Ők akadályozhatják meg a Fidesz kétharmadát!
2010.04.19. 05:52

A Fidesznek kétharmados parlamenti többsége lehet - ezt az MSZP egyedül már bevallottan nem tudja meggátolni. A szocialisták több budapesti körzetben egyoldalúan visszaléptek az LMP javára, de - jóllehet minden párt érdekelt a Fidesz megállításában - az eltérő stratégiák miatt nagyobb akcióra aligha kerül sor.
Oszsza meg másokkal is
Ha Magyarországon angol választási rendszer lenne, az angyalföldi Tóth József a parlamentben egyedül képviselné a modern szociáldemokráciát - ez a "győztes mindent visz" szisztémára utaló bonmot vasárnap este terjedt el a Fidesz Vörösmarty téri főhadiszállásán. A XIII. kerület polgármestere az egyetlen szocialista, aki első helyen várhatja a második fordulót; a többi 175 körzetben a jobbközép jelölt nyerte az április 11-i első választási fordulót.

Mi kell a kétharmadhoz?
Mára csak az a kérdés maradt nyitva, hogy megszerzi-e a kétharmados többséghez szükséges 258 mandátumot a még ellenzéki párt. Nos, a feladat nem lehetetlen.
A 176 egyéni hely közül 119-et már az első körben hozni tudott Orbán Viktor pártja, emellett a Fidesz-KDNP 87 képviselői helyet szerzett a területi listákról. Így 206 politikusa már bejutott az Országgyűlésbe - 57 egyéni körzetben a második fordulóra maradt a döntés. Ha ezek közül 49-50-et nyer az ellenzéki párt, megvan a kétharmad. Az esetlegesen elveszített körzetekből ugyanis a Fidesz várhatóan annyi töredékszavazatot kapna, amennyi a kompenzációs lajstromként szolgáló országos listán legalább három helyet eredményezne.
íbr> 
Aki LMP-s, az LMP-s
Miközben egyik leendő ellenzéki pártnak sem érdeke, hogy a Fidesz megszerezze az alkotmányozó többséget, ennek meggátolására nem köthetnek szövetséget. A Jobbik és az MSZP közti visszalépési megállapodásra nem érdemes sok szót vesztegetni. Logikus tehát, hogy a szocialisták a zöld balliberálisok irányába kacsingatnak. Lendvai Ildikó MSZP-elnök már hétfőn elismerte, pártjában nincs elég erő ahhoz, hogy egyedül fordítson.
Ezért csábítgatják a szocialisták - némiképp a 2006-ban az MDF-nek udvaroló Fideszre emlékeztető módon - a választás meglepetéspártját, a Lehet Más a Politikát.
A zöld alakulat ugyanis a fennmaradt körzetek közül 13-ban áll a harmadik helyen. Az MSZP-nek annyira fontos a Fidesz kétharmadának megakadályozása, hogy négy budapesti körzetben (Terézvárosban, Zuglóban, Józsefvárosban és Csepelen) kedden délután visszaléptette jelöltjeit.
Ez azonban még akkor sem elég, ha az első fordulóban megismert arányok maradnak és minden szocialista leszavaz a zöld jelöltre. A VIII. kerületben például az MSZP-s Szabó Zoltán 24,3 és az LMP-s Moldován László 15,5 százaléka együtt sem érte el a fideszes Fónagy János 46 százalékát.
Fordítva aligha működik majd a visszalépősdi. Egyrészt az LMP vezetése lapzártánkkor tartotta magát ahhoz, hogy senki javára nem állnak félre. Másrészt, ha mégis sikerülne az ökopárt vezetőinek lelkére beszélni, az LMP-támogatók nem feltétlenül követnék az ukázt. A felmérések szerint ma az MSZP a legelutasítottabb párt, ráadásul a zöldek bázisa sem feltétlenül szocialista-kompatibilis - noha az LMP országos eredményei kirajzolják a 2006-os SZDSZ-mintát.
Úgy tudjuk, az LMP belső felmérései azt mutatják: a tábor felének - ha korábban SZDSZ-szavazók voltak is - ma nincs másodlagos pártpreferenciája. Azaz: ők csak akkor voksolnak, ha van LMP-s a szavazólapon. A támogatók másik felében ugyan többen balra sorolják magukat, nagy részük azonban hallani sem akar az MSZP-ről.
A politikai racionalitás is a megállapodás ellen szól. Az LMP parlamentbe kerülésével ugyanis megdőlt az a szocialista elképzelés, hogy a baloldali "megújulás" a szegfűs házon belül menjen végbe. Ráadásul az LMP nem szenved a szocialistákat a "bilincstagozat" és a nyolcéves kormányzati elszúrás miatt sújtó hitelvesztéstől. (A korrupt politikusaitól nehézkesen szabaduló MSZP-vel ellentétben az LMP rövid úton távozásra kényszerítette kispesti jelöltjét. Faith Balázsról néhány napja derült ki: annak ellenére nyert pénzt roma egyetemisták számára kiírt pályázaton, hogy maga nem cigány származású.)
Elégedetlen jobbikosok
Az LMP-hez hasonlóan a Jobbik sem lép vissza; a Fidesznek ugyanakkor nem mindenáron van szüksége radikális szavazatokra a kétharmados győzelemhez. A tétet folyamatosan emelő jobbikos pártvezérek a kampány vége felé már komoly ábrázattal szónokoltak a választások megnyeréséről - s ugyan a magyarországi széljobb legmagasabb eredményét érték el 1939 óta, korántsem elégedettek.

