közérdekű ! ? : Alternatív gárdisták: "Szándékegységben az új kormánnyal és Pintér Sándorral" |
Alternatív gárdisták: "Szándékegységben az új kormánnyal és Pintér Sándorral"
2010.06.02. 05:44

Polgárőröknek átkeresztelve
A nemrégiben megalakult és az országos sajtó ingerküszöbét is elérő Békés megyei, beszédes nevű Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület 11 alapító tagja mindegyike a feloszlatott Magyar Gárda tagja volt – tudta meg a 168Óra Online László Attilától, a békéscsabai központú egyesület elnökétől.
Oszsza meg másokkal is
László jelezte, felvették a kapcsolatot a Magyar Polgárőr Szövetséggel és annak Békés megyei szervezetével, de ott elutasításra találtak. Könnyen lehet, hogy párhuzamos szervezetet építenek fel, megtévesztően hasonló elnevezéssel, az ügyben a törvényességi felügyeletet gyakorló ügyészségnek is lehet még egy-két szava.
Az a kérdés, amelyet nemrégiben elsőként a Népszabadság vetett fel, mára eldöntöttnek látszik. Azaz: tömegével lépnek-e be vagy sem a volt magyar gárdisták a polgárőrségbe. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke ezt többször cáfolta, de ugyanezt erősítette meg hírportálunk érdeklődésére Gyarmati Sándor, a Békés Megyei Polgárőr Szövetség vezetője is.
Az ügy előzménye, hogy ez év április végén békéscsabai központtal megalakult a beszédes nevű Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, amelynek vezetője az a László Attila, aki nemrégiben még a Magyar Gárda Békés Megyei Gróf Tisza István századának parancsnoka volt. Tudósítónk legutóbb az elmúlt év szeptemberében találkozott Lászlóval és az említett Magyar Gárda századának tagjaival, amikor a Viharsarok egyik legszegényebb községe, Kevermes határában az állítólagosan elszaporodott terménylopások miatt „egészségügyi sétákat” szerveztek. Ám akkor egyetlen terménytolvajt sem találtak.
Gárdista alapítóatyák
László Attila a 168Óra Online érdeklődésére elismerte, hogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület 11 alapító tagja mind a néhány hónappal ezelőtt feloszlatott Magyar Gárda tagja volt, ahogy azt sem cáfolta, hogy a Magyar Gárda és az általuk életre hívott polgárőrség egyenruhája megtévesztően hasonlít egymásra. „Bakancs, fekete nadrág, fehér ing, fekete, igaz némiképp más szabású mellény – rajta nem a Árpád-házi pajzs, hanem a Rakamazi Turul. Bőrtangában mégsem járhatunk és nincs Bocskai-sapka sem” – fogalmazott felvetésünkre László.
A Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület célkitűzéseit nagyon hasonlónak nevezte a Magyar Gárdáéhoz az elnök, a legfontosabb ezek között a vidék közbiztonságának erősítése. László a Magyar Gárda feloszlatását továbbra is jogellenesnek tartja, de mint fogalmazott, új formákat kerestek, hogy vállalt feladatukat továbbra is végezni tudják. Alapító okiratuk szerint tevékenységi körükbe tartozik a bűnalkalmak korlátozása, a lakosság biztonságérzetének növelése, de emellett az áldozat- és a kulturális javak védelme, az ár- és belvíz elleni védekezés, valamint az emberi és állampolgári jogok védelme.
Ez utóbbi azért érdekes, mert László Attila egy szélsőjobbos portálnak adott interjújában a Magyar Gárda frazeológiájához hasonlóan „cigánybűnözésről” és „cigánybűnözéstől fertőzött területekről” beszélt, ahol különösen fontos lehet a jelenlétük. A Békés Megyei Bíróság az egyesülési törvény értelmében mint társadalmi szervezetet nyilvántartásba vette a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesületet.
Az egyesület elnöke a 168Óra Online-nak elmondta, hogy telefonon felvette a kapcsolatot a Békés Megyei Polgárőr Szövetség vezetőjével, Gyarmati Sándorral. Aki jelezte neki, hogy már az elnevezésük is kérdésessé teszi esetleges tagságukat, mert az a Jobbik párttagjainak és szimpatizánsainak a köszönésére utal, miközben a polgárőr egyesületeknek politika- és pártsemlegesnek kell lenniük, és kizárólag szakmai alapon szerveződhetnek. Mint László Attila fogalmazott: „innentől neki kész tény volt, hogy a hivatalosan működő polgárőr szövetségbe nem nyerhetnek felvételt.”
