Gyurcsány új rendet akar
Népszava Online 2007.09.09. 20:55

Gyurcsány Ferenc szerint a következő két évben az oktatás modernizálására kell koncentrálnia a kormánynak. A miniszterelnök-pártelnök az MSZP kétnapos tapolcai frakcióülésén beszélt erről. Úgy vélte, ha az egészségügy reformja, az államháztartás rendbetétele és a fejlesztések mellett ez is megvalósul, sikerrel kampányolhatnak majd 2010-ben. Gyurcsány szerint a kormánynak és a koalíciós pártoknak időt kell szánniuk arra, hogy nyugodt, érvelő stílusban meggyőzzék az embereket a változtatások előnyeiről.
A négyes szám és a vártnál kevesebb feszültség jellemezte az MSZP tegnap megkezdett kétnapos tapolcai frakcióülését. Gyurcsány Ferenc kormányfő a zárt ülésen elmondott beszédében új rendet, a normatartás rendjét hirdette meg, amit úgy indokolt, hogy a demokratikus Magyarország írott és íratlan szabályait be kell tartani. Szerinte rendet kell tudni teremteni az országban, olyan kiszámíthatóságot, biztonságot kell nyújtani, melyben jó élni. Úgy fogalmazott, nincs szükség reformfrászra, de reformdogmatizmusra sem. Az erőltetett menetelés helyett a kormánynak és a koalíciós pártoknak időt kell szánniuk arra, hogy nyugodt, érvelő stílusban meggyőzzék az embereket a változtatások előnyeiről. Ezt összekapcsolta a polgári felelősség szükségességével, amit jó célkitűzésnek nevezett, ám hiába jelent meg a Fidesz polgári Magyarország programjában a 90-es évek közepén, nem valósult meg. Újságírók előtt Gyurcsány ehhez még hozzátette, hogy a rendszerváltás egy tekintetben nem fejeződött be: a szabadsággal együtt járó polgári felelősség kérdésében.
A kormányfő négy témakörben kezdeményez nyilvános konzultációkat: a nyugdíj-, az adó- és járulékrendszer átalakítása, az oktatási és az egészségügyi reform ügyében. A kormány egyszerűsítené az adórendszert, be akar zárni sok kiskaput, és enyhén csökkenti az átlagos adót. Gyurcsány Ferenc újságíróknak úgy fogalmazott, 2007-ben minden 100 forintból 38,90 forintot fizettünk be járulékként, jövőre ez az összeg 38,70 forintra csökken. Közben az SZDSZ veszprémi frakcióülésén a liberális képviselők abban állapodtak meg Veres János pénzügyminiszterrel, hogy 2008. január 31-ig kell kidolgozni az átfogó adóreform programját. A kisebbik kormánypárt koalíciós államtitkára, Horn Gábor lapunknak azt mondta: rögzítették, hogy az SZDSZ semmilyen emelést nem támogat. A liberális képviselők úgy látják, hogy a közeljövőben a költségvetési egyensúly betartása mellett a versenyképesség fejlesztését célzó programot is le kell tenni az asztalra.
A tapolcai ülésen - információink szerint - a négyes szám egy másik témakörben is előjött: Gyurcsány arra kérte a szocialista képviselőket, hogy minden megye jelöljön ki egy-egy embert négy témakörben, és ők legyenek a helyi visszásságok szószólói. Így lesz, aki a fideszes önkormányzatok esetleges törvénytelenségeit, mások a jobboldali radikálisok ügyeit, a helyi pénzügyeket, illetve az egészségügyi reform helyi problémáit veszik górcső alá. Úgy tudjuk, Gyurcsány arra is felhívta a képviselők figyelmét, hogy ne csak a központtól várjanak segítséget a fideszes többségű önkormányzatokkal folytatott vitáikban, hanem legyenek önállóbbak. A pártelnök-kormányfő az újságíróknak erről annyit mondott, azt szeretné, ha az MSZP bátrabban és nyitottabban képviselné saját eszményeit. Szerinte az erős Magyarországhoz erős állam, erős polgárok, tisztességes, kordában tartott piacok, rend és demokrácia szükséges.
A zárt ülés egyik színfoltja az volt, hogy amikor Gyurcsány befejezte beszédét, Szili Katalin egy piros rózsát nyújtott át neki, amit a kormányfő egy piros gerberával viszonzott. Úgy tudjuk, a házelnök két javaslatáról, a fenntartható fejlődés tanácsáról és a fejlesztésközpontú nemzetpolitikáról beszélt. Arra kérte a kormányt, hogy a fontos törvényekhez kapjanak a képviselők egyfajta hatáselemzést és szükségesnek nevezte, hogy a politikai csatározásoktól a társadalom felé forduljon az MSZP. Szili szerint új politikára van szükség, az eddig elvégzett reformokból leltárt kell készíteni, és rögzíteni kell, hogy a kormány hova akar eljutni. Szerinte fel kell készülni egy hosszú távú stratégiai tervezésre.
Lendvai Ildikó szerint a frakcióban közmegegyezés van arról, hogy a reformokból nincs visszaút. Információink szerint az ülés hangulatára jellemző, hogy a képviselők nagy része nem igényelt szobát abban a tapolcai szállodában, ahol a tanácskozást tartották, így vélhetően többen távolmaradnak a mai üléstől. A délutáni vitában Tóth Károly többek közt a biztonságérzet fontosságáról, Szanyi Tibor pedig a reformok kormányzati hibáiról beszélt. Úgy tudjuk, csak a folyosói beszélgetésekben került szóba a Zuschlag János szocialista politikus és hat társa ellen indított ügyészségi nyomozás ügye.
A szálloda előtt egy féltucat tüntető Gyurcsány Ferenc távozását követelte, és azt skandálták, hogy a kormányfő akassza fel magát.
|