Öröm és üröm a Jobbiknál
A 16,7 százalékos támogatottság elmarad a legyőzni óhajtott MSZP 19,3 százalékától. Jóllehet a radikális párt 16 helyen várhatja második helyen a következő fordulót, áttörésre kevés az esély. A Jobbiknak ugyanis nincsenek tartalékai. Egyedül abban bízhat, hogy a Fidesz-támogatók egy része a győzelem tudatában távol marad a második fordulótól. Ezt azonban kiegyensúlyozhatja a győzteshez húzás hatása és az Orbán Viktor által hétfőn kilátásba helyezett terepmunka.
A Heti Válasz a nyitva maradt 57 körzet átvilágítása után úgy találta, huszáros hajrával és a szavazók szerencsés átvándorlásával legfeljebb négy kerületben fordíthat az MSZP és - csoda esetén - kettőben a Jobbik, s további kettőben a függetlenek veszélyeztetik a Fideszt. Ezeken a helyeken általában tíz százalék alatti az első és a második helyezett közötti eltérés.
Az ennél nagyobb különbségű körzetekben csak akkor képzelhető el fordulat, ha a szocialistákat április 11-én távolmaradással büntető korábbi baloldali szavazók tömegesen áramlanak vissza egykori pártjukhoz. A most szorosnak minősített kerületek átfordítása is gigászi feladatnak tűnik. Ugyanis 2006-ban az MSZP jelenlegi helyzeténél kevésbé kilátástalanabb körülmények között a Fidesznek mindössze négy helyen sikerült megváltoztatnia az első fordulós eredményt. Ezen jelöltek közül négy éve a legtöbbet, 3,5 százalékot a kecskeméti Horváth Zsolt faragta le hátrányából; a többiek egy-kétszáz szavazattal maradtak le baloldali vetélytársuktól az első fordulóban.
Bezavaró függetlenek
A nyitott körzetek közül a két XIII. kerületiben várható a legélesebb küzdelem. Megtarthatja a fideszes Spaller Endrével szemben szerzett előnyét Tóth József angyalföldi polgármester a 20. számú választókerületben. A 19-es körzetben Szanyi Tibor négyszáz szavazattal kikapott a fideszes Szalay Pétertől, így 36,7 százalékot szerzett. Ám nem tudjuk, hogy az LMP itteni, 13,3 százalékos táborából hányan lesznek fogékonyak a "demokráciavédő" szocialista retorikára. Szanyi valószínűleg számíthat a 3,5 százalékot szerzett SZDSZ-MDF közös jelölt támogatóinak jó részére.

Vesztesek: csak az ország nem szavazott az MDF-re
A budapesti 16-osban április 25-én Simicskó István és Molnár Gyula újbudai polgármester mérkőzik. Jóllehet Simicskó több mint hat százalékkal vezet, nem tudni, mire lesz elég Molnár polgármesteri beágyazottsága. Kérdés az is, kihez és milyen számban vándorolnak a második fordulóból kieső, 7,8 százalékos Jobbik támogatói.
Csongrád megye hármas, szegedi körzetében már az is szenzáció, hogy a nagypolitikában ismeretlen Bohács Zsolt korábbi kenuvilágbajnok hét százalékkal megelőzte az MSZP legerősebb vidéki polgármesterét, Botka Lászlót. Mivel itt a Jobbik versenyben marad, nagy kérdés, hogyan viselkednek majd a közel kilenc százalékot szerzett LMP képviselői, illetve sikerül-e Botkának az első fordulóban nem voksolókat elcsábítania. A Jobbik legfeljebb Ózdban - Kisgergely András nyolc százalékkal maradt le a 40,8 százalékot elért fideszes Riz Gábortól - és Tiszavasváriban reménykedhet.
A radikális párt még számíthatott volna Edelényre is, ott azonban a Fideszből kizárt és második helyen álló, 24,1 százalékot szerzett független Molnár Oszkár nem lép vissza. Így a fideszes Daher Pierre 36,5 és a jobbikos Miklós Árpád 19,1 százaléka közötti különbség aligha dolgozható le - hacsak a radikálisok nem léptetik vissza jelöltjüket Molnár javára.
A váci választókerületben az egész ország harmadik leggyengébb fideszes eredményét elérő Bábiné Szottfried Gabriella 37 százalékot szerzett. Neki a majd' 17 százalékos független, a jobboldali világban közismert Bethlen Farkas verőcei polgármester miatt fájhat a feje. Ha a 14 százalékot elért Jobbik szavazói inkább Bethlenhez masíroznak át, és a tízszázalékos LMP támogatóinak egy része is őt erősíti, gondban lehet a fideszes jelölt.
forrás : hetivalasz.hu
|