Egy megyényi gyönyörűség: Nógrád
2009.08.14. 06:48
A geológiai tanösvény részeként egy hatalmas teremben háromdimenziós szemüveg segít a különleges filmben szereplő, a leletekből rekonstruált állatok mozgásának plasztikus követésében.
Természeti szépségek, történelmi események helyszínei, egy különleges népcsoport életmódja, öltözéke, ételei, tízezrek által látogatott Mária kegyhelye, a magyarországi legnagyobb ősmaradvány-lelőhely – és ez csak a hirtelen eszünkbe jutó, érdeklődésre számot tartó gyöngyszemek felsorolása, ha meghalljuk Nógrád megye nevét. A kaláris azonban apró ékességeivel, a kis falvaival, egy-egy népszokásával, múltidéző rendezvényeivel együtt varázsolja el mindazokat, akik egyszer erre járnak.
Annak, aki a természetet szereti
Lágy dombok, csendes völgyek, apró patakok, háborítatlan természet várja azt, aki Berkenyére érkezik. A Börzsöny lábánál, festői környezetben épült ki a település, amelynek lakói büszkék régi sváb hagyományaikra; az egykori neves váci püspök, Migazzi Kristóf telepítette be őseiket a XVIII. században a német Frankóniából. A falu a nevét a környéken akkor nagy bőségben található berkenyéről kapta, ma viszont az itteni faluszövetkezet saját termelésű bogyósgyümölcseiből él; a biomálnát, a szedret és a ribizlit lefagyasztják, és úgy értékesítik a skandináv piacokon. Van halastavuk, és az is elmondható, hogy a feszületek települése Berkenye: 18 kőkereszt áll a község határában. A Budapesttől 50 kilométerre található község szereti a vendégeket.
A Szent Anna fogadóban az ideérkezők, bár válogathatnak a WIFI-vel felszerelt, légkondicionált, modern szobákban, de a legkeresettebb mégis az a kettő, amelyben parasztházba illő, régi stílusú mennyezetes ágy van. Különösen a nászutasok kedvelik a romantikus berendezést. Az étterem kínálatában a magyar, a helyi sváb specialitások és természetesen a bogyós gyümölcsök kapnak helyet. A ház és a falu gyakran helyszíne konferenciáknak. Különleges esküvőket tartanak a berkenyei tavon egy kis szigeten, ahol a polgári szertartástól a menyasszonytáncig mindent megszerveznek. A település várja a falusi turizmus kedvelőit és a bakancsos turistákat is, no meg a vadászokat.
Nőtincs – Seholsziget
Pán Péter Sehol szigete telestele olyan élménnyel, amely a gyerekekre vár. A háromhektáros területen van állatsimogató, lehet kerámiát festeni, kovácsolást, vagy éppen agyagozást tanulni. A Sólyomszem lovardában lovasiskola működik gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, sőt a fogathajtással is megpróbálkozhatnak. Különleges lovakat láthat, aki erre jár, a fjordfajta fekete végű sörényével, nagy nyugalmával és hidegtűrésével késztet csodálatra. Lék János és Markó Judit, a tulajdonosok gyermektáborozási lehetőséget is kínálnak: igazi indián csillagfény táborban, vagy éppen „postakocsiban” tudják elhelyezni a kalandvágyókat. A hétvégeken mindig programokkal várják az ideérkezőket, és kóstoltatják a környék krumplis, tésztás ételeit. Az Élményparkban kismozdony közlekedik.
íbr> Bánk - a jazz jegyében
A hétszáz lakosú kis település különlegessége a csodálatos tengerszem, amelyen csónakázni, vizibiciklizni, horgászni, fürdeni egyaránt lehet. Több mint 500 nyaralóház van a környéken, és a négycsillagos Tó wellness hotel superior is vonzza a vendégeket. A szobák a tóra néznek, és ez különösen jó akkor, amikor a tavi színpadon június utolsó hetében megrendezik a Luis Armstrong Jazzfesztivált, amelynek házigazdája Joe Murányi, Luis Armstrong utolsó, magyar származású klarinétosa.
