közérdekű ! ? : Vona: Súlyos következményei lesznek a Magyar Gárda feloszlatásának |
Vona: Súlyos következményei lesznek a Magyar Gárda feloszlatásának
2009.07.07. 05:45

Felülvizsgálati kérelmet nyújtanak be a Legfelsőbb Bírsághoz.
Csütörtökön kihirdetett ítéletében jogerősen is feloszlatta a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet a Fővárosi Ítélőtábla. Fellebbezésnek helye nincs, ám felülvizsgálati kérelmet még benyújthat a Legfelsőbb Bírósághoz az alperes.
Vona Gábor Jobbik-pártelnök az ítélethirdetést követő sajtótájékoztatón bejelentette: ezt meg is fogják tenni. „Súlyos társadalmi következményei lesznek a betiltásnak” – jelentette ki Vona, aki szerint a Fővárosi Ítélőtábla nem állt ellene a politikai nyomásnak, ezért születhetett ilyen ítélet.
Mindazonáltal az egyesület megszüntetése nem fog olyan hatást kiváltani, „mint azt várnák” – mondta el az elnök, ugyanis szerinte az egyesület betiltása nem tiltja azt, hogy a feketeruhás, árpádsávos felszerelésben vonulgató gárdatagok tömegesen megjelenjenek egy-egy településen - bár a bíróság szerint az ítélet a Magyar Gárda Mozgalomra is vonatkozik.
Újságírói kérdésre a pártelnök elmondta: új egyesület alapításába is belegondoltak, de egyelőre ebbe még nem vágják a fejszéjüket. Vona úgy tájékoztatott, az egyesület bankszámlájának kiürítése ez esetben azt jelenti, hogy a teljes egyesületi vagyont, pontosan 70 ezer forintot átutalnak az állami kasszába.
A helyszínen 10-15 gárdista is összegyűlt az ítélethirdetésre, és tudósítónk szerint nem tűnnek túl letörtnek, sőt: egyikük például épp arról próbálta meggyőzni társát, mekkora támogatottsági többletet jelent majd nekik a tárgyalás nyújtotta nyilvánosság: „az elsőfokú ítélet után is rekordmennyiségű ember jelentkezett a Gárdába, most is fog vagy ötszáz”. A politikai elemzőként felcsapó gárdista egyben azt is prognosztizálta társának, hogy a betiltás miatt legalább húsz százaléknyi új voksoló fog a Jobbikra szavazni.

"A Prikezsia Gárda ártalmas a cigányságra"
Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke és a romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott is üdvözli a Fővárosi Ítélőtábla csütörtöki döntését, amelyben jogerősen feloszlatta a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet.
Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke - aki az elsőfokú eljárásban felperesi oldalon beavatkozó volt az ügyészség által kezdeményezett perben - az MTI-nek a jogerős döntés hírére úgy fogalmazott: „győzött a józan ész, a demokrácia, a cigányság és az egész ország”. Hozzátette: bíztak abban, hogy a bíróság is belátja, a "Prikezsia Gárda" tevékenysége ártalmas a cigányságra és az egész társadalomra. (Az OCÖ politikusai a nyilvánosság előtt a Magyar Gárdát Prikezsia, cigányul minden rosszat megtestesítő" gárdának nevezi).
A roma vezető a magyarországi cigányság nevében üdvözölte a bírósági döntést. Megjegyezte, azokon a településeken, ahol a Prikezsia Gárda korábban végigvonult, fellélegezhetnek az emberek, mert fekete egyenruháikban nem félemlíthetik meg tovább a cigányságot. Félő azonban, hogy a szellemiségük tovább él, más formában visszalopakodhatnak és újra hangot adhatnak cigányellenes és antiszemita nézeteiknek.
Teleki László, MSZP-s országgyűlési képviselő, romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott az MTI-nek úgy fogalmazott: „újra hitet és reményt ad a magyarországi cigányságnak, hogy a szélsőséges eszmét vallók szervezett formában nem folytathatják, gyakorolhatják tevékenységüket”.
A jogállam nagy győzelme
A Magyar Gárdát feloszlató bírósági ítélet a jogállam nagy győzelme - mondta az ítélethirdetés után az igazságügyi és rendészeti miniszter az MTI-nek.
íbr> Draskovics Tibor az MTI-nek úgy fogalmazott: jogerősen bebizonyosodott, hogy senkinek nincs joga kikezdeni az állam rendfenntartási monopóliumát, senkinek nincs joga másokkal szemben fenyegető módon fellépni. Hozzátette: ezzel az ítélettel a magyar állam bebizonyította, hogy képes és kész megvédeni magát mindenféle alkotmányellenes törekvéssel szemben.
A tárcavezető bízik abban, hogy ez a döntés fontos figyelmeztetés lesz mindazoknak, akik a jövőben arra készülnének, hogy önös politikai érdekből kihasználják a társadalomban meglévő feszültségeket.
A közrend és a közbiztonság fenntartása - mint mondta - az állam monopóliuma, de kötelessége is, és ez a döntés üzenet az államnak is, hogy következetesen tennie kell a dolgát és rendet kell tartania. Kérdésre válaszolva közölte: a feloszlatás ellenére tovább működő társadalmi szervezetek alapítóit, szervezőit a törvény szabadságvesztéssel büntetheti. Hozzátette: ez a bírói döntés, illetve annak indoklása egyértelművé tette, hogy mit lehet és mit nem, és ez iránymutatást adhat a bíróságoknak a későbbi szervezeti, egyesületi bejegyzésekhez is - mondta a miniszter.
"Úgy gondolom, hogy a szabadságot, az állampolgári jogokat a jogállam képes megfelelő jogi eszközökkel biztosítani, a rendőrség pedig hozzáteszi azt az erőt, ami ehhez szükséges" - fogalmazott Draskovics Tibor.
Az ítélőtábla szerint megállapítható, hogy a gárda felvonulásai Tatárszentgyörgyön és más, etnikai feszültségek által sújtott kistelepüléseken sértették mások jogait és szabadságát, "mert a helyszínen meglévő konfliktusok megoldása helyett azokat tovább szították (...), az erőszak veszélyét váltották ki".
A bíróság szerint ebből következően a közrend és köznyugalom a gárda felvonulásainak színhelyein megbomlott, és így sérült a kényszerűségből ott tartózkodó személyek biztonsághoz és szabadsághoz való joga. Az ítélet szerint a Magyar Gárda Mozgalom az egyesület szerves része, ezért a feloszlatás rájuk is vonatkozik.
Gaudi-Nagy Tamás, az egyesület jogi képviselője és Vona Gábor, az egyesület elnöke az ítélethirdetés után utcai sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz és a strassbourgi bírósághoz fordulnak. Az ügyvéd és az egyesület elnöke egybehangzóan megerősítette: az egyesület megszűnt ugyan, de a gárda tagjai folytatják tevékenységüket.
A Fidesz nem kommentál, a szocialisták üdvözlik a döntést
A Fidesz az alábbi rövid közleményt adta ki az ítéletet követően: "A Fidesz a törvényesség és a rend pártja. A Fidesz - politikai szervezetként - eddig sem kommentált és a jövőben sem kíván kommentálni bírósági ítéleteket".
A legnagyobb ellenzéki párttal szemben a szocialisták üdvözölték a döntést. "Mindig is meggyőződésünk volt, hogy nincs az országnak szüksége párthadseregekre, különösen nem, ha azok kisebbség ellenes, rasszista ideológiákat vallanak és jelképeikkel a magyar múlt szégyenteljes korszakait idézik. A közbiztonsági statisztikák folyamatosan javultak az elmúlt években, de az emberek biztonságérzete sokat romlott. Ezt a látszólagos ellentmondást az okozza, hogy különösen vidéken a kis értékű szabálysértés jellegű vagyonelleni cselekmények elszaporodtak, és ez negatívan befolyásolja a társadalmi közérzetet. Az első pillanattól fogva szélsőjobbos politikai célokkal bíró Magyar Gárda ezt próbálta meglovagolni, kihasználni. De a vidék biztonságát nem a Gárda fenyegető vonulgatása szolgálja. Az ilyen cselekedetek csak az emberek megosztottságát és az indulatokat fokozzák. Nem lehet megoldás az átkos emlékű csendőrség visszaállítása sem, hiszen egy demokratikus országban elfogadhatatlanok és törvénytelenek azok a módszerek melyeket a magyar csendőrség alkalmazott. (...) Azon nem csodálkozunk, hogy a FIDESZ nem üdvözölte a bírósági döntést. Hiszen mindig is bensőséges kapcsolatot ápolt a szélsőjobbal. Ennek köszönhető, hogy a Holocaust tagadás elítélését lehetővé tevő alkotmánymódosítást sem szavazta meg a Fidesz. Erről a tényről még az sem terelheti el a figyelmet ha Pokornyi Zoltán durva dolgokat üzenget Lendvai Ildikónak. Az is tény, hogy a törvénysértő módon épített szélsőjobbos kegyhellyé váló Turul szobor fennmaradását is Pokornyi szavatolta"- írja a párt nevében Alexa György képviselő.
forrás : atv.hu / MTI
|