Orbán nem kér a Reformszövetség javaslataiból
2009.03.11. 05:56
Elutasította a Reformszövetség javaslatait a Fidesz elnöke, miután a testület tagjaival találkozott. Orbán Viktor azt mondta: a Fidesz programjába semennyire nem illeszkednek a szövetség javaslatai, ők ugyanis már más dimenzióban gondolkodnak. Az ellenzéki politikus kifejtette: új államot szeretne, melyhez a kormányváltástól várt politikai bizalom helyreállítása vezet. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint ugyanakkor Magyarországnak azon kell dolgoznia, hogy Európa globális választ tudjon adni a gazdasági válság kihívásaira.

Újjá kell építeni a magyar gazdaságot, nem pedig megjavítani – közölte Orbán Viktor a Reformszövetség tagjaival tartott megbeszélése után. A pártelnök kijelentette, a Fidesz programjába semennyire nem illeszkednek a szövetség javaslatai, ők ugyanis már más dimenzióban gondolkodnak, „mint a válságkezelő anyagok, amelyeknek egyik mintapéldánya” ez a vitára bocsátott dokumentum. A politikus a tanácskozást egy „különös kis gyülekezettel folytatott, izgalmas beszélgetésnek” minősítette, de kifejtette: azért is tartja kevésnek a szövetség javaslatait, mert a magyar piacgazdaságot újjá kell építeni, és a gazdaság mellett meg kell újítani a politikát, a társadalmi életet és az államot is. Hozzátette, a gazdasági rendszerről globálisan és nemzeti értelemben is éppen most mondta ki azt az ítéletet a történelem, hogy „rendszerhibás”.
A megbeszélésen elhangzott, hogy a Reformszövetség anyagát csak egyben lehet kezelni, mert kizárólag így működik. Orbán viszont úgy vélte, „így nem működik, egy másik dimenzióban kell megfogalmazni egy következő magyar állam teendőit”. A pártelnök szerint abban azért egyetértettek, hogy Magyarországnak komoly változtatásra van szüksége, és ez szerinte a politikai bizalom helyreállítása nélkül esélytelen. A bizalmat pedig csak új kormánnyal lehet helyreállítani – tette hozzá. Amúgy képtelenségnek tartotta, hogy egy vagy két párt saját ötlet híján valaki más javaslatait terjeszti a parlament elé. Arra utalt, hogy a Reformszövetség javaslatát az SZDSZ és az MDF nyújtotta be az Országgyűlésnek, kérve, hogy vegyék napirendre. Orbán szerint azonban ez „műfaji tévedés”. Erre Nyakó István, az MSZP szóvivője megjegyezte: a Fidesz és a Reformszövetség programja azért nem illeszkedik egymáshoz, mert a legnagyobb ellenzéki pártnak nincs programja.
A Fidesz helyzetértékelésével annyiban egyetért Kiszelly Zoltán politológus, hogy a kormány tehet arról, hogy idáig jutott Magyarország. Azt azonban hangsúlyozta: a jelen helyzetből való kiútkeresésben viszont már a Fidesznek is van felelőssége. Szerinte a pártnak mint kormányra készülő erőnek most a kiszámíthatóság érdekében kellene politizálnia.
A globális gazdasági válság nem kezelhető nemzeti alapon, ezért „bátor patriótaként” nem szabad megijedni az európai vitáktól, hanem Magyarországnak is azon kell dolgoznia, hogy Európa globális választ tudjon adni a gazdasági válság kihívásaira – ezt már a miniszterelnök mondta az Országgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén. Gyurcsány Ferenc szerint ezért helyes, hogy a G20-ak és az Európai Unió is próbál globális válaszokat keresni, bár ezek eddig nem hoztak sikert. Szólt arról is, hogy az EU félreérti a magyar szándékot. Szerinte ugyanis Magyarország javaslataival „nem utazik más uniós adófizetők pénzére”, hanem azt sürgeti, hogy az unió szervezetei együttes programot készítsenek. Megismételte az Európai Tanács március 1-jei informális ülésén ismertetett magyar kezdeményezéseket. A Fidesz éppen ezeket bírálta a bizottsági ülésen. Erre reagálva a kormányfő azt mondta: a mai politikai felállás szerint az MSZP, az SZDSZ és az MDF azt keresi, hogy a fenntartható egyensúlyi pálya mellett miként lehet szerkezeti reformokkal versenyképes a gazdaság, a Fidesz viszont azt mondja, a baloldal ráront a nemzetére, a miniszterelnököt pedig „a Dunába kell lökni”.
Eörsi Mátyás, a bizottság SZDSZ-es elnöke lapunknak a Fidesz ellen¬vetéseiről azt mondta: „nem sza¬bad aprópénzre váltani a politikai népszerűséget”, különösen olyan helyzetben és időben, amikor Ma¬gyarország védtelenebb, mint a térség többi állama. Utóbbi kapcsán minden parlamenti pártot felelősség terhel. Egyetértett Gyurcsánnyal ab¬ban, hogy térségi, európai szinten kell keresni a megoldást, s sajnálta, hogy nem sikerült elérni, hogy a térség egésze kapjon támogatást. Megje¬gyezte: egy sporteseményen ha valaki 3:1-re nyer, nem foglalkozik a „bekapott góllal”, csak a győzelemmel, sajnos ez a politikában fordítva van.
Tegnap egyébként Bruno Le Maire, az uniós ügyek francia államtitkára bejelentette: Budapestre utazik tájékozódni, milyen feltételekkel lehetne az eurócsatlakozás menetrendjét felgyorsítani. Azt is mondta: Franciaország bizonyítani fogja szolidaritását a kelet-közép-európai országok iránt, mert a válságban semmi nem lenne tragikusabb Európa számára, mint egy új nyugat–keleti megosztottság. A térségnek nyújtandó közös alap lehetőségét ugyanakkor az országok közti különbségekre hivatkozva a francia kormánytag is kizárta.
forrás : nepszava.hu
|