KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Június
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

közérdekű ! ?

közérdekű ! ? : Fel, népszavazni!

Fel, népszavazni!

  2009.04.18. 07:01

1989-ben, június 13-án kezdődött a kilenc független ellenzéki szervezet (EKA=Ellenzéki Kerekasztal) és a pártállam (meg az ő úgynevezett társadalmi szervezeteinek) Nemzeti Kerekasztal tárgyalása. Az ellenzék ütőkártyája az első hónapokban az volt, hogy csak közösen tárgyalnak, vagy sehogy.


Antall József viszont egy idő után – valamikor a nyár végén, valahol a Balatonnál (így hírlett) – megállapodott Pozsgay Imre politikai bizottsági taggal, államminiszterrel, hogy az MDF támogatja köztársasági elnökké választását. Mégpedig egyetlen alkalommal, rendhagyó módon nem a parlament, hanem a nép közvetlenül választaná meg, ami eleve erősebb pozícióba emelné az elnököt. Pozsgaynak tetszett a dolog. Volt ismertsége, infrastruktúrája, jó sajtója, ráadásul június 23–24-én az MSZMP is őt javasolta elnöknek.

A többi szervezetnek semmije sem volt. De az SZDSZ és a radikálisnál is radikálisabb akkori Fidesz nem fogadta el, hogy egy pártállami nagymogul legyen a szabad köztársaság első elnöke.

Máig sem tudom, kitől származott a népszavazás ötlete. Szeptember 18-án Tölgyessy Péter kijelentette a tévékamerák előtt: az elért eredmények érdekében nem vétózzák meg a kerekasztal záróokmányát. De négy megoldatlan kérdésben – kivonuljanak-e a pártszervezetek a munkahelyekről; feloszlassák-e a Munkásőrséget; elszámoljon-e az MSZMP a vagyonával; és (mindenekelőtt) csak a szabad parlament megválasztása után kerüljön-e sor a köztársaságielnök-választásra – népszavazást kezdeményeznek.

A népszavazási ívek aláírásához az emberek sorban álltak. Mi, lázban égő aktivisták rohangáltunk aláírásokat gyűjteni, ragasztottuk a plakátokat. Október 13-án a Parlamentben átadtuk az első 67 ezer aláírást a rosszkedvű ideiglenes köztársasági elnöknek, Szűrös Mátyásnak, akinek még rosszabb lett a kedve, amikor 24-én már összesen 206 ezer aláírás volt az asztalán. Átléptük a 100 ezres „hitelességi” határt. Nem volt mit tenni: november 26-ra kiírták az ügydöntő népszavazást.

Most már rettentő fontos emberek voltunk: kaptunk egy délutánnyi oktatást, és felesküdtünk a szavazatszámláló bizottságok feladatainak ellátására.

Éreztem a dolog súlyát: telefonébresztést kértem, a vekkert is felhúztam hajnali negyed 5-re. Kába voltam és ideges. Rohantam a három sarokkal arrébb lévő iskolába. Egy kedves, idős MDF-es tanár volt a szavazóbizottsági elnök, én és egy nyakigláb fideszes (néha találkozom vele, de már nem fideszes, hanem üzletember) voltunk a tagok. Valamennyien meg voltunk szeppenve. Szerencsére volt velünk egy ügyes tanácsi instruktorhölgy, aki mindenben segített. Kegyetlen zavarban voltunk: amikor a tanár úr beszélgetni próbált, mondván, „megint megosztott a magyar értelmiség”, csak bólogattunk.

Hat óra előtt mind a három papundekliurnát kinyitottuk, meggyőződtünk arról, hogy „az urna üres” (jegyzőkönyv), utána – ahogy tanultuk – egy megjelölt üres borítékot tettünk minden urnába, és vártuk a népet. A „nép” az őszi hajnalon lassan kezdett szállingózni. Amikor végre jött egy fiatalaszszony, az egész bizottság felpattant, és „kezit csókolommal” köszöntöttük.
íbr> „A népet” nem rázta meg túlzottan, hogy itt ma ő az első népszavazó, közölte: siet a piacra. A tizenegy órai mise után – mellettünk volt a valaha Széchenyi Istvánnak is esketőhelyéül szolgáló vízivárosi plébánia – már egymásnak adták a kilincset, néha öten is voltak a teremben.
íbr> Bizottsági elnökünk egyre idegesebb lett: ekkora rumliban nem lehet figyelni. Azért már szépen belejöttünk, amikor egy újabb instruktor jött be, és valamit súgott a mi instruktorunknak. „Ezt meg kell a bizottságnak mondani” – jelentette ki a mi instruktorunk. Amit meg kellett mondani, az az volt, hogy közeleg felénk a pártállam egyik nagyhatalmú és meglehetős közutálatnak örvendő figurája, mivel – ezt sem tudtuk addig – valahol ott lakott a kerületben. És belépett talpig ünneplő feketében nejével maga Miklós Imre államtitkár, az Állami Egyházügyi Hivatal elnöke. Lassan végignézett rajtunk, mi olyan mereven ültünk, mint akik nyársat nyeltek. A szavazólapot átadtuk, az állami egyházügyi férfiú kissé elfordult, és határozott mozdulattal írt. Aztán odaadta a lapot, majd köszönt, mi is köszöntünk, ő megfontolt léptekkel távozott, mi meg fellélegeztünk. (A számláláskor igen kevés volt a négy „nem”-es lap...)
íbr>

