KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Augusztus
HKSCPSV
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Előtérben !
Előtérben ! : A "nagyhalakra" vadászik a növekvő hatalmú ügyészség

A "nagyhalakra" vadászik a növekvő hatalmú ügyészség

  2011.07.11. 04:45

 

Vádalku, védett tanú, egyre profibb laborok, a rendőrtiszti főiskolán tanított vallatási fogások, a törvény határát súroló nyomásgyakorlási technikák – az ügyvédek szerint számtalan módszer áll a rendőrök, ügyészek rendelkezésére, ezért nem értik, miért bővíti ismét a vádhatóság lehetőségeit a parlament. A több évtizede praktizáló ügyvédek szerint túl nagy hatalmat ad az ügyész kezébe az a hétfőn elfogadott törvény, amely 48 órára megfoszthatja a gyanúsítottat a védelem jogától.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

„Bár kényszervallatással, veréssel legalább15 éve nem találkoztam, olyan már volt a praxisomban, hogy egy hét elteltével szereztem tudomást arról, hogy az ügyfelemet bent tartják és kihallgatják” – érzékeltette a Hírszerzőnek a főleg büntetőügyekkel foglalkozó Szijártó Zsolt ügyvéd, hogy a jelenlegi büntetőeljárási szabályok mellett is előfordul, hogy a nyomozó hatóságok a törvényesség határát súrolva távol tartják a védőket az ügyfeleiktől.

A parlament által hétfőn elfogadott – a kihirdetést követően azonnal hatályba lépő – törvény szerint a jövőben a nagyobb súlyú, úgynevezett kiemelt bűnügyek esetén az első 48 órában az ügyészség intézkedésére megtiltható a vádlott és a védő érintkezése, ugyanakkor a jogszabály 72 óráról 120 órára emeli az őrizetbe vétel idejét.

A törvénytervezetet számos bírálat érte, az ellenzéki pártok és a jogvédő szervezetek mellett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára, Répássy Róbert is kritizálta. A koalíciós partner, a KDNP ügyvédi praxist folytató képviselője, Rubovszky György pedig módosítót nyújtott be a törvényhez, ami törölte volna a tervezetből az ügyvéd nélküli fogvatartási időt. Bár az alkotmányügyi bizottság fideszes alelnöke, Cser-Palkovics András is hajlott volna a kompromisszumra megfelezve a 48 órát, ám a kormánypárti többség végül Lázár János utolsó pillanatban beterjesztett módosítójával fogadta el a törvényt, ami rögzítette a 120, illetve 48 órás időkorlátot. Igaz, a fideszes frakcióvezető azt is belefoglalta a törvénybe, hogy ügyvéd nélkül senkit nem lehet kihallgatni, még akkor sem, ha ez az első 48 órában megtörténik.

Válogatott módszerek

„Gyakran előfordul, hogy késő este viszik be a gyanúsítottat, majd kifaxolják az ügyvédje irodájába az értesítést, amit nyilván másnap reggel vesz észre, vagy később, hiszen délelőttönként többnyire a bíróságon vagyunk. Így aztán van idő elbeszélgetni, akár egy beismerő vallomást kihúzni a terheltből” – mondta Szijártó, hogy milyen trükkös, egyébként jogszerű módszerekkel élnek manapság is a nyomozó szervek.

„Pedig az a tapasztalatom, hogy ha jelen van a védő, a legritkább esetben születik beismerő vallomás. Még tettenérés esetén is meg szoktuk várni a nyomozás végét és az iratismertetést, hogy lássuk, mi van az ügyészség kezében” – mondta az ügyvéd. Szijártó példaként az autófeltörést említette, ahol még akkor sem érdemes azonnal vallani, ha pajszerrel a kezében kapják el a tettes, mert akkor is lehet arra hivatkozni, hogy nem a kocsit, hanem a rádiót akarta ellopni – így kisebb a büntetési tétel.

