Hazugságspirálban a Fidesz Grupo Milton-ügyben
2010.12.14. 05:49

Az LMP-s Scheiring Gábort agyagba döngölő hétfői parlamenti riposztjában Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes egyebek mellett abban sem mondott igazat, hogy a szocialisták adták volna el az Alsóvárosi rét nevű, 121 hektáros területet a Grupo Miltonnak. A területet egy hónapja belterületbe vonó, fideszes többségű székesfehérvári önkormányzat most azzal védekezik, hogy a földtulajdonosnak kedvező döntéssel több milliárdos kártéritési per kockázatát hárította el. Ez sem igaz.
Oszsza meg másokkal is
Scheiring Gábor, az LMP parlamenti képviselője hétfői napirend előtti felszólalásában a Fidesz, Orbán Viktor miniszterelnök és a korrupciógyanús ingatlanügyleteiről elhíresült Grupo Milton holding kapcsolatáról kérdezősködött. Azt szerette volna megtudni a kormányoldal képviselőitől, miért maradt ki a beígért elszámoltatásból az előző kormányzati ciklusban meghiúsult sávolyi motorversenypálya és a pátyi golflakópark ügye, továbbá hogy miért vonta belterületbe a földtulajdonosnak sok milliárdos hasznot hajtva az új, fideszes többségű székesfehérvári önkormányzat a Grupo Milton által felvásárolt 121 hektáros területet.
Válaszában Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes nettó hazugságnak nevezte az interpellációban elhangzottakat, és azt állította, hogy az előző székesfehérvári önkormányzat 2008-ban szerződött a Grupo Miltonnal, és a szerződésnek része volt hogy belterületbe kell vonni a szóban forgó területet. A bekiabáló szocialista képviselőknek azt is mondta Navracsics, hogy a területet 2008-ban "a szocialista többség adta el a Grupo Miltonnak, a szocialista többség kaszált ezen".
A Hírszerző által kedden nyilvánosságra hozott, Székesfehérvár és a Grupo Milton között 2008-ban köttetett együttműködési megállapodás - amelyet a város részéről Warvasovszky Tihamér akkori polgármester, a Grupo Milton részéről pedig Kovács Bence János írt alá – azonban ellentmond Navracsics állításának.

A város nem kötelezte magát a belterületbe vonásra, a szerződés csak annyit rögzít, hogy az önkormányzat fontosnak tartja az Alsóvárosi rét fejlesztését. Azt is csak abban az esetben, ha megvalósul a földtulajdonos által beígért beruházás a területen. A közgyűlés ennek érdekében módosította a szabályozási tervet 2008. március 20-án.
Beruházás nincs, belterületté nyilvánítás van
Az Alsóvárosi réten azonban semmilyen beruházás nem történt azóta sem, és még a Grupo Milton szerint sem fog egyhamar. Mervó József, a Grupo Milton vezérigazgatója október 30-án, két nappal a vitatott döntés után azt nyilatkozta a Fejér Megyei Hírlapnak, hogy a következő egy évben biztosan nem várható semmiféle építkezés, fejlesztés a területen. Márton Roland, az MSZP székesfehérvári elnöke szerint a Grupo Milton a 2008-as egyeztetéseken azt ígérte, hogy a Toyota és a Tata logisztikai központja épül majd oda, de sem ezek, sem más vállalatok nem érdeklődtek még a terület iránt, sem munkahelyteremtés, sem pedig iparűzési adóbevétel nincs kilátásban.
A székesfehérvári önkormányzat és Cser-Palkovics András polgármester keddi közleménye szerint októberben az önkormányzat kényszerhelyzetben cselekedett, az Alsóvárosi rét belterületbe vonásával több milliárdos kártéritési per kockázatát hárította el. Az általunk ismert szerződésben azonban az áll, hogy a földtulajdonos által beígért beruházás bármely okból történő meghiúsulása esetén semmilyen igényt nem támaszthatnak egymással szemben a felek. Cser-Palkovics Andrástól még szerdán kértük, hogy bocsássa rendelkezésünkre a város állítólagos kártéritési felelősségét megalapozó dokumentumokat, de azóta sem kaptunk tőle ilyeneket.
A székesfehérvári szocialisták szerint "az önkormányzat kártéritési felelőssége a földtulajdonossal szemben nonszensz". Márton Roland szerint Navracsics Tibor után Cser-Palkovics András is szándékosan megtéveszti a közvéleményt az ügyben, hiszen az Alsóvárosi rét belterületbe vonásának a földtulajdonos által vállalt beruházás, munkahelyteremtés, nyomós közérdek volt a feltétele. Ehelyett most csak a Grupo Milton magánérdekét érvényesítette a fideszes többségű testület.
Az ügyet külön érdekessé teszi, hogy a Grupo Miltonnal 2008-ban szerződő Warvasovszky Tihamér a kormányváltás óta Orbán Viktor javaslatára az Állami Számvevőszék alelnöke lett. A székesfehérvári MSZP az október 28-i belterületbe vonást megelőzően vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, de a Fidesz a döntést rendkívüli sürgősséggel még azelőtt meghozta, hogy a vizsgálóbizottság egyáltalán csinált volna valamit. Cser-Palkovics polgármester most azt ígéri, hogy kivizsgálja "az ide vezető folyamatokat".
Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter helyreigazítási kérelemmel fordult a Hírszerzőhöz keddi cikkünk miatt, amelyben a polgári peren túl "Gavra Gábor főszerkesztő és Bodoky Tamás újságíró ellen" büntetőeljárást is kilátásba helyezett.
Pedig Navracsics jobban tenné, ha nem vádaskodna: hétfői felszólalásában nem csupán a fideszes közgyűlési többséget "kényszerpályára állító" szerződésre hivatkozással, hanem akkor is hazudott, amikor azt állította hogy a szocialisták adták el a Grupo Miltonnak a szóban forgó területet. A valóság ezzel szemben az - amint a városvezetés cikkünk megjelenése után napvilágott látott, MTI-hez eljuttatott közleményéből is kiderül - hogy Kovács Bence János nem az önkormányzattól, hanem kistulajdonosoktól, telkenként vásárolta fel azt.
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Bodoky Tamás
Az eredeti írás itt olvasható
|