Akcióban a Fidesz - Kiszorulnak a civilek
2010.07.17. 05:49

Fent és lent (negyedikkoztarsasag.hu)
Esélye sincs, hogy bejuthasson az önkormányzati képviselőtestületekbe, ezért lemondott tervéről a Negyedik Köztársaságot! civil mozgalom. Korábban azt tervezték, hogy így folytatják közterület-visszafoglaló társadalmi tevékenységüket, ám úgy vélik, a Fidesz törvénymódosítása ezt ellehetetlenítette.
Oszsza meg másokkal is
2010 februárjában körlevelet küldött szimpatizánsainak a Negyedik Köztársaságot! (4K!) csapata, amelyben arról tájékoztatott, az őszi önkormányzati választásokon az I., a II. és a XII. kerületekben s zeretnének bejutni a képviselőtestületbe. "Be akarunk jutni oda, ahol a csendrendeletekről, a bicikliutakról és az ingatlanpanamákról döntenek" - írták, hozzátéve, bíznak abban, hogy civil szervezetként - a kerület méretétől függően - 800-1800 szavazatot össze tudnak gyűjteni ahhoz, hogy céljukat elérjék. Rögtön közzétették programjukat is, elképzeléseik közül kiemelve a helyi közösségi élet a nyilvános terek visszafoglalásával történő élénkítését, illetve a részvételen alapuló helyi fejlődési modell kialakítását.
Emlékezetes, a szervezet korábban köztéri vízipisztoly-csatákkal, Moszkva tér-átadó performansszal, és egész városrészeket megmozgató játékokkal, vagy éppen csendrendelet elleni tüntetéssel hívta fel magára a figyelmet - céljuk minden esetben az volt, hogy a köztér a "közé" legyen. Például belvárosi focizás céljára.
A napokban azonban a 4K! újabb közleményt adott ki, arról tájékoztatva: lemondanak a "Buda Libre" elnevezésű kampányról, mert úgy látják, megszűnt az esély, hogy bejussanak a testületbe. Ezt a következővel indokolták: "Hatalomra kerülése után a Fidesz a 2/3-át kihasználva sürgősen átírta a választási törvényt, és radikálisan csökkentette a listás helyeket. A "nemzeti együttműködésben" a győztes mindent visz, ellenzék meg csak mutatóban marad. Az új törvény a II. kerületben a felére, a XII.-ben kevesebb, mint a felére, az I. kerületben pedig harmadára csökkentette a listás helyeket. És hogy ne merülhessen fel a jó szándékúság vélelme, hogy a Fidesz esetleg tényleg a politikai osztály méretét akarta csökkenteni és csak véletlenül hajlott pont maga felé a keze, egy másik törvénymódosítással a kopogtatócédula gyűjtés korábbi 35 napos időtartamát 15 napra csökkentették - hogy csak a legnagyobb pártgépezeteknek lehessen esélye."
A Kósa Lajos (Fidesz), Navracsics Tibor (Fidesz), Dr. Répássy Róbert (Fidesz) és Dr. Rétvári Bence (KDNP) aláírásával benyújtott törvénymódosító javaslat "megszüntetné a területi (fővárosi- és megyei) listákat, helyettük a pártok országos listáira szavaznának a választópolgárok." Indoklásuk szerint a kívánt képviselői létszámcsökkentések eléréséhez a területi listás mandátumszerzéshez olyan magas szavazati arány lenne szükséges, "amely súlyosan torzítaná a választási rendszert". A kompenzációs mandátumokat a pártok által megnevezett, mandátumot még nem szerzett jelöltjeik szerzik meg, így a civilek labdába sem rúghatnak. A Fidesz hivatalos közleményében úgy kommentálja a kompenzációs listákra vonatkozó kitételt: "Ezen változtatások megszüntetik a korábbi rendszer aránytalanságait, amely korábban azt jelentette, hogy a kompenzációs listán jóval kevesebb szavazat kellett egy mandátum megszerzéséhez, mint az egyéni körzetek esetében."
Nem adják fel
"Amikor kitaláltuk a Buda Librét, úgy véltük, hogy a közterületek visszafoglalásának következő, logikus lépése, ha a helyi önkormányzati képviselőtestületek munkájában is részt veszünk civilként. Most már látjuk, hogy erre nem lesz mód" - mondta el a STOP-nak Istvánffy András szóvivő.
Hozzátette, a közeljövőben szimpatizánsaik segítségével határozzák meg azokat az ügyeket, problémákat, amelyek a '80-as, '90-es években születettek - vagyis az Y-generáció - érdeklődésének fókuszában állnak, majd figyelemfelkeltő akcióikkal irányítják rá a közérdeklődést. "Az ebben az időszakban születettek más értékrendben nőttek fel, mi pedig elsősorban az ő gondolkodásukat képviseljük a civil szektoron belül. Tudni szeretnénk a véleményüket, elképzeléseiket, hogy ha másként nem is, lobbitevékenységgel folytassuk azt, amit elkezdtünk."
A 4K! e-mailben és a Facebook közösségi portálon is számos visszajelzést kapott szimpatizánsaitól: a Buda Libre ötletét nemcsak szóban, hanem matricás, "alacsony költségvetésű" kampánnyal is támogatták. Majd amikor annak meghiúsultáról értesültek , további akciókat javasoltak.
forrás : STOP / Szerző: -nk-
|