Előtérben ! : "Szégyenfolt az országon": a szóvivő szerint Gyurcsányék miatt |
"Szégyenfolt az országon": a szóvivő szerint Gyurcsányék miatt
2011.05.31. 17:09

Nagy Anna szerint a magyar kormányzat sajnálattal értesült arról, hogy a Transparency International jelentésében Magyarország a legrosszabb besorolást kapta. Az ok: hazánk nem teljesíti az OECD egyezményben vállaltakat, melyek a korrupció megfékezésére szolgálnának.
Oszsza meg másokkal is
A kormányszóvivő szerint a korábbi kabinetek ügyei miatt esett újabb szégyenfolt az országon - Nagy Anna így értékelte azt, hogy Magyarország a legrosszabb besorolást kapta a Transparency International jelentésében, amely az OECD külföldi tisztviselők megvesztegetése elleni egyezményének 37 országban vizsgált végrehajtásáról szól. Magyarországgal kapcsolatban a jelentés említést tesz többek között a sukorói telekcsereügyletről, az Alstom és a BKV közötti szerződés visszásságairól; hiányosságként említi meg a Magyar Telekom macedóniai és montenegrói szerződéseivel, illetve az INA horvát olajipari cég Mol általi felvásárlásával kapcsolatos vizsgálódások elhúzódását.
Nagy Anna csütörtökön az MTI-nek erre reagálva azt mondta, a magyar kormányzat sajnálattal értesült az ország rossz besorolásáról. A jelenlegi kabinetnek éppen az az egyik legfontosabb feladata, hogy elszámoltassa a korábbi felelőtlen döntéshozókat, és helyretegye, amit lehet - hangsúlyozta. A sukorói kaszinóberuházással kapcsolatban emlékeztetett, a projektet az Orbán-kormány törölte a kiemelt beruházások közül, az ügy pedig már az ügyészség előtt van. A metrókocsiügyről szólva közölte, azt a főváros jelenlegi vezetése igyekszik a helyére rakni. Felhívta a figyelmet ezen felül arra is, hogy a napokban Magyarország visszaszerezte Mol-tulajdonrészét.
Nagy Anna kiemelte, Magyarország tavaly ősszel csatlakozott a Nemzetközi Korrupcióellenes Akadémiához, zajlik az elszámoltatás, és hamarosan egy új közbeszerzési törvény is a kormány elé kerül, amely sok kiskaput fog bezárni.
Lesújtó kritikát kapott Magyarország
Magyarország a legrosszabb besorolást kapta a Transparency International az OECD külföldi tisztviselők megvesztegetése elleni egyezményének 37 országban vizsgált végrehajtásáról szóló jelentésében. A Transparency International (TI) csütörtökön juttatta el az MTI-hez a külföldi hivatalos személyek vesztegetését tiltó egyezmény végrehajtásáról szóló jelentéséről szóló beszámolóját. A szervezet a közleményében kiemeli, hogy jelentésének magyarországi fejezetében az antikorrupciós tevékenységek összehangolását és a megelőzés fontosságát hangsúlyozza.
A jelentés három kategóriába sorolta a vizsgált országokat, mely szerint heten aktívan, kilencen mérsékelten és huszonegyen pedig - köztük Magyarország is - alig, vagy egyáltalán nem hajtották végre az Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) egyezményében vállaltakat.

Hiába tett lépéseket a kormány, az eredmények nem látszanak
Nemzetközi szinten megállapítható, hogy az idei eredmények nem hoztak javulást a tavalyi évhez képest, ami az elmúlt hét év során először fordult elő - szögezi le a TI. A kutatásban szereplő 37 ország kevesebb, mint ötödéről mondható el, hogy aktívan hajtja végre az egyezményben foglaltakat.
Az TI a jelentésében megemlíti, hogy a korrupció visszaszorítása érdekében számos intézkedés született 2010-ben, de ezek eredményei még nem láthatóak. A Központi Nyomozó Főügyészség jelentős forrást kapott erre a célra és új jogszabályok születtek a bírói rendszer átláthatóbbá tétele érdekében is. A nemzetközi korrupcióellenes szervezet szerint negatívum, hogy hatályon kívül helyezték a lobbitörvényt, és gyengítették az alkotmányos fékeket és ellensúlyokat.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|