Hallgat a kormány Sukoró ügyében
2010.09.06. 02:26

Többszöri megkeresésünkre sem volt hajlandó válaszolni a kormányszóvivői iroda arra az egyszerű kérdésre, hogy a kormány visszavonja-e a sukorói beruházást kiemeltté nyilvánító rendeletet, mint ahogy arra sem, támogatják-e a kapcsolódó törvény visszavonását. A Fidesz annak idején megszavazta a jogszabályt a parlamentben.
Oszsza meg másokkal is
A Fidesz-KDNP teljes támogatásával fogadta el még 2006 elején "A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről" szóló törvényt .
Pedig a Fidesznek voltak kifogásai a törvénnyel szemben. A javaslat vitájában a Fidesz nevében felszólaló Horváth János kritikája annyi volt : "az ügyintézés sem a határidő, sem a hatásfok tekintetében nem fog javulni, nem javul úgy, ahogy javulhatna, ha a meglévő intézményrendszert, a meglévő szakembereket jól, eredményesen használnák".
Már akkor felsejlett, hogy mire lesz jó Ivancsics István ennél konkrétabb volt később: szerinte "egyáltalán nem tükröződik a kész törvényszövegen, hogy ez valóban az uniós források felhasználását tenné hatékonyabbá, inkább mondhatjuk azt, hogy valamilyen kibújási technika merül itt fel , hiszen sok minden vonatkozó törvényt, az eljárásrendre vonatkozó törvényt is mentesíti, illetve felszabadítja a jelenlegi törvény erejénél fogva, és beavatkozik elég keményen ezekbe a kérdésekbe, a bírósági és a hatósági eljárási rendbe is". A Fidesz végül mégis megszavazta a jogszabályt, alig két hónappal a 2006-os választások előtt, amikor még senki nem tudta, ki kormányoz tavasztól.
Két évvel később, amikor a Gyurcsány-kormány módosított a törvényen, a Fidesz ismét kifogásait hangoztatta. Kovács Zoltán például egyenesen alkotmányellenesnek minősítette a jogszabály azon részét, amely az önkormányzatok fellebbezési jogát korlátozta volna. Meggyes Tamás pedig arról beszélt, a törvény több intézkedése ellentétes az önkormányzatok érdekével. Ráadásul "gyanút kelt az emberben", hogy "pont egy válsághelyzetben lévő kormány próbálkozik ilyen törvénnyel" , úgy, hogy a szövegből semmilyen módon nem derül ki, milyen uniós nagyberuházásokra is szabták a jogszabályt.

Budai Gyula hetente tart sajtótájékoztatót, konkrét kérdésekre mégsem válaszol a kormány
(Fotó: MTI)
botrány van belőle . Miért van belőle botrány?". Később azt is mondta, főleg "környezetvédelmi területen tapasztalható nagymértékű visszaélés ".
A Fidesz ennek ellenére most is inkább a tartózkodást választotta a végszavazásnál, 135-en nem foglaltak állást, 19-en szavaztak nemmel.
Jött a "mutyi-rendelet"
Így semmi akadálya nem volt, hogy megszülessenek a törvény alapján kiadott kormányrendeletek, köztük a "hírhedt" 83/2009-es is, ami a sukorói beruházásról szól. A tervezett kaszinó ügyét a Fidesz, illetve a választások után az Orbán-kormány az előző időszak korruptságának egyik emblémájává tette, Budai Gyula kormánybiztos hetente tart az ügyben sajtótájékoztatót , a kedden pedig már a nyomozóhatóság is lépett, amikor őrizetve vették a beruházás fölött "bábáskodó" Magyar Nemzeti Vagyonkezelő két vezetőjét.
Ezek után logikusnak tűnt, hogy a kormány amilyen gyorsan csak lehet, hatályon kívül helyezi a láthatóan mutyizásra alkalmas jogszabályokat. Előbb az LMP , majd a Jobbik is felszólította erre a kabinetet, de semmilyen adekvát reakció nem érkezett egyik párt felvetésére sem. Közben kiderült az is, Orbán Viktor is találkozott a befektető-jelölttel, az LMP ezirányú kérdésére szintén nem érkezett értékelhető válasz a kommunikációs államtitkárságtól.
A Hírszerző szintén elküldte a kérdéseit az emberek adójából fenntartott Kormányzati Kommunikációs Államtitkárságnak: azt szerettük volna tudni, hogy az Orbán-kormány támogatná-e a törvényjavaslat visszavonását, illetve visszavonja-e a kormányrendeletet. Az emberek adójából fenntartott Kormányzati Kommunikációs Államtitkárság egyik kérdésünkre sem válaszolt. Előbb – több napi várakozás után – azt írták lapunknak, hogy a törvény visszavonása a parlament hatásköre, így erre a kormánynak nincs hatásköre. (Ezek szerint a Fidesz-KDNP frakció és az általa megválasztott kormánynak nincs köze egymáshoz.)
A kormányrendeletre vonatkozó kérdésünkre - hiszen ez csakis a kormány hatásköre - az emberek adójából fenntartott Kormányzati Kommunikációs Államtitkárságnak szintén napokba telt, míg nem válaszolt. Ehelyett csak Budai Gyula már többször kiadott közleményét küldték át a "banánköztársaság végéről" .
A jelek szerint azért a "banánköztársaság" kormányrendeletét nem akarja visszavonni az Orbán-kabinet.
forrás : hirszerzo.hu
|