Újabb időhúzás a kárpótlás körül? 
Több mint négy hónappal a vörösiszap-katasztrófa után újabb "bizottságot" állítottak fel a kárigények ellenőrzésére - hangzott el a csütörtök esti devecseri lakossági fórumon. Az időhúzás ismét nehéz helyzetbe hozza a kárvallottak egy részét, és zavar van az adományok körül is.
Oszsza meg másokkal is
Nagykabátban ülünk a művelődési házban, úgy százötvenen. Kinn fagy, a radiátorok kis jóindulattal mondhatók csak langyosnak, viszont a devecserieket fűti az indulat. Toldi Tamás fideszes polgármester másfél órás, írásvetítős előadásban vázolja a város előtt távlatokban felsejlő fényes jövőt. Az emberek többsége viszont azért jött, hogy választ kapjon nagyon is mai kérdéseire.
Elöljáróban a polgármester arról beszél, miképpen "gyorsul" a kárrendezés.
Négytagú csoport ellenőrzi újra az igényeket, vezetője a kormányhivataltól "örökölt" ügyvéd. Azt is megtudjuk Toldi Tamástól, hogy vannak, akik szorgos munkából élnek, építenek házat, mások meg képzetlenek és segélyből tengődnek... Értjük persze, hogy itt szalonképesnek szánt cigányozás folyik, csak azt nem, hogy általánosságban mi köze mindennek egy-egy konkrét elmosott otthonhoz. A beszéd során mindegyre elhangzik az "élettér" kifejezés is, és értesülünk, hogy a "devecseriek élettere a munkahely". (Utóbb egy ősz úr kissé zaklatottan szólítja fel a polgármestert, hogy mellőzze e rossz emlékű kifejezés használatát.)
Mint a médiából már értesülhettek róla - folytatja Toldi -, a volt OTP fiókban bútorárusítás kezdődött. A boltban katalógusból is kiválaszthatják a "bútorkárosultak", mit szeretnének, és ha sokan rendelnek, akár árengedményt is kaphatnak. Érdemes ott vásárolni a jogosultaknak, bizonygatja a polgármester, majd hozzáteszi: máshol egyébként nem is lehet.
- Gumimócsing ez az egész - fakad ki elkeseredve a mikrofon előtt egy helybéli, aki nehezményezi, hogy miért azzal foglalkozott az önkormányzat hónapokig, hogy kistérségi központ (majd járási székhely) lehessen "ebből" a Devecserből. Kolontáron meg már állnak az új házak...
A központi meg a helyi kármentő adományokból természetesen nem kap senki - tudjuk meg -, de az állam áll bizonyos költségeket. Persze az albérleteket a máltai szeretetszolgálat fizeti, és a Vöröskereszt adományai beszámítanak a kártalanításba. Vagy mégsem? Ez Devecseren olyan probléma, ami a helyi elöljáróságnál komolyabb gondolkodók teljesítményét igényli...
Időzzünk el itt egy kicsit. Az a devecseri, akinek mondjuk a mosógépe ment tönkre, az adományból kaphatott egy újat. Ennek árát a majdani kártérítési összegből a kormányzati akarat levonja. Igen ám, de az ajándék nem számít kártalanításnak. Máshonnan, más szándékkal érkezett. A vöröskereszt egyik vezetője ott a fórumon igyekszik kimaradni a politikai töltetű vitából, de hozzászólásában finoman jelzi: a karitatív szervezet azt teszi, amire az adományozók felhatalmazták. Nincs tehát köze a kormányzati ügyekhez. (Nem mondja, de sejteti: a civil forrásból megajándékozottak listája nem kerül a központi adatbázisba. Aggályos is lenne...) Egy helybéli ezt frappánsan fordítja az élet nyelvére: aki úgy kapott adományt valakitől, hogy valójában nem számít közvetlen károsultnak, az békén megtarthatja, aki viszont valódi károsult, annak levonják a listájáról.
De nincs minden rendben az épülőfélben lévő lakópark körül sem. Kissé értetlenkedő hangsúllyal említi a polgármester, hogy akiknek tönkrement ingatlanán melléképület is volt, az szeretne az új helyen is. Természetesen ő - és ezt nem győzi rendre hangsúlyozni - ezúttal is kiharcolta a megoldást. Mindenki kaphat 30 négyzetméternyi "garázsszerű" melléképületet a háza mellé. Aki ezt kevesli, annak a lerombolt házakból juttatnak bontott téglát, hogy építsen belőle, amit akar. Levegőben marad az a kérdés is: tényleg igaz, hogy családonként csak egy autó kárát téritik meg? A lakosság azonban - bár nyilván örül a polgármesteri bejelentésnek, hogy már az UEFA-val is tárgyalnak az új focipályáról - arra is figyel, hogy magasak a légszennyezettségi értékek. A veszélyes mértékről a helyiek nem kapnak tájékoztatást, pedig kiépült a riasztórendszer. Ezt azonban - hangzik el a válaszban - "nem használják, mert riadalmat keltene a lakosságban..."
Mégis veszélyes a levegő Devecserben
Egy asszony nyilvánosan meghívja magához Nagy Anna kormányszóvivőt egy hétvégére, hogy ha már olyan kiválónak látja a devecseri helyzetet, kóstoljon bele közvetlenül. A hölgy gyermeke asztmás, állapota romlik, otthonába légszűrőt nem tud venni, pormaszkban nem élhet egy gyermek. A bontásokkal pedig a helyzet csak romlik majd. Válaszul döbbenetes kulcsmondat hangzik el - kifejezetten meggondolatlanul, és utólag nyilván sok "kimagyarázásra" szorulón. "A vörösiszap miatt kialakult helyzet után valójában mindenkinek az otthonában szükség lenne levegőtisztító-szűr berendezésre. Csak nincsen rá pénz..." De az asszony, ha hoz orvosi papírt, megkaphatja...
forrás és szerző : Veress Jenő / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|