KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Július
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

Múlt-Idő

Múlt-Idő : A TÖRTÉNELMET A GYŐZTESEK ÍRJÁK…

A TÖRTÉNELMET A GYŐZTESEK ÍRJÁK…

  2011.06.05. 04:15

 

A politikai közállapotok nyomorúságát jelezte az a korábbi fokozott érdeklődés, amely a Nagy Imre-csoport peréről készített hangfelvétel nyílvános bemutatását kísérte. A hazai posztkommunista demokrácia közjogi méltóságai és a parlamenti pártok vezetői immár két évtizede főhajtással tisztelegnek a kivégzett miniszterelnök sírjánál, miközben az istenadta nép – mintha ez különleges kegy lenne számukra – csak a sajtóból értesülhet arról, hogy 50 esztendő múltán esetleg megismerheti a mártír politikus utolsó napjainak történetét. Esetleg… - írtam – mert napjainkban sincs garancia a történelmi események teljes feltárására, feltehetően azt kapjuk, amit elénk tesznek, a történelmet mindig a győztesek írják.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Reformátor vagy forradalmár volt-e Nagy Imre? – Ezt a kérdést százan és százan feltették már. – A mártír kapcsán úgy a történészek, mint a mindenkori hatalmi elit technikai szempontból a hamisítás olyan ősi eszközeivel éltek, mint pl. egy-egy kijelentés a szövegkörnyezetből történő kiragadása, a részletek elhallgatása, az ellenkező vélemény figyelmen kívűl hagyása, a nyilatkozatok egyszerű meghamisítása, nem létezett párbeszédek konstruálása…

 

Az idegenkedés és a lelkiismeret-furdalás közepette kialakult halálmagyarázatot jól példázza a The New York Times kommentárja, melyet 1958. június 16. után olvashattunk: „Valószínűleg kevés szabad ember hullat könnyeket a meggyilkoltakért, akik mint kommunisták, saját embertelen dogmáik áldozataivá váltak. De minden szabad ember tiszteli és gyászolja bennük a hazafit és a mártírt, akik a válság idején a dogmák fölé emelkedtek és hazájuk szabadságát, függetlenségét védték egy barbár idegen hatalommal szemben.”

Nagy Imre halálos ítéletében meghatározó három nap, 1956. október 26-28. történelmi óráit elevenítem fel egy résztvevő és a történész optikájából.

A NEMZET VEZETŐJE Márton András altábornagy, a Zrinyi Miklós Katonai Akadémia (1956-ban ezredesi rangban volt) parancsnoka, volt rabtársunk, 1993 őszén, az ötvenhatos viták egyik szünetében átadott számomra egy feljegyzést, amely rögzítette annak a bizonyos három napnak a történetét, mikor a népfelkelés szabadságharccá lényegült át. Nagy Imre, Iván Kovács László, Maléter Pál, Márton András, Janza Károly és Pongrátz Gergely – az októberi történet szereplői – máig is a forradalom legvitatottabb személyiségei, talán ezért is tanulságos felidézni azokat a napokat, mikor a kommunista Nagy Imréből a nép vezére, az ország legigazibb miniszterelnöke lett:

Ebből az emlékiratból idézek: „- Én személyesen először úgy találkoztam Iván Kovács Lászlóval (a Corvin-közi felkelősereg vezetőjével), hogy október 26-án az Akadémia parancsnokaként a minisztériumba voltam rendelve, Janza Károly honvédelmi miniszterhez. – A Baross utcán haladva, valahol a Horváth Mihály tér környékén megállította autómat egy olyan 12-13 éves fiúcska, egy nálánál is hosszabb orosz ’dióverő’ puskával. Meg voltam győződve, hogy valahová el akarja vitetni magát… – de nem, a kisfiú határozottan felszólított, hogy igazoljam magam. ’Kisfiam – szóltam oda neki – te igazán bátor gyerek vagy, hogy csak úgy igazoltatsz egy ezredest.’
Mire ő – most már komolyra fordítva a szót – meghúzta a vállán a puska szíját, a fegyveres forradalmár kérlelhetetlenségével vágta oda: ’Ne sokat szövegeljen, hanem igazolja magát!’ – Később a Corvin-közbe irányított…

