Politikai kártyajáték
2009.09.15. 08:41

Összefogás néven pártot alapít Szepessy Zsolt, Monok polgármestere, hogy országos politikussá válva reformálhassa meg a szociális ellátórendszert. A vidék pártjaként megjelenítendő új képződmény Kelet-Magyarország válságrégióiban a Fidesztől és a Jobbiktól is vehet el szavazatokat.
"Nem érti meg Ferge Zsuzsa, hogy a szegényeket nem lehet oltalmazni azzal, hogy mindent megadunk nekik. Így csak tönkretesszük őket, ahelyett, hogy munkát és oktatási lehetőséget biztosítanánk" - mondja lapunknak a szeptember utolsó napján zászlót bontó Összefogás párt vezetője, Szepessy Zsolt, Monok polgármestere. A vállalkozóból lett önkormányzati vezető, aki vagyonát használt Daciák keletre exportálásával alapozta meg, bátran vitába száll a Medgyessy-Gyurcsány-kormányok szociálpolitikai ideológusával, azt állítva: intézkedéseikkel romlásba döntik Magyarországot.
Kasszandra Monokon
Szepessy alig másfél évvel azután, hogy Monok - a Szerencstől 12 kilométerre levő 1700 lelkes borsodi település - első embere lett, lényegében átvette Fergétől a szociálpolitika fő irányvonalainak meghatározását. Hiába tiltakozott a 78 esztendős, Széchenyi-díjas akadémikus, legfeljebb finomítani tudott a polgármester elképzelésein. Szepessy több vitát is elindított, s a kormány kénytelen sorra megvalósítani javaslatait. Monok miatt kapcsolt magasabb fokozatba a segély helyett munkát program, az ő hatásukra kötötték legalább részben - 14 év felett - tanuláshoz a családi támogatásokat. Szepessynek oroszlánrésze volt abban is, hogy újfajta gondolkodás kezdődjön a vidék közbiztonságáról. Kiállt Pásztor Albert, a januárban átmenetileg felmentett miskolci rendőrfőnök mellett, aki ki merte mondani, hogy bizonyos bűncselekményeket szinte kivétel nélkül romák követnek el a városukban.
Szepessy áprilisban már a kisgazdapárt európai parlamenti listavezetőjeként tűnt fel, ám alig egy hónap múlva Monok érdekeire hivatkozva visszalépett - nyilván felismerte a kisgazdák esélytelenségét. A tavaszi kaland nem vette el a kedvét a nagypolitikától: Kossuth Lajos szülőfalujának első embere Kasszandra-jóslatokkal hívja fel magára a figyelmet. (Kossuth 1867-es Kasszandra-levelében figyelmeztetett, hogy Deák Ferenc külpolitikai szempontból végzetes utat választ az országnak.) "Komolyan kellene venni a vidéki emberek szavát, mert eddig csak a vihar első hullámait látták, de az orkán ott dübörög a háttérben. Társadalmi katasztrófa fenyeget, látom, hogy baj van, üvöltök, de senki sem hallja meg" - mondja lapunknak. A polgármester szerint a húsz éven belül többségbe kerülő cigányok autonóm államot hozhatnak létre, és leválhatnak Magyarországról.
Noha jóslatát eddig semmi sem támasztja alá, programja vonzó lehet Kelet-Magyarországon, ahol a lakosság jelentős része segélyekből él, és mindennapossá vált az etnikai feszültség. A nagypolitika, nem tartván politikailag korrektnek a helyi vezetők vészkiáltásait, az elmúlt években növelte a normatív (bizonyos feltételek esetén kötelező) segélyek súlyát. Ezzel felgyorsult az a folyamat, amelyet a Bokros-csomag indított el, amikor a családi támogatások zöménél eltörölték az előzetes biztosítási jogviszonyt, így a borsodi, szabolcsi falvakban sok helyütt a gyermek lett a legfőbb kenyérkereső. A helyi polgármesterek állítják, nőtt a gyermekszám azok körében, akik képtelenek maguk gondoskodni utódaik eltartásáról. Átalakul a helyi normarendszer, romlik a közbiztonság, konfliktusok alakulnak ki, mert a munka nélkül szerzett jövedelem és a nettó bérek között alig van különbség. Aggasztónak tartják, hogy noha ingyenes az oktatás, az analfabétizmus újratermeli önmagát.
Roma Rómeó
Monok első embere abban nőtt túl társain, hogy sikerült az országos médiába is bevinnie ezeket a hangokat. A kisgazdakaland után úgy tetszett, a Jobbikkal mozog majd együtt - Morvai Krisztina augusztus közepén nyílt levélben támogatta is Szepessy célkitűzéseit. Ám a polgármester önálló pártban gondolkodik, médiapozícióját nem áldozza fel a Jobbikkal kötött szövetségért. Noha törekvéseinek nagyobb része a cigányság megrendszabályozására irányul, eddig sikerült elkerülnie a rasszista bélyeget. Befogadta ugyan az uborkáját a roma tolvajoktól halálos áramütéssel megvédő Szoboszlai Barnát Kesznyétenről, de közben cigánymagyar Rómeó és Júliát állíttatott színpadra. Fellép a fatolvajlás ellen, de romákkal fényképezteti magát a cigányok életét bemutató vándorkiállításon, melynek az önkormányzat ad helyet.