A szálloda kertjében áll a jazztrombitás egyetlen, 2004-ben felállított magyarországi szobra.
A település a Leader program támogatásával a tóparti vendégházban integrált közösségi tér kialakítása mellett ifjúsági szállást és éttermet létesít. Felújítják a karsztkutat, hogy az esetleges tóvíz-csökkenést is pótolni tudják. A szálloda fedett uszoda és kalandpark építését tervezi.
Hollókő, ahol a jó vendég a magyar
Palócföld ékköve ez a kis falu, ahol sikerült nemcsak megőrizni, hanem élő hagyományaival együtt az ideérkező elé tárni, milyen volt a XVII-XVIII. században kialakult településforma, hogy éltek, milyen bútorok között és milyen elrendezésben az egykori hollókői palócok. Az Ófalu minden háza a maga nemében különleges. A Mívesházban lehet válogatni a helyben készült biolekvárok, savanyúságok között, megkóstolhatóak a kemencében sült ételek, mint a kemencés lángos, vagy a tepsiben, a kemencében, hozzáadott zsír nélkül készült együtt ízesedő kacsa, libacomb, máj és krumpli. Mint mesélik, a japánok ámuldozva csodálják az 55 házból álló, védett Ófalut, a kis templomot, sétálnak és aztán vég nélkül dicsérik a finom palóc levest. A főutcában mézet is árusítanak. Az itteni asszonyok szeretik, és szívesen felveszik színes népviseletüket, táncolnak, énekelnek, mesélnek a vendégeknek.
Hollókő vára is egyre szépül, van várkapitánya, szolgáló serege, szívesen tanítják a turistákat a nyilazásra, baltahajításra, dárdavetésre és megmutatják a vár belsejét, amelynek a rekonstrukciója, a pénz hiányában, ha lassan is, de halad. Húsvét, Pünkösd, a bornapok után júniusban a múzeumok éjszakája a fontos rendezvény, júliusban pedig fenn a vár lábánál a szabadtéri színház előadásait tartják. Nem marad el Szent István ünnepe és a szüret sem, jóllehet nem sok szőlő terem az 1987. óta világörökségnek nyilvánított településen. December közepén tartják az adventi vásárt és a világörökség napot.
Ipolytarnóc gazdag ősvilága
A palóc Grand Canyonon áthaladva érkezünk el Ipolytarnócra, amelynek feltárt évmilliós kincseit mindenkinek látni kell. Egykor a dúsan virágzó és állatvilágban gazdag területet beborította egy vulkáni kitörés, amely bár megölte itt az életet, viszont megtartotta nyomait az utókornak. A feltárt leletek első darabjait már 1866-ban megtalálta Kubinyi Ferenc természettudós, a látványt idősebb Markó Károly meg is örökítette. Az akkor lelt hatalmas ősfenyő keresztmetszete több mint 2 méter volt, a hossza pedig a kutatások szerint csaknem száz méter lehetett. Most mintegy 8,5 méter hosszú darabja látható a megtalálásakor épített védőpincében. Ez az első volt a világon, amelyet ilyen védelem céljából hoztak létre.
A Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó lelőhelyet 1995-ben az összeurópai természeti örökség részének nyilvánították, Európa Diplomával tüntették ki, és a terület világörökségi nevezés alatt áll. A 2007-ben befejeződött fejlesztésnek köszönhetően világszínvonalú bemutató- és látványeszközökkel gazdagodott. A geológiai tanösvény részeként egy hatalmas teremben az egykori folyópart, az idejáró állatok lábnyomával várja a turistákat, háromdimenziós szemüveg segít a különleges filmben szereplő, a leletekből rekonstruált állatok mozgását plasztikusan követni, figyelni vadászásukat az élelmükre, és hallgathatjuk a páratlan őslénytani rezervátum hangjait. A bemutatóteremben a Gelka System háromdimenziós filmjét még különlegesebb körülmények között élvezhetjük: itt, akár a gépkocsikban, biztonsági öv véd bennünket az előadás alatt, mert nemcsak a félelmetes, vagy éppen érdekes látvány hat ránk, hanem maga a szék is mozog, összefüggésben az eseménnyel. Újdonságként már áll az az épület, amelyben a tavaly meglelt, bükkábrányi leletként elhíresült ősfák konzervált maradványait helyezték el. A geoparkban az érdeklődő fiataloknak őslénytani táborokat is szerveznek.