Ott érthető feszültség és pillanatnyi riadtság támadt, hogy miként került oda egyenruhában egy komunista ezredes. A parancsnok akkor Iván Kovács László volt, a kis fegyveres kísérőm is nyugtázta, hogy a parancsnokhoz visz. – Első mondataimban kifogásoltam, hogy ilyen kisgyereknek, akiben a félelemérzet ki sem alakulhatott, hogyan adhatnak fegyvert a kezébe. ’Ha kell, én segíthetek, tettem hozzá…’ – mire a felkelők vezére, akinek szeméből valami kimondhatatlan keménységgel párosuló bizalmatlanság sugárzott, keskeny szájaszélét még keskenyebbre húzva, szemembe vágta: ’Kommunista katonáktól sem tanácsra, sem segítségre nincs szükségem!’

Ha őszinte akarok lenni, Iván Kovács kioktatása számomra szokatlan volt és nem esett jól. Másnap miniszteri parancsra a Dimitrov téri szovjet hadosztályparancsnokságra kellett mennem, ahol közölték velem, hogy rohamosztag parancsnokaként nekem kell kiemelnem és megsemmisítenem a Corvin-közi felkelőket. Miután tisztában voltam azzal, hogy légi- és tüzérségi előkészítéssel, harckocsik támogatása mellett a rohamra szóló parancs teljesítése esetén egy városnegyedünkkel együtt ártatlan emberek százai, talán ezrei pusztulnak el, magamban kész voltam a parancs megtagadására.

Visszaindulva az Akadémiára, tájékoztattam a Corvin-közieket a kapott parancsról, majd jelentést adtam le Nagy Imre miniszterelnökünknek, hogy népellenes parancsot kaptam, aminek teljesítése, beláthatatlan következményei miatt, ellenkezik lelkiismeretemmel. Csak utólag tudtam meg: Nagy Imre tájékoztatta a Katonai Tanácsot, hogy amennyiben végrehajtják a támadást, ő lemond…”

Márton András ezredes (aki egyébként 10 év szigorított börtönbüntetést kapott 1956 után), feljegyzésében elhallgatta: október 28-án erős szovjet páncélosegységekkel támogatottan és a kecskeméti 12. gépesített lövészezred élén felvonult a kb. 1500 szabadságharcost tömörítő Corvin-köz ellen s csak Nagy Imre határozott utasítására szakította meg a hadműveletet – a magyar katonai egységek így nem vettek részt az egyébként sikertelen rohamban. Az ezredes 1993-ban így emlékezett hős ellenfelére:

„A fegyveres forradalmárok között mindenki egyenrangú volt, nem számított, ki keresztény, ki zsidó, ki cigány, értelmiségi vagy kétkezi munkás. Ha nincs fegyvered, szerezz! Ezekben a csoportokban a személyes tekintély, a kiválasztódás alapján előbb-utóbb elismert vezetők kerültek a szabadságharcos csapatok élére.

Iván Kovács László katonacsaládban nevelkedett. Édesapja kemény, harcedzett, háborút viselt ember volt, akit a katonai szolgálata 1945-ben Németországba vezényelt. A szülőknek, akik a szovjet-ázsiai hordával mindvégig harcban álltak, eszükbe sem jutott, hogy végleg elhagyják hazájukat. Bár tudták: nem várja őket tárt karokkal itthon a kibontakozó szovjet tipusú rendszer, az elsők között tértek haza és élték a folyamatosan üldözöttek sorsát. A tanulnivágyó fiatalembert – mint nyugatost – egyetemre nem vették fel. Különböző bányákban (Tatabányán is) dolgozott, majd a kemény munkán edződött ifjú hamarosan élsportoló lett. Ennek köszönhette, hogy végül is az egyetem esti tagozatán tanulva, hallgatóként megismerkedhetett a diktatúrával szemben demokráciát akaró egyetemistákkal.

