Ahol tudják, korlátozzák az ellenzéket
2011.06.10. 11:52

Egymás után döntenek a fideszes vezetésű fővárosi kerületek arról, hogy adminisztratív eszközökkel - jellemzően az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának (szmsz) módosításával - csorbítják a testületekben ülő ellenzékiek jogosítványait, szűkítik megszólalási lehetőségeiket.
Oszsza meg másokkal is
A közelmúltban a XVII. kerület, Rákosmente jobboldali többségű testülete módosította úgy az szmsz-t, hogy megszüntették a három perces napirend előtti felszólalást - mondta lapunknak az MSZP helyi frakcióvezetője. Hrutka Zsolt szerint a problémás ügyekre való figyelemfelhívás ezen lehetősége napirend utánra marad a szavazások végén, ám így az elveszti "preventív" jellegét.
A XX. kerületben, Pesterzsébeten már az év elején, több lépcsőben módosították az szmsz-t, megszüntetve a napirend előtti hozzászólás lehetőségét, továbbá korlátozva a felszólalások időkeretét - emlékeztetett Lendvai Anna. A kerület szocialista képviselője elmondta azt is, hogy a helyi televízió, a TV20 eddig élőben közvetítette a testületi üléseket, de májusban úgy döntöttek, ezentúl csak vágott összefoglalót adhat a történésekről a televízió. Lendvai kiemelte: időközben bevezették azt is, hogy a képviselőtől meg kell vonni a szót, ha nem helyi ügyben szól hozzá az üléshez, noha a Fidesz az előző ciklusban számtalan esetben vitte be az ülésre az országos politikát. A szabály alól kivétel Pesterzsébet két országgyűlési képviselője - az egyik a fideszes alpolgármester, a másik a Fidesz helyi frakcióvezetője.
Februárban Erzsébetvárosban is nehezítette a fideszes kerületvezetés az ellenzéki képviselők munkáját, szűkítette lehetőségeiket. Egyfajta cenzúrára ad lehetőséget az a módosítás is, hogy az ülésvezető - a fideszes polgármester - saját megítélése alapján megvonhatja a szót, ha egy képviselő "nem a napirend témáját érinti". Tavaly ősszel egyébként a fővárosi közgyűlés is módosította saját szabályozását, a Tarlós István főpolgármester által gyakran hangoztatott rendpártiság jegyében. Azóta nincs képviselői interpelláció és tilos a telefonálás, a "a napirendhez nem tartozó sajtótermékek olvasása", valamint a magánbeszélgetés.
forrás és szerző : L.T. / Népszava
Az eredeti írás itt olvasható
|