Az ügyvéd, már említett legkülönlegesebb esete az volt, amikor egy hetes késéssel az ügyfele rokonaitól tudta meg, hogy védencét bevitték. Később a kihallgatásról szóló jegyzőkönyvben azt olvasta, hogy ügyfele bediktálta a nevét és az elérhetőségét, sőt a dokumentumban az szerepelt, hogy megpróbálták elérni, ám Szijártó szerint kizárt, hogy napokon keresztül nem érték utol.
 

kép=

Répássy Róbert és Lázár János - újabb huszáros roham
Fotó: Túry Gergely

 

Egy másik alkalommal egy ügyfelét nem gyanúsítottként, hanem tanúként hallgatták ki, de közölték vele, hogy vegye le a szíját és a cipőfűzőjét, mert bent tartják. Egy olyan esetről is beszélt, amikor öt rendőr szállt ki egy tanút bevinni a rendőrségre, még meg is bilincselték, ám hiába volt törvénysértő ez eljárás, a rendőrségen tett vallomására már formálisan nem volt kihatással, így a bíróság elfogadta bizonyítékként.

Az ügyészség a nagyhalakra utazik

A büntetőeljárást szigorító, hétfőn elfogadott törvényről az eredeti beterjesztő, Balsai István június közepén azt mondta, hogy az ügyészség szorgalmazta. Ezt ugyan Lázár János frakcióvezető cáfolta, de a Hírszerzőnek több fideszes képviselő is megerősítette, hogy a vádhatóság észrevételei alapján íródott a szöveg.

Információink szerint az ügyészség főleg azt kifogásolta – amit Szijártó Zsolt által mondottak is alátámasztanak –, hogy az ügyvédektől „nem férnek hozzá” a gyanúsítottakhoz, azaz képtelenek rávenni őket a beismerő vallomásra. A lapunknak nyilatkozó ügyvédek szerint a törvénymódosítás ezen a helyzeten sem fog segíteni, hiszen a „fehérgallérosok” rendszerint ismerik a jogaikat, tudják, hogy mit mondhatnak és mit nem, hiába tartják tőlük távol az első két napban az ügyvédjüket, nehéz lesz megtörni őket.

Kormányzati források a tervezet parlamenti vitájakor a Hírszerzőnek azt mondták, vádhatóság azért is szeretné az első 48 órában távol tartani az ügyvédet az ügyfelétől, mert korábban azt tapasztalták, hogy a korrupciós, bűnszervezetben elkövetett ügyek esetén az védő rendszerint nem az őrizetbe vett „kishalakat”, hanem a befolyásos „fehérgallérosok” érdekeit képviselik, ezért értesítik őket az ügyészség, rendőrség szándékairól, sőt még bizonyítékok megsemmisítésében is segédkeznek. Állítólag azt is felpanaszolta a vádhatóság, hogy az ügyvédek még a vádalkuról is lebeszélik a „kishalakat”, nehogy a szálak továbbvezessenek a nagyobb ügyfeleik felé.

Persze a vádalku sem mindig célravezető, hiszen bizonyítékok hiányában egy „nagyhalra” tett terhelő vallomás nem mindig elegendő. A hétfőn elfogadott törvény ugyan nem teszi lehetővé az ügyvéd nélküli kihallgatást – tehát jegyzőkönyv hiányában a gyanúsítottal folytatott beszélgetést nem lehet a bizonyítási eljárásban felhasználni – viszont a terhelt segíthet a bizonyítékok feltárásában. Mivel az esetek többségében az ügyészség rendeli el a házkutatást, egy ilyen – hivatalosan nem létező „vallomásra” – támaszkodva és a „halaszthatatlan nyomozati cselekmény” gumiszabályára hivatkozva újabb bizonyítékokat gyűjthet majd be a hatóság.

Sok adu van a nyomozók kezében

Az ezredforduló óta sokat változott a kontinentális hagyományokon nyugvó hazai büntetőjog, és ezek a változások rendszerint növelték a nyomozó hatóságok mozgásterét – mondta a Hírszerzőnek Bárándy Péter ügyvéd, a Medgyessy-kormány igazságügyi minisztere, aki ezért sem érti a szerinte alkotmányba, nemzetközi szerződésekbe ütköző törvénymódosítást.
 

kép=

Bárándy Péter ügyvéd - nem híve a vádalkunak
 

Az angolszász országokban elterjedt, Magyarországon 1998-tól fokozatosan bevezetett, „nyomozati alku” nevet viselő eljárás lényege, hogy a vádlott a terhére rótt bűncselekmények legalább egy részét beismeri, esetleg segít a nagyobb súlyú ügyek felderítésében, cserében kisebb büntetést kap vagy akár le is zárhatják az ügyében a nyomozást – s ezáltal futni hagyják.