Szigorú szemei, a tekintete végigkísértek engem a forradalom bukása után, a börtönévek megpróbáltatása közepette is. Kötelességem hát most vezekelni, mert közreműködésemnek is része volt abban, hogy október 30-án nem őt választották meg parancsnoknak a Corvin-közben, hanem Pongrátz Gergelyt.

November 4-e után a menekülést sem választani, sem vállalni nem akarta.

A szabadságharc végig hű katonája a forradalom vérbefojtását követően sem hagyta el hazáját. Ellenkezőleg. Az ésszerűség határát is átlépő vakmerőséggel szervezte Maléter Pál kiszabadítását a szovjet fogságból.

Vérbírái előtt, a halál küszöbén, rettenthetetlen lélekkel vágta bírái szemébe Rákosi galádságait. Szörnyű helyzetében szinte hihetetlen méltósággal fogalmazta meg, a halálbírókat kioktatva, a demokrácia örök igényét.

Az utolsó szó jogán – mindvégig híven miniszterelnökéhez, a szabad Magyarországért harcoló forradalmárok vezetőjéhez – utasította el a kegyelem lehetőségét.” (Itt szükséges megjegyezni: 2008. júniusának első hetében nevét, hasonlóan a mártírok összességéhez, a Boross-bizottság eltávolítatta a Nemzeti Pantheonban elhelyezett emléktáblával együtt.)

A HALOTTAT IS HALÁLRA ÍTÉLTÉK

Az utolsó szocialista forradalom vezetőinek perét a „magyar Bastille”-ban tárgyalták, és itt hozták meg az ítéleteket is, 1958. június 15-én.

A 07092/1957. sz. – 1958. január 28-i keltezéssel ellátott vádirat – alapján a Magyar Népköztársaság Legfelsőbb Bíróság Népbírósági Tanácsa eredetileg 10 politikus ellen indított büntetőeljárást. Mivel Losonczy Géza vádlott a vizsgálati fogságban „kényszertáplálás következtében” 1957. december 21-én (még a vádirat benyújtása előtt!) meghalt, kilenc személy ügyében mondták ki az ítéletet. A vérbírónak nevezett Vida Ferenc, az Nb. 003/1958. sz. ítéletben a már 1958. április 24-én kivégzett dr. Szilágyi Józsefet (Nagy Imre miniszterelnök titkárát) is halálra ítélte, az ítélethírdetésre megmaradt nyolc vádlott közül június 15-én Nagy Imre miniszterelnök, Maléter Pál honvédelmi miniszter és Gimes Miklós újságíró osztozott a már halott vádlottak sorsában… (Dr. Donáth Ferencet 12 évre, Tildy Zoltánt 6 évre, Kopácsi Sándort életfogytiglan tartó börtönbüntetésre, dr. Jánosi Ferencet 8 évre és a bűnbánó, életéért esdeklő Vásárhelyi Miklóst 5 évre ítélték.)

Június 15-én délután négy órakor a három halálraítéltet átszállították a „Gyűjtő” Kisfogházábam/b>, ahol az ítélethírdetést követő 19 órán belül (!), június 16-án hajnalban a hírhedt Kisfogház udvarán hajtották végre az ítéleteket Gimes Miklóson, Nagy Imrén és Maléter Pálon. – Holttesteiket a börtön udvarán földelték el a hóhérsegédek, e helyről 1961. Február 24-én titokban kiásták és a közeli temető, a rákoskeresztúri 301-es számmal jelölt tömegsírjába temették őket – Nagy Imre földi maradványait „Borbíró Piroska” fedőnévvel jegyezték be a temetői főkönyvbe. (Foto: Gimes Miklós újságíró, 1958. június 16-án elsőként végezték ki.)

