Adományokból csökkentené a kormány az államadósságot 
Pótcselekvésnek, kampányfogásnak, propaganda akciónak tartják többen a Fidesz-kormány azon tervét, amely szerint "Összefogás az államadósság ellen" néven a jövőben egy alapot kíván működtetni. A kabinet elképzelése az, hogy adókedvezményt kapnak majd azok polgárok, akik befizetnek ebbe az alapba. Szakértők szerint viszont kizárt, hogy akkora összeget adjanak össze az emberek, amelyből érdemben csökkenteni lehetne a mintegy 22 ezer milliárd forintra rúgó magyar államadósságot.
Oszsza meg másokkal is
A Fidesz-kormány megint pótcselekvéssel, reklámfogással próbálja palástolni azt, hogy gyakorlatilag nincs saját gazdaságpolitikája - nyilatkozta lapunknak Katona Tamás volt pénzügyminisztériumi államtitkár azzal, kapcsolatban, hogy a kabinet "Összefogás az államadósság ellen" néven a jövőben egy alapot kíván működtetni.
Az alapot Rédly Elemér győri katolikus plébános indította el egymillió forintos tőkével, s abba azok fizethetnek majd be, akik - akár magánszemélyek, akár cégek - az amúgy is befizetett adókon felül saját forrásaikkal is hozzájárulnának az államadósság csökkentéséhez. Erről a nemzetgazdasági miniszter terjeszt majd be egy törvényjavaslatot. Ebben szerepel majd az is, hogy adókedvezményt kapnak azok, akik az alapba pénzt fizetnek be. A tervek szerint a "lehető legnagyobb kedvezményt" kívánják megadni, ami akár azt is jelentheti, hogy az összeget teljesen le lehet majd írni az adóalapból. A magánszemélyek a személyi-jövedelemadó alapjából, a cégek a társasági adóalapból írhatják majd le az államadósság-csökkentő alapba befizetett összeget.A szocialista szakpolitikus szerint ebből a fideszes elképzelésből is világosan kiderül, hogy az Orbán-kormány belső köreiben nem a közgazdasági ismeretek, hanem a különböző propaganda elemek dominálnak. Az ugyanis első ránézésre is kizárt dolog, hogy ebbe az alapba annyi pénz kerüljön majd be, amennyi érdemben csökkenteni tudja majd Magyarország hozzávetőleg 22 ezer milliárd forintot kitevő államadósságát.
Katona Tamás szerint az elgondolás meglehetősen cinikus is, miután a Fidesz-kabinet az ország nehéz helyzetére, illetve az államadósság csökkentésének a szükségességére hivatkozva több százmilliárd forint különadóval sújtotta a távközlésben, az energetikában,élelmiszer kiskereskedelemben érdekelt cégeket, illetve a pénzintézeteket. Ezek társaságok pedig tovább hárítják a többlet terheiket az ügyfeleikre. Így gyakorlatilag a lakosság viseli az extra adókat. Emellett az Orbán vezette kormányzat államosította a magán nyugdíjpénztárak mintegy 2600 milliárd forintos vagyonát is. Ami a valóságban azt jelenti, hogy a kormány az államadósság mérséklésének az égisze alatt elvette és elkölti az emberek nyugdíjcélú megtakarításait. Ezenfelül a jelenlegi kabinet olyan adószabályokat hozott, amelyek következtében az alacsony és a közepes keresetűek adóterhelése idén jelentősen növekszik. Miközben a magas jövedelműek terhei nagymértékben csökkennek. Mindezek után - tette hozzá a volt államtitkár - arcátlanság arra kérni az embereket, hogy a megmaradt kevéske pénzükből még önként is befizessenek a kormány propaganda céljait szolgáló alapba. Katona Tamás úgy véli: a Fidesz vezetésnek az átlátszó "reklám akciók" helyett, inkább azzal kellene törődnie, hogy jelenleg mintegy 80 ezer fővel több a munkanélküli, mint egy évvel korábban volt. Vagyis munkahelyeket kellene teremtenie, s nem csak beszélnie kellene arról.
Inotai András a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének az igazgatója ugyancsak azon a véleményen van, hogy egy nemzetközi szinten is értékelhető, kiszámítható és sikeres gazdaságpolitika sokkal több pénzt hozhatna a költségvetésnek, mint a mostani fideszes tervekben szereplő "kalapozás". Az Orbán-kormány következő lépése például az lehetne, hogy valamiképpen vissza szerezze az elmúlt egy év során eltékozolt milliárdokat - jegyezte meg a szakember. Emellett a Fidesznek, - ha már saját elfogadható tervekkel nem rendelkezik - követnie kellene az előző kormány által kidolgozott adósságcsökkentési politikát, amely segítségével a tavalyi év elejére stabilizálódott az ország helyzete.
Az Orbán-kormány nem, hogy megmenti, hanem egyenesen a szakadék szélére vezeti a hazai gazdaságot, - fogalmazott Inotai András - mivel a különadók, be -, illetve kivezetésével, illetve a magán nyugdíjpénztárak vagyonának az elköltésével olyan költségvetési lyukakat teremt 2013-tól, amelyek miatt szinte lehetetlen lesz stabilizálni a magyar államháztartást.
Sokan nem vevők az ötletre
Az emberek háromnegyede egy fillért sem fizetne be önkéntesen az új alapba, annak ellenére, hogy akár a teljes összeget leírhatnák az adóalapjukból - derül ki A Pénzcentrum.hu oldalán indított szavazásból. A válaszadók egyharmada "hülyeségnek" tartja az ötletet, egyötödük szerint viszont a parlamenti képviselőknek kellene kifizetniük az államadósságot. Jelenleg összesen 21 720 milliárd forintra rúg az államadósság összege - olvasható a Központi Statisztikai Hivatal által az Európai Uniónak készített legfrissebb, március 31-ei jelentésében. Ha csak a 3,7 millió aktív keresővel számolunk, akkor átlagosan ötmillió forintot kellene mindenkinek befizetnie. A 3 millió 450 ezer nyugdíjassal is kalkulálva hárommillió forint jut egy emberre - írja a hírportál.
forrás és szerző : Népszava-információ
Az eredeti írás itt olvasható
|