közérdekű ! ? : Költekezésbe kezdhet jövőre a kormány - megint mi fizetünk a végén? |
Költekezésbe kezdhet jövőre a kormány - megint mi fizetünk a végén?
2007.11.09. 09:49

Kiiktatna egy az állami költekezés visszafogására szolgáló féket a jövő évi költségvetésből a kormány, holott tavaly maga foglalta törvénybe. Az SZDSZ nem ért egyet a döntéssel, a közgazdász szerint később mindannyian kárát láthatjuk a korán jött "lazaságnak”.
A 2008-as költségvetési tervezetben ugyanis szerepel egy javaslat, amely megszüntetné azt a követelményt, hogy a büdzsé bevételei és kiadásai (az adósságok kamataira fordítandó kiadásokat leszámítva) egyensúlyban legyenek egymással – pedig pénzügyi hitelünk végletes megrendüléséhez 2005 végére a leginkább az járult hozzá, hogy a megelőző években egyszer sem teljesültek a kormány költségvetési hiányra vonatkozó hivatalos előrejelzései. Az SZDSZ ezért nem támogatja a módosítást. „Nem is a számok miatt fontos ez, hiszen így sem lenne jelentős a hiány” – mondta lapunknak Eörsi Mátyás, aki a költségvetési vita kezdetén az SZDSZ vezérszónokaként felelőtlennek nevezte a kormány szándékát. A „hitelesség ellenben hihetetlen sok pénzben mérhető” a frakcióvezető szerint, ezért lenne nagyon fontos, hogy tartsuk magunkat a tavaly önmagunk számára megfogalmazott szabályokhoz.
Hitelt vesztettünk
A képviselő parlamenti expozéjában úgy fogalmazott: "a hitelességünket ne veszélyeztessük azzal, hogy ezen módosítani kívánunk. Ha módosítunk, annak nagyobb nyertesei nem lesznek. De ha a pénzvilág meghallja azt, hogy lám-lám, Magyarország megint igyekszik kibújni a vállalásai alól, akkor annak az addicionális, pótlólagos hátrányai óriásiak lehetnek".
„Mi visszavontuk a három javaslatunkat, de cserébe azt kérjük, hogy a büdzsében még létező szabadon felhasználható forrásokat hiánycsökkentésre fordítsuk, az önmagunknak megfogalmazott vállalásokon pedig ne lazítsunk” – mondta Eörsi Mátyás.

Az SZDSZ szakértői információink szerint úgy becsülik, maximum 100 milliárd forinttal (a GDP kevesebb, mint fél százalékával) mehetne át mínuszba a pénzforgalmi alapon számított elsődleges hiány, ha kiveszik a korlátot. Eörsi Mátyás azt mondta lapunknak, számításaik szerint „137 milliárd forint olyan plusz forrás szerepel a büdzsében „elrejtve” különböző fejezetekben, amelyeket a hiány csökkentésére lehetne fordítani. A frakcióvezető szerint tíz napon belül meg kell egyezniük ezekről a kérdésekről a pártoknak. „Ez a lépés azért káros, mert jele lehet annak, hogy a kormány szeretne eltérni az önmaga által meghatározott konvergencia programtól. Ez ugyan nem törvény, de az elsődleges egyenlegre vonatkozó szabály megszüntetésével a törvénysértés lehetősége nélkül lehet hiányt produkálni” – mondta lapunknak Barcza György. A K&H vezető közgazdásza szerint a lépés azt jelzi, hogy „a kormány a népszerűsége növelése érdekében újra osztogatásba kezdhet”.
Még nincs itt az ideje
„Az teljesen természetes, hogy egy kemény megszorító időszak után egy kiegyensúlyozó, konszolidációs periódus következik egy ország gazdaságpolitikájában. A baj csak az, hogy a jelek szerint ez nálunk már jövőre elkezdődik, pedig még nem lenne itt az ideje a költségvetés állapota miatt. A kormány bér befagyasztást ígért például a közszférában. Ez akárhogy is nézem, nulla százalék emelést jelent, ehhez képest külön pénzt különítettek el erre” – mondta Barcza György. A szakember szerint a döntésnek rövid távon nem valószínű, hogy káros hatásai lesznek, egy ilyen fék kiiktatása később azonban lassíthatja a jegybanki kamatok csökkentését, márpedig most ez lenne az egyik legfontosabb a magyar gazdaság számára, hiszen így az állam, a vállalkozások és a magánszemélyek adósságterhei is csökkennének. „A tíz éves futamidejű állampapírok kamata Magyarországon most 6,5 százalék, ami több, mint másfélszerese a 4,2 százalékos német, vagy szlovák értéknek. Ezt a különbséget kellene mihamarabb eltüntetni, de az ilyen lépések lassítják a kamat-konvergenciát” – mondta a Hírszerzőnek Barcza György. Samu János, a Concorde Befektetési Alapkezelő makrogazdasági elemzője ugyanakkor nem léátja ennyire komolynak a helyzetet. Szerinte a befektetők elsősorban a makrogazdasági számokra figyelnek majd, így a minden bizonnyal teljesülő idei hiánycélok, és az, hogy jövőre az előre tervezettnél is kisebb lehet a deficit, sokkal erősebb üzenetet jelentenek majd. Samu János szerint a szabály amúgy sem jelentett erős korlátot. „A mostani módosítás tényleg nem jelentene sokat, az a lényeg, hogy a kormány valóban betartja-e saját vállalásait” – mondta lapunknak a szakember.
Forrás : hirszerzo.hu
|