A „HÁLÁS” UTÓKOR A klasszikus politikai manővernek – a leginkább Sztálin által gyakorolt formájának – értékelhetjük az önkényuralom szolgáinak azt az igyekezetét, mellyel évtizedeken át a vád tárgyává tett eszmék hordozóinak emberi lealacsonyítására törekedtek. Rajnai Sándor r. ezredes úgy a Nagy Imre-csoport peréről, mint a kivégzésekről filmfelvételeket készített .– Ezek nyílvánosságra hozása az önkényuralom éveiben „nem nyert jóváhagyást” (ugyanúgy nem, mint az 1990-et követő posztkommunista kormányoktól sem.) – Nagy Imre képi megjelenítése még a tendenciózus válogatásban is túlzottan sok méltóságot sugárzott, ezért a kádári kompromisszumok idején a nómenklatúrához tartozóknak a gyűlölet okán, a kollaboráns jobboldaliaknak pedig a „kommunista Nagy Imre” eszmehűsége miatt volt kényelmetlen a dokumentumfilm bemutatása.

A mártírok emléke elhalványításának, a köztudatból való kitörlésének egyik élharcosaként ismerhettük meg Pongrátz Gergelyt, aki a szabadságharc utolsó napjaiban külföldre távozott, és akit később az emigrációs szélsőjobboldal vezéralakjaként ismerhetett meg az általa sorsára hagyott ország.

November 1-3. között Pongrátz és szűk körű klikkje „ávós kémnek” bélyegezte meg az addigi parancsnokot, Iván Kovács Lászlót, akinek menekülnie kellett. Ugyanerre a sorsra jutottak mindazok is, pl. Renner Péter szabadságharcos, akik később szintén a kádári népbíróságok áldozatai, a forradalom mártírjai lettek. Pongrátz Gergely november 4-én, a szovjet invázió hírére lemondott a „főparancsnoki” tisztéről, Ausztriába szökött (hasonlóan Király Bélához és Wittner Máriához) – a magukra hagyott korvinisták jelentős része elesett a harcokban, jónéhányat pedig a megtorlások során kivégezték.

Iván Kovács Lászlót 1957. március 12-én letartóztatták és megindult ellene az eljárás. A vizsgálati fogságban így vallott: „Nézetem szerint nemzeti alapon nyugvó demokratikus rendszer megvalósulásáért léptem harcba. Tiszteletben tartani a nemzeti hagyományokat, az egyenlő emberi jogokat, egyenlő kötelezettségekkel. Követeltem és követelem, hogy a demokratizálódás akadályozóit le kell váltani a kormányból…”

A Pest Megyei Bíróságon Major Miklósné, másodfokon pedig a Nagy Imre-perből ismert bíró, Vida Ferenc a legsúlyosabb ítélet mellett döntött.

A kádárista igazságszolgáltatásra jellemző módon: a Vida-tanács egyik ülnöke az a Györe József korábbi belügyminiszter-helyettes volt, aki a forradalom idején a Corvin-köziek fogságába került, tehát elfogulatlanul nem foglalhatott állást. Életét a felkelők között, megakadályozva a lincselést, éppen Iván Kovács mentette meg… De Györe még a kötelezően létrehozott kegyelmi tanács többi tagjánál is aljasabb volt: jótevője halálára szavazott. – A kiváló szabadságharcost 1957. december 30-án végezték ki.

Pongrátz Gergely gyakori vitáink alkalmával nekem is elmondta, de különösebben nem csinált titkot az akkori terveiből: ha győz a forradalom, akkor az egykori bajtársait – Nagy Imrét, Maléter Pált (a legfőbb riválisának tartott kiváló katonát), Iván Kovács Lászlót, Renner Pétert és még jónéhány forradalmárt – lehetőségei szerint ő maga is kivégeztetett volna…

Ezért vagy másért? – 1990 után, a magyarországi nemzetiszocialista-hungarista szerveződések közepette, az „56-os hőst”, Pongrátz Gergely szabadságharcost az Antall-kormány a legmagasabb állami kitüntetésben részesítette. (És amint az ismert, a mártírok neveit megörökítő márványtáblát is eltávolították a temetőből – immár csak a mécsesek apró, remegő fényei emlékeztetnek az egykori forradalomra.)

FELHASZNÁLT IRODALOM:
Eörsi László: Egy ellopott hős (1956-os Intézet és Dokumentációs Központ)
Rainer M. János: Nagy Imre újratemetése

forrás és szerző : prherald.hu / Szemenyei-Kiss Tamás


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal