt évtizedekben a becslések szerint egyharmadára esett vissza a múzeumlátogatók száma Magyarországon. A múlt század nyolcvanas éveiben a szentendrei Kovács Margit Múzeumot egymillió látogató kereste fel, miközben tavaly a látogatók száma alapján az éllovas Szépművészeti Múzeum 487 ezer vendéget fogadott.
Hogy egy múzeum mekkora látogatószámot képes generálni, azt a látogatóhely szakmai értékein túl néhány adottság döntő módon befolyásolja. Ezeknek az adottságoknak a körébe tartozik, hogy a múzeum budapesti, főváros környéki, valamint, hogy olyan tradicionális idegenforgalmi központban található, mint Eger és Keszthely. A vidéki múzeumok látogatottságát erősen befolyásolja, hogy a kiállítóhelynek otthont adó város közúti elérhetősége jónak vagy rossznak értékelhető. Gyula ebből a szempontból előnytelen helyen fekszik, 220 kilométerre a fővárostól, és autópályát is csupán Kecskemétig lehet igénybe venni.
Ahhoz mérten, hogy a múzeumi TOP 10-ben a Terror Háza 187 ezer látogatót fogadott tavaly, nem mondható rossz eredménynek a gyulai Vármúzeum 60 ezres látogatottsága. Ez a látogatószám stabilnak mondható, ami ha figyelembe vesszük az elmúlt évek gazdasági és idegenforgalmi nehézségeit, kifejezetten jónak értékelhető. A Corvin János Múzeum összesen nyolc intézményt foglal magába, így egyebek mellett az Erkel Ferenc Emlékházat (itt született a híres zeneszerző), amelyet évente 20 ezren keresnek fel. Egy másfajta számítás szerint akár a 100 ezres látogatói számot is elérheti a gyulai Corvin János Múzeum, ehhez mindössze az szükség, hogy valamennyi hozzátartozó intézménybe jegyet váltók számát összeadjuk.
Szakemberek ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet – ezt részben érintettük a cikkben –, hogy a látogatószámok puszta összevetésén túl a hasonló múzeumot és/vagy műemlékeket hasonlítsuk össze egymással. Mindez azt jelenti, hogy példának okáért a gyulai Vármúzeum látogatói számát ne a Szépművészeti Múzeuméval, a Magyar Nemzeti Múzeummal vagy éppen a Magyar Természettudományi Múzeummal vessük össze, hanem a hasonló adottságú várakkal. Siklóssal, Kisvárdával vagy Kőszeggel.
A gyulai Vármúzeumnak az elmúlt években hétvégi látogatói forgalmának immár negyede az itt pihenő román turista. Ez nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy a keleti határon túlról érkező, a helyi fürdőket felkereső román vendégek egyre komolyabban vesznek részt a város hagyományosan erős kulturális idegenforgalmában
forrás : 168öra.hu
|