KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Június
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Üzletiszféra, Gazdaság
Üzletiszféra, Gazdaság : Sopron saját pénze, a kékfrank

Sopron saját pénze, a kékfrank

  2010.12.23. 06:21

A májusban bevezetett helyi pénz, a soproni kékfrank karrierjének fontos állomása, hogy a katolikus egyház is érdeklődik iránta, ugyanis a hűséges város hívő lakói közül néhányan a templomi perselybe is ilyen bankókat dobnak. A Sopronban és környékén egyre ismertebb és közkedveltebb kékfrank az egyik helyi élelmiszerboltos szerint akkor lesz igazán elfogadott és „tekintélyes” fizetőeszköz, ha majd hamisítják is a különböző címleteket.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

A világon 110 millió ember használ helyi pénzt, magyarázza Perkovátz Tamás, a jogi értelemben utalványként működő kékfrankot kibocsátó Ha-Mi-Összefogunk Európai Szövetkezet (Ha-Mi) elnöke. Perkovátz Tamásban a jegybank felügyelőbizottságába nemrég a Jobbik által delegált Varga István tanulmányai és előadásai érlelték meg a kékfrank megteremtésének a gondolatát.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Az elnököt talán úgy lehetne jellemezni: soproni lokálpatrióta világpolgár. Öndefiníciója szerint: faipari mérnök, némi filosz beütéssel. Emellett annak a Perkovátz-háznak a gazdája, amely sokkal több a földszintjén található hangulatos pubnál: a soproni polgárok közösségi központja, ahol kéthetenként asztaltársaságok vetélkednek egy műveltségi kvíz keretében. Az állandó vendégek között vannak orvosok, iparosok, jogászok, tanárok, vállalkozók. Perkovátz Tamással most éppen a Serény múmiák csapatának az asztalánál ülünk, a házigazda mutatja az aznapi kvíz kérdéseit – nagy szégyenemre nem ismerek fel egy Juhász Gyula-verset. Némi vigasz, hogy azt azért tudom: A napfény íze című film főhősét Petschauer Attila olimpikon kardozóról mintázta a rendező Szabó István.

A gazdaság is a kultúra része, osztja meg velem Perkovátz, milyen egységben is szemléli ő a világot. Aztán arról beszél, hogy a kékfrank a helyi gazdaságélénkítés eszköze akar lenni. A „helyi” alatt Sopront és természetes vonzáskörzetét érti, így Ausztria egykor magyar területét is. Nyugati szomszédainknál egyelőre öt helyen lehet fizetni kékfrankkal, elsősorban a borairól ismert Weninger család vállalkozásainak a jóvoltából. Magyarországon viszont már több mint 350 elfogadóhelyet tartanak számon.

Köztük található az üzemanyagok, kenőanyagok forgalmazásával foglalkozó Full-Sopron Kft is. Városi benzinkútjuk shopjában főként olyan áruk találhatók, amelyeket a kékfrankot jegyző szövetkezeti tagoktól szereztek be. Bognár Csaba ügyvezető kifejezetten büszke arra, hogy alapító részesei a kékfrank működésének. A kékfrank a soproniság egyik jelképe, bizonygatja. Nem véletlen, hogy a kékfrankot használók között igen kevés a városba betelepült ember, sokkal inkább a tősgyökeres soproni polgárok jegyzik.

A Full-Sopron váltópénzként folyamatosan rendelkezik mintegy 700 ezer kékfrankkal, s munkatársai maguk is keresik az elfogadóhelyeket. Ott ebédelnek, ilyen fodrászüzletekben vágatják le a hajukat, kékfrankért vesznek szemüveget az optikusnál vagy tömetik be a fogukat a rendelőben.

Perkovátz azt tartja fontosnak: a helyi pénz összeköti a térség kékfrankot használó gazdasági szereplőit. Ezt követően pedig tanárosan elmagyarázza, mi is különbözteti meg a helyi pénzt az ország hivatalosan használt pénznemétől.

Az ország pénzét az állam bocsátja ki, s törvény garantálja, hogy az ország területén kötelező azt elfogadni. A magánszemélyek viszont pénzhelyettesítő utalványokat is felhasználhatnak csereszközként. A magyar törvények azonban előírják, hogy ehhez rendelkezni kell egy zárt közösséggel, amelynek a tagjai az egymás közötti elszámolásban alkalmazhatják a helyi pénzt. A kékfrank esetében ez a Ha-Mi. A rendszert működtető szövetkezet csak tagjainak és partnereinek adhat kékfrankot, azonban a partner már idegeneknek is fölajánlhatja, ha ők elfogadják tőle. Tehát bedobhatja például a templom perselyébe is.
 

kép=

Marabu
 

Károlyi Gyulának, a soproni ipartestület elnökének, mint kőfaragó, nemeskőfeldolgozó vállalkozónak, fizettek már sírkőért vagy családi címerért is kékfrankkal.

