Kis János: ma már Vona mondja meg Orbánnak, meddig kell elmennie
2011.10.04. 04:19
A gazdasági fordulathoz nem Matolcsy Györggyel, hanem Orbán Viktor politikájával, vagyis személyesen vele kell szakítanunk - fogalmazott Kis János filozófus a Magyar Narancsnak adott interjúban. Úgy véli, Orbánt nem csak ajobboldali radikalizmus talajáról lehet legyőzni, hanem a demokratikus jogállam és a piac törvényeit tiszteletben tartó gazdaságpolitika talajáról is.
Oszsza meg másokkal is
A független szakértőket nem lepte meg az egykulcsos adó utáni költségvetési hiány és a növekedés visszaesése, csak Orbán Viktort és Matolcsy Györgyöt, akik most kapkodnak fűhöz-fához, miközben semmibe veszik a tulajdonhoz és magánszerződéshez fűződő jogokat - így fogalmazott az Orbán-kormány gazdasági intézkedéseiről Kis János filozófus a Magyar Narancs legfrissebb számában olvasható interjúban, hozzáfűzve: amit most csinál a kormány, az továbblöki az országot a válság felé.
A filozófus szerint Orbán Viktortól idegen az a demokratikus jogállamokban és kapitalista piacgazdaságokban elfogatott gondolkodásmód, amely kiszámítható, jó szabályokkal próbálja elérni, hogy a gazdasági és társadalmi szereplők érdekeit az általa kitűzött célokhoz közelítse. A kormányfő a céljait keresztező érdekek mögött legyőzendő ellenséget gyanít, minden zavarja, ami akaratérvényesítésének útjába áll, és vonzódik a hatalomkoncentrációhoz - szól Kis János elemzése.
Észrevétele szerint a jobboldali kötődésű közgazdászok magatartása változóban van, mára többen bírálják a kormány gazdaságpolitikáját, mint amennyien kiállnak mellette, ám a filozófus szerint hiába reménykednek abban, hogy Matolcsy György esetleges menesztésével fordulat állhat be a gazdaságpolitikában, annak akadálya nem Matolcsy, hanem Orbán, ő lökte erre a pályára az országot. A 2006-os választási vereséget követően a párton belül a sikertelensége miatt bírálták a kormányt, most azonban már a politikájáról kell elszámolnia. Orbán árton belüli teljhatalma sokáig megakadályozhatja a Fideszt abban, hogy szavazótáborának polarizálódására reagáljon, de a polarizálódást nem akadályozhatja meg - véli Kis János.
Van-e alternatíva, szakad-e az LMP
Ma nincs olyan demokratikus párt a színen, amely világos alternatívát kínálna a Fidesz kormányzásával szemben; a baloldali pártok is beszállnak az olcsó populista licitbe, mintha semmit sem tanultak volna a 2002-2010 közötti időszak keserves tapasztalataiból - állítja a filozófus, aki szerint az sem biztos például, hogy az LMP együtt marad, miután egyik fele jobb felé, a másik bal felé húz.
Kis János szerint a kormányfő militáns szófordulataira magyarázat, hogy azzal a szélsőjobboldali szavazók Fidesz-táborba gyűjtse és ott tartása a célja, ám míg sokak szerint ez az ár nem drága a szélsőjobboldal domesztikálásáért, mára egyre kevésbé világos, hogy ki domesztikál kit. Mára a szélsőjobb önállósította magát, mondja Kis, ma már nem Orbán mondja meg Vonának, meddig mehet, hanem Vona mondja meg Orbánnak, hogy meddig kell elmennie.
Orbánt nem csak ajobboldali radikalizmus talajáról lehet legyőzni, hanem a demokratikus jogállam és a piac törvényeit tiszteletben tartó gazdaságpolitika talajáról is - állítja az egykori SZDSZ-es parlamenti képviselő, aki azt jósolja, az Orbán-kormány rombolásának tovagyűrűző hatásait még sokáig fizetni fogjuk. Szerinte azonban a "fülkeforradalom" rémséges kalandja után újra egyszerű hívószakba lehet foglalni a rendszerváltás hívószavait: "Nincs jólét szabadság nélkül. NIncs létbiztonság jogbiztonság nélkül. Nincs jogbiztonság független bíráskodás nélkül. Nincs igazságosság törvényesség nélkül. Nincs demokrácia médiaszabadság nélkül.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|