Ez a lehetőség ösztönzi a gyanúsítottakat, hogy tegyenek beismerő vallomás, újabb bizonyítékokat tárjanak fel: mindez gyorsítja az eljárásokat, ami miatt mind az ügyészségen, mind a bíróságon évek óta nagy a társadalmi és politikai nyomás. Szintén segíti a nyomozók munkáját a védett tanú intézménye, amit az első Orbán-kormány idején hozott 2001-es törvény vezetett be a magyar jogrendbe. A magyar FBI-nak is nevezett Nemzeti Nyomozó Iroda által koordinált védelmi programba akár vádlottak is bekerülhetnek, ha együttműködnek a rendőrséggel, ügyészséggel. Míg az utóbbiba bárki bekerülhet – nincs nevesítve, hogy milyen bűncselekményeknél lehet alkalmazni –, a vádalkunál kizáró ok, ha a bűntényt bűnszervezetben követték el, vagy halálhoz vezetett.

Bárándy Péter viszont úgy gondolja, ez sérti a büntetőeljárás alapelvét, mely szerint mindenkinek bűnhődnie kell, akire rábizonyították a tettét és olyan mértékben, amit a Büntető törvénykönyv előír.

„A bíróság előtt két egyenlő fél küzd az igazságért, ám az új törvény kivételezett helyzetbe hozza az ügyészséget, helyzetelőnyt ad neki az ügyvéddel szemben” – mondta a volt miniszter. Bárándy szerint még a 48 órás védő nélküli őrizetnél is súlyosabb, hogy a törvény alapján ezentúl az ügyész választhatja ki, hogy melyik bíróság tárgyalja az adott ügyet. Márpedig a bírók és a bíróságok is különbözőek, vannak akik sokkal szigorúbbak, és rövidebb mérlegelés után döntenek, ami szintén a vádhatóságnak kedvezhet.

Feljövőben a magyar CSI

Az általunk megkeresett ügyvédek azért sem értik a hétfői törvénymódosítást, mert szerintük megfelelő módszerekkel, jól átgondolt stratégiával, a már feltárt bizonyítékok jól időzített adagolásával viszonylag rövid idő alatt is lehet eredményt elérni a kihallgatáson, sőt akár a tapasztalt ügyvéden is felül lehet kerekedni. Ráadásul a bizonyítékszerzésnek már vannak más, igen fejlett módszerei is.

„Speciális tudást igényel, hogy a kihallgatást végző nyomozók eredményt érjenek el, ráadásul úgy, hogy a módszerekben az ügyvéd, de még a jogvédők se találjanak kivetnivalót” – mondta a Hírszerzőnek Timár Zoltán, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Szóvivői Irodájának főosztályvezetője.

Timár szerint a technika fejlődésének köszönhetően a nyomozásban egyre jelentősebb szerepet játszanak a helyszínelők, ahogy a szövevényes gazdasági bűnügyekben a külső szakértők bevonása is nélkülözhetetlen. Példaként a 2009-es tompai hármas gyilkosságot említette, ahol a rendőrök 70 órán keresztül helyszíneltek, majd a bizonyítékok alapján pár napon belül le is tartoztatták a tettest.
 

kép=

Vannak más módszerek is
Fotó: Stiller Ákos

 

Az ORFK főosztályvezetője szerint más hozzáállást igényel egy, a rendőrség módszereit már ismerő, „tapasztalt” bűnöző, esetleg egy jogait jól ismerő „fehér galléros”. És másként kell kihallgatni azt, aki soha nem került összeütközésbe a törvénnyel, esetleg hirtelen felindulásból elkövetett testi miatt vettek őrizetbe. „Ez egy jól felépített csapatmunka, itt nincs egyedül dolgozó, ajtóból visszaforduló Columbo vagy szembe világító lámpa. Ez elsősorban pszichológia, ügyes helyzetfelismerés, taktikázás” – mondta az ORFK főosztályvezetője. A kihallgatás olyannyira fontos, hogy a módszereket tanítják a rendőrtisztin is, igaz, Timár szerint ezt csak a gyakorlatban az idősebb kollégáktól lehet elsajátítani.

Szijártó Zsolt azt mondta, maga is tapasztalta, hogy a rendőrök még ma is alkalmazzák a „jó zsaru – rossz zsaru” módszert, mint ahogy tapasztalatlan gyanúsítottak esetében beválik „ a haverod a másik szobában most vallott rád” taktika is, tehát a nyomozó hatóságok fogásai rendszerint hatékonyak, lehetőségeik most is szélesek.

forrás és szerző : hirszerzo.hu / M. László Ferenc


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal