közérdekű ! ? : „Rászerveztek”? Uniós csúcsrendezvény nélkül maradt Orbán |
„Rászerveztek”? Uniós csúcsrendezvény nélkül maradt Orbán
2011.02.20. 18:29

Hajdu Márton, a magyar EU-elnökség szóvivője csütörtökön közölte: elhalasztják az Európai Unió május 27-re tervezett keleti partnerségi csúcstalálkozóját, és a rendezvényt az év második felében, a lengyel EU-elnökség alatt tartják meg.
Oszsza meg másokkal is
A keleti partnerségi csúcstalálkozót az eredeti tervek szerint Gödöllőn rendezték volna meg a magyar elnökség szervezésében. Az unió keleti partnerségi politikája a Fehéroroszországgal, Ukrajnával, Moldovával, Azerbajdzsánnal, Grúziával és Örményországgal való kapcsolatokra terjed ki. A keleti partnerség erősítése a magyar soros elnökség prioritásai között is szerepelt.
A tagországok 2009-ben döntöttek arról, hogy 2011-ben csúcstalálkozóra hívják össze az uniós állam-, illetve kormányfőket, valamint az érintett hat ország első számú vezetőit. A keleti partnerségi csúcs időpontját ezután május végére tűzték ki.
A magyar kormány számára kiemelten fontos lett volna a csúcstalálkozó, ezt maga Orbán Viktor is kiemelte még tavaly októberben, amikor arról beszélt, „még a vártnál is izgalmasabb” lesz a magyar elnökség fél éve, bár egy elnökségi forrásunk azt mondta, az elnökség úgy tekinti, ez is annak a bizonyítéka, hogy az elnökséget nem presztízsszempontok vezérlik, hanem a közös ügyek előbbre vitelének, megoldásának a szándéka.
Balog Zoltán a Közigazgatási Minisztérium államtitkára nemrég az Egyesült Államokban járt, ahol azért lobbizott, hogy a találkozón Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is jelen legyen – ez egyelőre kérdéses volt.
A tervezett időpontban azonban - közölte a magyar elnökségi szóvivő - számos más nemzetközi eseményt is tartanak. Ezért a magyar elnökség és a soron következő lengyel elnökség konzultált Herman Van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével, és azt kezdeményezte, hogy a keleti partnerségi csúcstalálkozót tegyék át az év második felére, Lengyelországba. "Az időpont és a helyszín megváltoztatásának okai tisztán logisztikai jellegűek" - hangsúlyozta Hajdu Márton.
A Hírszerző információi szerint a magyar szervezésű keleti partnerség csúcstalálkozó megtartása végül akkor vált lehetetlenné, miután a május 25-26-i minsizteri szintű OECD-ülés időpontja is ismertté vált, ezután kezdődtek meg az egyeztetések a magyarokat követő lengyel soros elnökséggel, hogy ők rendezzék a konferenciát, a magyar elnökség naptára ugyanis szintén meglehetősen zsúfolt. "Az állam- és kormányfői csúcsokat sok hónappal korábban kell elkezdeni szervezni, mert az ilyen notabilitások naptárát hónapokra előre tervezik" - kommentált egy forrásunk.
Szervezés helyett együttműködünk
Hajdu Márton szerint a magyar EU-elnökség nagy jelentőséget tulajdonít a keleti partnerségnek, és a következő lengyel elnökséggel, az Európai Tanács elnökével, valamint az Európai Bizottsággal együttműködve folytatja az előkészületeket annak érdekében, hogy a csúcstalálkozó sikeres és érdemi legyen, erősítse meg a keleti partnerség céljait és elveit.

Orbán Viktor lengyel kollégájával: Tusk fogja vendégül látni a csúcstalálkozó résztvevőit
Fotó: Túry Gergely
A következő lengyel elnökség kifejezte készségét, hogy felveszi a csúcstalálkozó megrendezését saját elnökségi programjába. A lengyel fél szorosan együtt kíván működni a magyar elnökséggel annak érdekében, hogy az eddigi előkészületek eredményeit a lehető legnagyobb mértékben figyelembe vegyék - közölte a magyar szóvivő, aki hangsúlyozta, a végül Lengyelországban rendezendő csúcstalálkozón ugyanúgy hárman, Magyarország, Lengyelország és az Európai Tanács állandó elnöke, Herman Van Rompuy fog elnökölni, mint ahogy az a gödöllői rendezvény esetében lett volna.
Sűrű a naptár?
A májusi nemzetközi konferencianaptár meglehetősen sűrű, ám a magyar szervezésű keleti partnerség csúcs időpontját tűzték ki először május 27-re, a G8-ak csúcstalálkozójának dátumát csak január 30-án véglegesítették. Mint ismeretes, a világ nyolc kiemelkedő nemzetgazdaságát - az Egyesült Államokat, Japánt, Nagy-Britanniát, Németországot, Franciaországot, Olaszországot, Kanadát, valamint Oroszországot - tömörítő G8-as csoport május 26-27-én tartja csúcstalálkozóját a franciaországi Deauville-ben. Úgy tudjuk, a G8-as csúcsot "szervezték rá" a keleti partnerségire, amit ezután néhány nappal korábbra, május 24-25-re időzítettek.
Hajdu Márton elnökségi szóvivő azt mondta a Hírszerzőnek, a rendezvényen amúgy is Herman Van Rompuy elnökölt volna lengyel és magyar társelnökösködés mellett, vagyis protokolláris értelemben nem lesz változás, azt leszámítva, hogy a rendezvényt nem Magyarországon, hanem Lengyelországban tartják.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|