Ő maga mindig hord néhány ezret a zsebében, s amikor az ország más tájain jár, ajándékoz belőle a partnereinek. Meggyőződése és tapasztalata, hogy a helyi pénz nemcsak növeli a régió belső fogyasztását, de a Sopronban ugyancsak duzzadó lokálpatriotizmust is erősíti. – Évtizedekig magunkba voltunk zárva itt, a vasfüggöny árnyékában, kialakult az egymásrautaltság érzése, gyakorlata, a kékfrank is az összetartozás egyik szimbólumaként jött létre –magyarázza.

A pénzügyi felügyeletek által hivatalosan engedélyezett helyi pénz mögött egyébként százszázalékos fedezet áll. Ez lehetne például ingatlan is, de a Ha-Mi a forint mellett döntött. Egy kékfrank egy forintot ér. Partner banknak egy magyar takarékszövetkezetet, nevezetesen a rajkait választották. Kékfrankhoz az jut, aki belép a működtető Ha-Mi szövetkezetbe, ahol mindenkinek, a jegyzett összegtől függetlenül egy szavazata van. A tagság feltétele, hogy a belépő legalább száz euró értékben részjegyet vásároljon.

A helyi pénz gazdaságélénkítő hatásának felvázolása előtt Perkovátz, az ötletgazda kijelenti: a gazdaságban a szükségesnél kevesebb forint van forgalomban, a hitel pedig drága. A helyi pénz ezeken a kondíciókon is tud javítani. Először is, a kékfrank forintfedezete folyamatosan a pénzintézetben gyarapodik, a helyett az utalványként működő helyi pénz mozog. Emiatt a hitel is olcsóbb, mert kisebb a bank kockázata. Ráadásul a kékfrank nem kamatozik, tehát nincs értelme felhalmozni, ezért gyorsan forog, azaz folyamatosan jelen van a helyi gazdaság vérkeringésében. A kékfrankot jegyzők névsora az utalvány honlapján is megtalálható. Magánszemélyként ott van köztük például a Sopronban élő zeneszerző, Szokolay Sándor, Ivanics Ferenc fideszes országgyűlési képviselő, de akadnak nagyvállalkozók, kisiparosok, patikusok, boltosok is.

A legkisebb címlet ötszázas, a legnagyobb húszezres. Aprópénzük egyelőre nincs, a belvárosi fodrászlány azt mondja, forintban ad vissza, ha kell. A magyarok általában otthagyják borravalónak a viszszajárót, a néhány, kékfrankkal fizető osztrák azonban többnyire megvárja, míg kiszámolják a markába.

A különböző címletek Sopronhoz kötődő hírességek portréját ábrázolják. Az ötszázason Esterházy Pál, a város egykori főispánja, Magyarország nádora látható, az ezresre Kitaibel Pál kémikus és botanikus professzor arcmását nyomtatták. A kétezres Pejacsevich László politikus, horvát bán képével került szövetkezeti forgalomba. Pejacsevich Sopron kulturális életének fő mecénása volt az 1800-as évek második felében. Az ötezrest Lackner Kristóf humanista jogtudós, Sopron egykori polgármesterének a portréja díszíti. A tízezresen Joseph Haydn, a legnagyobb címleten pedig Liszt Ferenc látható. A címleteket magyar, német és horvát feliratokkal látták el.

A hűség városának kultúráját az itt élő magyarok, németek és horvátok teremtették meg, magyarázza Perkovátz, s érdekességként felidézi: Széchenyi István, a legnagyobb magyar anyanyelve német volt, a Magyar rapszódiát megkomponáló Liszt Ferenc pedig németül is beszélt. Furcsa szeglete ez a vidék a magyar hazának – állapítja meg Sopronról és környékéről a házigazda.

A kékfrank a magyar Pénzjegynyomdában készült, s ugyanolyan szintű biztonsági elemeket hordoz, mint a 20 ezer forintos. A portrékkal megegyező színű stilizált szőlő például dombornyomott, de van holografikus fóliája is a pénznek, s mikroírás is fölfedezhető az alnyomatán.

Sopronban hajdanán legendát szőttek a szőlőműves német poncihterek a kékfrankos bor elnevezésének eredetéről. E szerint a győri napóleoni csata idején Sopronban tartózkodó francia katonák a legjobb soproni vörösborokért kínálták a kékfrankot, s erről a pénzről kapta nevét a város ismert bora.

Ez azonban csak legenda. Nem úgy a kékfrank nevű helyi pénz, amely követőkre is talált. Hámori György kapuvári polgármester kezdeményezésére nemsokára megjelenik a rábaközi tallér is a pannon vidéken.

forrás és szerző :nol.hu / Hajba Ferenc


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!