Most a támogatásokat elivó, eljátékgépező rászorultakról, a segélyek révén újratermelődő erőszakról beszél, miközben a szociális kártya országos elterjesztése mellett érvel. A vitával pedig már a polgármesterekből és egy-két - titokban tartott - közéleti személyből álló pártvezetés nyilvánosság elé lépését készíti elő. Szepessynek sok mindenben igaza van. Nálunk még mindig postás viszi ki a családi pótlék zömét, a segélyek kifizetéséért pedig a hivatal lépcsőjén állnak sorba a rászorultak. Logikus lenne ennek a munkaerőt pazarló rendszernek a megszüntetése a szociális kártya bevezetésével, melynek lényege, hogy a banki műveletek költsége nem a klienst, hanem a kibocsátót terheli.
Milliárdok a postástáskában
Szepessy nem új dolgot talált fel, ilyen kártyák a világ számos országában működnek. A monoki műanyag lap azonban arcképes igazolványként is szolgálna, így nem vehetnék el az uzsorások, és dohányárut, illetve alkoholt sem lehetne vásárolni vele. A kártya máris kiváltotta a liberális szociálpolitikusok haragját, a fénykép érvelésük szerint sérti a rászorulók jogait, a segélyek felhasználásának korlátozása pedig törvénytelen, mert az önkormányzatok csak az átmeneti segélyt adhatják természetben, a rendszeres szociális segélynél erre akkor van lehetőségük - és akkor is csak 60 százalékáig -, ha a gyermekeket védelem alá kellett helyezni.
Szepessyt ez nem állítja meg. Az ő célja nem az, hogy Monokra alkosson szabályt; országos programot szeretne, ezt pedig csak segíti a vita a helyi rendeletről. Emellett úgy véli, le kell venni az önkormányzatokról a segélyezés terhét, központilag kell megállapítani és átutalni ennek összegét. Nézete szerint a polgármester kiszolgáltatott a támogatásért folyamodóknak. Javaslatát aligha fogadja majd osztatlan lelkesedés az ország konszolidáltabb vidékein, ahol jóval magasabb összegeket kapnak a rászorulók, mint a végeken.
Monoknak számos követője lehet. Mezőkovácsházán sem kaphat segélyt a jövőben, aki nem műveli a kertjét, Gyulán pedig arra készülnek, hogy kizárják a támogatottak köréből a lopásért elítélteket. Dózsa István, a Cafeteria-Card Kft. ügyvezetője egyelőre egyetlen települést sem tud mondani, ahol a szociális kártyáról szóló rendeletet már kihirdették volna. Lapunk megjelenésekor dönt a Debrecentől 30 kilométerre fekvő Nyírmihálydi képviselő-testülete a kártya bevezetéséről. Nyisztor Ferenc polgármester szerint az önkormányzat korábban két élelmiszer- és egy húsboltot is üzemeltetett, de a természetbeni juttatások lehetősége szűkült, amikor a gyermekvédelmi támogatás összege 2006-ban beépült a "dupla családi pótlékba". Innentől pénzben kellett kifizetni, fellendítve ezzel a helyi játékgép és a kocsma forgalmát. Az általuk megálmodott szociális kártya nagy előnye, hogy nem helyben születne róla a döntés, hanem országosan, így a rászorultak is kénytelenek lennének elfogadni az alkohol-, cigaretta és uzsorakorlátot.
Maguk az érintettek is beszálltak a társadalmi vitába. Monokon egyelőre csak négy segélyezett engedte lefényképeztetni magát, a többiek távollétükkel szavaznak a plasztiklap bevezetése ellen. Az egész elképzelés dugába dőlhet, mert - ahogy a nyírmihálydi polgármester mondja - a 90 százalékban állami forrásból finanszírozott rendszeres szociális segélyt kártyával vagy anélkül, de kötelező kifizetniük.
Átmeneti segély maximális összege alkalmanként (Ft)
• Budapest XIV. kerület - 57 ezer
• Fertőrákos 25 ezer
• Budapest VIII. kerület, Ózd - 10 ezer
NEMZETKÖZI PÉLDÁK
• Olaszország: 2006-ban vezette be a szociális kártyát, 40 euró többletet biztosítva az igénylőknek.
• Egyesült Államok: Közel hetvenéves élelmiszerprogram a szegények javára, elsősorban gyermekes családok részesülnek belőle, de sem alkoholt, sem dohányárut nem vásárolhatnak.
• Oroszország, Anglia: A szociális kártya itt egyszerű bankkártya. Segítségével banki költség nélkül lehet hozzáférni a szociális jövedelmekhez.
íbr>forrás : hetivalasz.hu
|