Levédik a polgárőr nevet
A Békés Megyei Polgárőr Szövetség elnöke, Gyarmati Sándor érdeklődésünkre elmondta: szervezetük nyitott mindenki számára, aki elfogadja alapszabályukat. Ennek része az abban lefektetettek elfogadásán túl, hogy hivatalosan írásban kell jelentkezni minden érdeklődőnek. A leendő polgárőrnek előírás a büntetlen előélet, a vizsga a polgárőr ismeretekből és néhány hónapos gyakorlat. Gyarmati elmondta, hogy írásban sem egyetlen szervezet, sem leendő tagok nem kérték a felvételüket a szövetségbe László Attila felvetése nyomán, így elnökségüknek nem is volt miről dönteni. A Békés Megyei Polgárőr Szövetség elnöke az eddigi híradások és információk nyomán nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a hivatalos polgárőrség mellett a volt gárdisták egy párhuzamos: települési, megyei és országos szinten felépülő alternatív polgárőrség felépítésében gondolkodnak.
Ezt felvetésünkre kizárta László Attila, aki jelezte, nem szeretnének konkurenciája lenni a polgárőröknek. Ugyanakkor nem tagadta, hogy nagy ütemben folyik a szervezés, és reményeik szerint hamarosan egyre több településen segítik a közbiztonság erősítését. Mint fogalmazott: „hatalmas a civil érdeklődés.” Medgyesegyházán, Orosházán és Sarkadon már jól állnak.
Csak összehasonlításképpen: a Békés Megyei Polgárőr Szövetség 70 egyesülete 63 településen 3100 taggal működik, de jelenleg is két községben folyik a helyi egyesület felállításának előkészülete. A Viharsarokban összesen 74 település van.
A Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület vezetője a barikad.hu portálon élesen bírálta a hivatalos polgárőr szövetségek szervezeteit. Azt mondta, hogy tapasztalatuk szerint „a jelenleg működő polgárőrségek nem tudnak, vagy nem mernek hatékonyan fellépni a lakosság védelmében. Mivel itt elsősorban „cigánybűnözéssel” fertőzött területekről beszélünk, a helyi polgárőrök megfélemlítés alatt végzik munkájukat, többek között Lökösházán, Sarkadon és Kétegyházán.”
Ezt a kritikát Gyarmati Sándor egy, a valósággal semmilyen egyezést nem mutató véleménynek nevezte.
Időközben az Országos Polgárőr Szövetség kezdeményezte a polgárőr név levédését, mivel megítélésük szerint ezzel az elmúlt hónapokban egy egyesület már visszaélt. László Attila szerint ez a kezdeményezés okafogyott, hiszen szervezetüket ezen a néven a Békés Megyei Bíróság már hetekkel ezelőtt nyilvántartásba vette.
Gyarmati Sándor, a Békés Megyei Polgárőr Szövetség elnöke arra a felvetésünkre, hogy László Attila, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület vezetője cigánybűnözésről beszélt, megjegyezte, alapszabályuk szerint rendvédelmi szempontból korlátozott jogkörökkel járhatnak el, és szigorúan nemre, fajra, vallásra és nemzetiségre való tekintet nélkül tehetik csak dolgukat. Gyarmati és a sajtóban több helyütt nyilatkozó Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke szerint nem elképzelhetetlen, hogy a társadalmi szervek felett a törvényességi ellenőrzést gyakorló ügyészségnek lesz még az ügyben dolga.
Szándékegységben az új kormánnyal és Pintér Sándorral?
László Attila ezt a 168Óra Online kérdésére kizártnak tartja, ugyanis nagyon szigorúan tartani fogják magukat az alapszabályukban rögzítettekhez, amelyek mindenben megfelelnek az aktuális törvényi előírásoknak. Végül a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület elnöke jelezte, hogy felveszik a kapcsolatot a térség önkormányzataival, akikkel a közbiztonság erősítése ügyében szeretnének együttműködni.
„Úgy látom, hogy az új kormány és az új belügyminiszter törekvéseitől sem áll távol, amit teszünk. Szavaikból azt vettem ki, hogy azt szeretnék: minden településen legyen rendőr és polgárőr. Mi ebben segítünk” – hangsúlyozta végül a 168Óra Online-nak László Attila.
forrás : 168öra.hu
|