Mátraverebély – Szentkút
Különleges hely, különleges atmoszférával. A hagyomány szerint az 1100-as években, Szent László, a lovagkirály ideje alatt egy néma pásztorfiú meggyógyult, amikor a neki megjelenő Szűz Mária kérésére ivott a csodálatos tisztaságú forrásvízből. A XVIII. század óta ferences szerzetesek gondozzák a kegyhelyet, amelyhez évente mintegy 200 ezren zarándokolnak, hogy testi, lelki bajaikra enyhülést keressenek. A barokk templom ékessége, sok kiemelkedő művészi alkotás mellett a 300 éves, hársfából készült, öltöztethető Mária szobor, karján a kis Jézussal. Az egykori zarándokok adakozásából felépült, a Lourdes-i barlangra emlékeztető szabadtéri oltár, előtte padokkal ellátott terület ad otthont a nagyobb vallási rendezvényeknek,
szentmiséknek, körmeneteknek. A domboldalban műemlékké nyilvánított remetebarlangok, a természetes forrásvíz és a különleges, békés környezet mind hozzátartozik a hely atmoszférájához. Az Adriától a Balti tengerig húzódó 1400 kilométeres Mária zarándokút egyik állomása Mátraverebély-Szentkút. Itt a főbúcsút minden évben a Nagyboldogasszony ünnepéhez közeleső hétvégén tartják, illetve a napján, augusztus 15.-én. Három további nagybúcsú van: Pünkösdkor, Szent Anna ünnepén és Kisboldogasszonykor. A szerzetesrend visszakapta az egykori rendházát, ám a rendbehozatalára, közösségi szállások kialakítására, étterem, múzeum létesítésére egyelőre nem sikerült fejlesztési pénzt szerezniük, a bevételek csak a fenntartáshoz elegendőek.
Kozárd: hagyomány és újdonság
Hollókőtől alig 12 kilométerre található Kozárd, amely szintén büszkén vállalja palóc gyökereit. Kis falu – sok látnivalóval. A 180 fős település gasztronómiájával, vadász
és öko-turizmusával évente több ezer látogatót vonz. A pásztói kistérség legjobban fejlődő települése rangot méltán vívta ki magának. Tíz család foglalkozik falusi turizmussal, vendégfogadással; a házak között van néhány régi, hagyományos palóc épület, amelyet a leggyakrabban kérnek a vendégek, élvezve a különlegességét. Kozárd további vonzereje a nívódíjas Vadvirág étterem terített asztala, amelyen az „öreg palóc kedvence”, a tócsni, a sztrapacska mellett ott a
rozmaringos mangalicasült, a vörösboros szilvával tálalt kacsacomb. Mellé a helyi almapálinka, a szentelt Kozárdi vadászborok is szerepelnek a kínálatban. A látnivalók között a falu címerében is szereplő öregtoronyhoz felzárkózott a nemrég épült közösségi ház, amelynek földszintjén a rendezvényeknek alakítottak ki termeket, emeletén üvegkupolás kápolna van, amelyet Szurcsik János Munkácsy-díjas festőművész oltárképe díszít, előtte pedig bronz angyal trombitál. És tovább lehet felfelé haladni, a legfelső szint kilátó, amelyről a környék megtekinthető. A programok között a tavaszi Almavirág fesztivál, július 9.-12 között a Kozárdi Művészeti Napok, benne a 9.-i Muzsikál az erdő koncert, a szeptember 19.-i Magyar ízek – magyar színek gasztronómiai és gyümölcsfesztivál mellett állandó a lehetőség a geológiai tanösvény és az andezit kőfejtő végigjárására, a mangalica farm és szürkemarha tanya látogatásokra, valamint a művészeti tárlatok megtekintésére.
íbr>forrás : glob-hungary.hu / Szöveg: Hajós Anna – Koppány György
|