Középkori módszerek Hódmezővásárhelyen
2010.07.12. 05:41

Az önkormányzat internetes honlapján nyilvánoságra hozta a szociális támogatásra érdemtelennek találtak nevét, születésének idejét Hódmezővásárhely. Lázár János, a város fideszes polgármestere szerint ezek az emberek visszaélnek az adófizetők támogatásával, meglopják a többi rászorulót. A TASZ, az LMP és az MSZP elutasítja, és szégyenletesnek tartja a módszert, az adatvédelmi biztos vizsgálatot indított.
Oszsza meg másokkal is
Nem vitte el az ebédjegyet, nem ment el az ingyenebédért, nem vette át az élelmiszercsomagot, nem vállalta a felajánlott közcélú munkát - a többi között ilyen indokkal került fel 320 ember Hódmezővásárhely szégyenlistájára. Lázár János fideszes polgármester - nem mellesleg a kormányzó párt országgyűlési frakciójának vezetője - úgy döntött, "nyilvánosságra hozza mindazok nevét, akik magukat rászorulónak vallva a várostól segélyt, támogatást igényeltek, azonban azt mégsem vették át, vagy a megítélt támogatást, a felajánlott munkát később visszautasították". A csaknem 140 igénylő, akinek kérelmére a város ingyenes étkeztetést ítélt meg, nem ment el az ételért, vagy még az ebédjegyet sem vette át.
Rájuk az adott hónapban fejenként 12 ezer 200 forintot fordított a város. Mintegy 10 igénylő tartós élelmiszer csomagot kért a várostól, azonban a 4 ezer forintos támogatást később nem vette át. A legnagyobb számú visszaélés azonban a magukat tartósan munkanélkülinek és rászorulónak vallók között tapasztalták, nekik az önkormányzat a közcélú foglalkoztatásban munkát ajánlott, amely a 28 ezer 800 forintos támogatás helyett a minimálbért jelenti. Mégis, 82 igénylő meg sem jelent a kiközvetítésen, 66-an nem vállalták el a munkát, míg 22 esetben ittasság, vagy egyéb ok miatt szüntették meg a munkaviszonyt - olvasható a közleményben.
Szerettük volna a polgármestertől vagy sajtóreferensétől megkérdezni többek között azt, hogy az ebédet át nem vevőktől érdeklődött-e valaki, miért nem ment el az ételért. A listán a név mellett a születési dátumot is feltüntetik, aszerint többen 60 éven felüliek. Tehát lehet, hogy rosszul érezték magukat, vagy a melegben nehezen tudtak volna kimozdulni a tanyáról. Hány hiányzás után lehet felkerülni a szégyenlistára, és arra is kíváncsiak lettünk volna, a munkanélkülieknek végzettségüknek megfelelő munkát ajánlottak-e. Egy interneten megjelent komment szerint munkanélküli diplomásoknak, illetve elbocsátott pedagógusoknak földmunkát ajánlottak a mártélyi ártérben. Kérdeztük volna azt is, az önkormányzat biztos benne, hogy a közcélú munka kiközvetítéséről mindenki időben megkapta az értesítést? A válasz helyett azonban csak egy újabb közlemény érkezett az önkormányzattól. "Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata évente félmilliárd forintot fordít a rászorulók támogatására. Akik visszaélnek ezzel, nem a önkormányzatot, hanem az adófizető polgárokat verik át, és azokat a rászorulókat lopják meg, akiket kiszorítanak a támogatási rendszerből."
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű szervezet szerint az eljárás kirívóan alkotmányellenes és súlyosan jogsértő. Megjegyezték, mindenki megismerheti, hogy szomszédja, haragosa, ismerőse munkanélküli, hiszen közcélú munkaprogramban szeretett volna részt venni; súlyos megélhetési gondokkal küzdött, mivel ételcsomagot kért. Az LMP is határozottan elutasítja a rászoruló állampolgárok pellengérre állítását. "Lázár János akciója a szegényellenes politika magasiskolája." Szűcs Erika, volt szociális miniszter, a parlament szociális bizottságának MSZP-s tagja pedig úgy fogalmazott: "én szégyellem magam, hogy Magyarországon ilyen megtörténhet". Szerinte az már önmagában komoly szankció, hogy aki nem veszi föl a munkát, kizárja magát a segélyezésből. Rossz irány, ha valaki a megszégyenítéssel akar eredményt elérni. Úgy fogalmazott: nem gondolja, hogy a listán szereplők közül mindenki "szárnyas angyal", de ez a módszer a problémák megoldására alkalmatlan.
Lázár János a többi között minderre úgy reagált: sajnálom, hogy az adatvédelmi ombudsman fordítva ül a lovon és azok pártján áll, akik folyamatosan megszegik a társadalmi normákat, a jogszabályokat, és azokat védi, akik átverik és meglopják a magyar adófizetőket.
Az eljárás ugyanis az adatvédelmi biztos érdeklődését is felkeltette, Jóri András szerint "első ránézésre" jogszerűtlen a lista nyilvánossá tétele. Tájékoztatást kért az önkormányzattól, ami egyben vizsgálatnak is minősül. Megkerestük Majtényi László korábbi ombudsmant is, szerinte is fölmerül a jogsértés gyanúja, de az egyértelmű válasszal meg kell várni az adatvédelmi biztos vizsgálatát - mondta.
forrás : Muhari Judit / Népszava
|