Szenzációs magyar siker!
2009.09.29. 05:59

Egy harmadik helyezést és egy különdíjat hódítottak el a Párizsban megrendezett Fiatal Tudósok Versenyének európai döntőjén a magyar résztvevők. "Nagyon nagy szó mindkét díj, főleg hogy ketten képviseltük országunkat, és mindketten díjjal jöttünk haza" - értékeli az eredményt Kajtár Máté.
„A tudománynak friss vérre, és ötletekre van szüksége, Európának bátorítania kell a tehetségeit, vonzóvá kell tennünk a tudományos pályát, hogy a fiatalok kutatóként képzeljék el jövőbeli pályájukat. A versenyművek magas színvonala is bizonyítja, hogy Európa a tehetségek igazi tárháza" - mondta a szeptember 11. és 15-e között zajlott 21. EU Fiatal Tudósok Versenyének díjátadó gáláján Janez Potočnik, az unió kutatásért felelős biztosa.
A tavalyi év viszonylagos sikertelensége után - korábbi kimagasló szereplésünket követően számottevő eredmény nélkül érkeztek haza versenyzőink - végre ismét van okunk az örömre. 32 országból a párizsi döntőbe kijutott 124, 14 és 20 év közötti pályázó 76 projektje közül Hunyadi Áron, a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) hallgatója a 3500 eurót érő harmadik helyezést érte el mechanikus óraszerkezetekkel kapcsolatos pályamunkájáért. Újítása részben a mechanikus órák szerkezetének pontosságát szolgálja egy szinkronbillegőnek elnevezett szerkezettel.
íbr> „Egy korábban nehezen megoldható problémára sikerült egy mechanikailag viszonylag egyszerű megoldást nyújtanom. A gravitáció az eddigi szerkezeteknél károsan befolyásolta a mérés pontosságát. Létezett egy bonyolult, és drága megoldás, de nem sok haszna volt, mivel hosszú ideig tartott, míg egy úgynevezett kompenzációs ciklust befejezett. Az én megoldásom nagyságrendekkel rövidebb idő - egynegyed másodperc - alatt javítja a hibákat" - magyarázta az ifjú feltaláló még a magyarországi forduló eredményhirdetését követően.
Gyöngyösi Tamás, Hunyadi Áron és Kajtár Máté
Pályamunkájának másik része az órakijelzés formai megújítására törekszik, ötvözve az analóg és digitális kijelzés előnyeit. „A digitális kijelzés pontos, az analóg viszont gyorsabb - az ember csak ránéz az órára, és gondolkodás nélkül látja, hogy mennyi az idő. Digitális esetén időbe telik, míg a számkijelzést az agyunkban átalakítjuk."
Hasonlóan sikeres eredménnyel zárt Kajtár Máté is, aki veszélyes folyadékok biztonságos föld alatti tárolására talált ki egy új eljárást, az úgynevezett triplafalú tartályt. „Mivel a hármas falú műanyag kompozit tartály középső fala semmivel sem érintkezik, elválasztó szerepet tölthet be. Az utolsó üreges részt egymástól elválasztott egységekre bontottam, ezt úgy kell elképzelni, mint a hajóknál a zsilipeket. Ezáltal a szegmenseket külön meg lehet figyelni. Ez az esetleges sérülések esetén is előnyt jelenthet, hiszen nem kell az egész tartályt kiásni, csak a megfelelő helyen földmunkákba kezdeni" - ecsetelte Máté, aki szintén a BME hallgatói állományát erősíti.
íbr> A versenyen a fiatalok saját standjaiknál várták a 17 fős nemzetközi zsűri érkezését, s egy 15 perces prezentáció során kellett beavatniuk bírálóikat. „Kiváló érzés volt részt venni a versenyen, leginkább azért, mert egy rendkívül válogatott társaság gyűlt össze. Nagyon izgalmas projektekkel érkeztek a versenyzők, és jó volt látni az emberek arcán az érdeklődést. A sikeremhez sokban hozzájárult munkám ötletessége, ami picit talán más jellegű is volt, mint amivel a legtöbben jelentkeztek" - meséli Hunyadi Áron legfrissebb élményeit, s hozzáteszi, hogy találmánya nem csak a zsűrit kápráztatta el, hanem a szakma, és a szaksajtó érdeklődését is felkeltette.
Hasonló tapasztalatokról számolt be lapunknak a francia Tudományos Kutatások Nemzeti Központjának különdíját elnyerő Kajtár Máté is. „Elképesztően sokat dolgoztam én is, és Áron is, hogy sikerüljön a győzelem, de az egész csak önbizalom, és lelkesedés kérdése. Amikor a zsűrizések zajlottak, arra figyeltem, hogy át tudjam nekik adni azt az érzést, amit akkor éltem át, mikor megtaláltam ezt a megoldást.
A különdíjammal pénz nem járt, egy utazást tartalmaz a kutatóintézetbe, 450 diákkal együtt. Nem is a pénzdíj hajtott, előzetesen azt szerettem volna, hogy a zsűri elismerje valamivel a munkámat, és ez meg is történt. Párizsban csak győztesek voltak, hiszen a nemzeti fordulók nyertesei utazhattak ki, tehát ha valaki Párizsban is díjazott lett, az már csak hab lehetett a tortán. Nagyon nagy szó mindkettőnk eredménye, hiszen egyikünk sem jött haza üres kézzel."
A sikerben talán még egy adalékot jelentett a két versenyző indulás előtti, utolsó felkészítése. Az Innovációs Szövetség székházában többek közt Antos László, a szövetség ügyvezető igazgatója, és Spohn Márton, a 2007-es valenciai győztes társaságában kapták meg az utolsó instrukciókat. „Az asztalhoz leülő srácokban már megvolt minden, ami ehhez a fantasztikus teljesítményhez kell, mi pedig azért „dolgoztuk" meg még utoljára őket, hogy tudják, hogyan lehet ebből a legtöbbet átadni a zsűrinek" - mondja nevetve Spohn Márton.
„A verseny 15 perces zsűriinterjúkból áll, s ilyen rövid bemutatkozási lehetőségeknél minden mondat, minden mozdulat számít. Saját versenytapasztalataimat osztottam meg velük, kihangsúlyozva, hogy érezzék jól magukat, szerezzenek barátokat, oldódjanak fel, mert ha lelkesen, jókedvűen állnak oda, akkor a többi már megy magától. Ezt meg is fogadták - szerencsés véletlen folytán itt lehettem velük Párizsban, úgyhogy erről magam győződhettem meg."
forrás : hetivalasz.hu
|