MTI-fotók

Pozsgay Imre az emlékezetes népszavazáson, akkor még reménykedve Közben befutottak a vasutasok. Vagy húszan. A közeli Déli pályaudvarról. Vezetőjük, egy főkalauz – így mutatkozott be – kijelentette: nem tudnak hazajutni, viszont feltétlenül szavazni akarnak. Igen ám, de elvileg mindenki csak ott szavazhat, ahol lakik. Most akkor szavazhatnak, vagy balhé lesz? Õrült telefonálgatás kezdődött a Zrínyi utcai választási központba, majd jött a válasz: igen, a vasutasok szavazhatnak nálunk. De elnökünk megmakacsolta magát. „Hogyne! A végén még majd engem csuknak le!” – mondta nagy történelmi ismerettel, és nem engedte őket szavazni. A vasutasok csúnyán néztek ránk, majd letelepedtek az iskolapadokba. Jó sokára egy futár hozta a pecsétes papírt. Elnökünk megmutatta mindenkinek a dokumentet, a vasutasok pedig büszkén leszavaztak.

Estére megteltek az urnák. Mi a szavazólapokat a létező legkörülményesebben, háromszor számoltuk át. Jegyzőkönyvileg megállapítottuk: nálunk jó 20 százalékkal győzött a négy „igen”. Csakhogy a szomszéd iskolában meg – úgy hírlett – elbukott az elnökválasztós kérdés.

A szabad demokraták „központja” egy koszlott falú, Ráday utcai házban volt. (Eredeti rendeltetését tekintve pár nappal korábban e helyen még egy Patyolat működött.) Ha jól emlékszem, Pető Iván fogadta a hírekkel felhevülten érkezőket. Érdekes volt, hogy a belvárosiak mind sikert mondtak, a külső kerületek képviselői viszont komoran hallgattak.

Mindenki az öreg tévé előtt állt, ült, hevert. Önmagunkat biztatva ismételgettük a népszerű jelszót: „Aki otthon marad, a múltra szavaz!”

Egyre feszültebb lett a hangulat. Nagy csend volt, amikor előbb a „nem”-ek lettek többségben, aztán valamikor éjjel kettőkor győzelmi üvöltés: átfordult az „igen”-ek győzelmébe. Egy óra múlva újra a „nem”-ek vezettek.

Eörsi Mátyás, az Országos Választási Bizottságban lévő emberünk telefonált, szinte sercegett a hangja: „Semmit sem tudni, nincs semmi biztos!”

Rajk Laci úgy döntött, hogy az egyik sarokban kabátokból megágyaz magának: „Keltsetek fel, ha valami van” – mondta, és aludni tért. Demszky Gábor egyre borúsabban morogta maga elé: „Azt az egy kérdést, hát azt nem tudjuk megnyerni?”

Hajnali ötkor mintha elvágták volna: a tévé elnémult. Nincs adat, nincs eredmény, nincs semmi. Eörsi telefonált: ő sem tud semmit.

Némaság, hallgatás. Kudarc. Kudarc? Kis János ismerte fel a helyzetet: a BM Választási Irodája hallgat. Miért hallgatnak? Azért, mert nem tudnak mit kezdeni a négyigenes eredménnyel.

November 27-én délelőtt 11-kor sajtótájékoztató a Kossuth Klubban. Pető Iván lassan, nyugodtan, szinte tagoltan jelenti be: „58 százalékos részvétel mellett a többség mind a négy kérdésben igennel szavazott.”

A közönség szinte robbant. A sajtó azt kérdezte: honnan tudják?

„Elmentünk a BM épülete mellett, és meghallottuk a hírt a falon át” – felelte hűvösen Iván. (Ellenkezés, hitetlenkedés, röhögés.) Délután két óra: Pozsgay Imre is sajtótájékoztat, és elismeri, nem lesz köztársasági elnök, győzött – 50,07 százalékkal, vagyis éppen csak – a négy „igen”.

Kis János írja 1989-re emlékező tanulmányában: „A pártállami diktatúra egyetlen puskalövés nélkül adta át a helyét az alkotmányos demokráciának... Egy világ süllyedt el, új világ keletkezett... Azok, akik hiszünk az 1989-es alkotmányban, tudjuk, hogy nem az ég ajándéka: magunk teremtettük, ha nem is mindenben a terveink szerint, és fennmaradásáért is nekünk magunknak kell megküzdenünk.”

forrás : 168 óra

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG