Ájulásig verték a cigánygyerekek a Jobbik-vezető fiát 
A romák megfenyegették a lakosságot, ha a járőrözők elmennek, bosszút állnak. Vona Gábor válaszként közölte, ha kell, háromszor többen jönnek vissza. A demonstráció célja a békés együttélés elérése volt.
Oszsza meg másokkal is
Gyöngyöspata a Mátra lábánál fekvő, festői szépségű falu. Méltán híres finom boráról, zamatos gyümölcseiről, és templomáról, ami az ország egyik legrégebbi temploma. Most mégsem ezekkel az értékekkel, hanem azért került az újságok címlapjára, mert több héten át a faluban járőröznek a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület nyíregyházi és mátészalkai tagjai. És azért, mert vasárnap estére a „cigányterror” elleni demonstrációt szervezett a Jobbik.
Az események egyik apropója, hogy a helyi általános iskolában, decemberben cigánygyerekek ájulásig verték egyik magyar társukat. A bántalmazott kisfiú a helyi Jobbik vezetőjének gyermeke. A demonstráció másik oka, hogy a 70 éves, beteges Józsi bácsi a közelmúltban felakasztotta magát. Ismerősei állítják, többször hangoztatta, hogy nem tud úgy élni, hogy egyre több cigány költözik az utcájába.
Több tucat jobbikos és árpádsávos zászló lengedezik a vasárnap esti jeges szélben. A mintegy kétezres tömeget rohamrendőrök, polgárőrök és a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai védik. A zászlók felirataiból kiderül, hogy az ország egész területéről érkeztek Jobbik szimpatizánsok, de a helyi lakosság is szép számban képviselteti magát. Roma embert nem látni. Tábi László független polgármester sem jött el, ezért Juhász Oszkár, a helyi Jobbik elnöke csak felolvassa a neki szánt petíciót.
„A rendezvény célja, hogy Patán végre béke legyen, és az idős emberek nyugodtan tudjanak hazamenni a templomból”- mondja a főszónok Vona Gábor, a Jobbik elnöke. „Tudjuk, hogy sok hasonló helyzetű település van még szerte hazánkban, és mindent megteszünk azért, hogy ahova tudunk, elmenjünk. Ki védi meg a magyar embereket?” – teszi fel a kérdést, majd felszólítja Orbán Viktor miniszterelnököt, Pintér Sándor belügyminisztert és Hatala József országos rendőrfőkapitányt, hogy mondjanak le, mert lassan már egy éve nem tudnak rendet tenni ebben az országban. „Mondjon le” skandálja a tömeg, mint egy régi kisgazdagyűlésen. Vona hangsúlyozza, ez nem egy cigány ellenes, hanem magyar párti tüntetés. „Ha valaki azt mondja, hogy a magyar rasszista, az a világ leghazugabb embere, mert a történelmünk azt bizonyítja, hogy mindenkit befogadunk, mert ennek a nemzetnek a hátán fát lehet vágni. Akinek nem tetszik, hogy Magyarországon dolgozni kell, tanulni kell, be kell tartani a törvényeket, keressen az unióban magának másik országot” - zárja a beszédet Vona.
Lassan indul a tömeg felfelé, a cigánypart felé. Közben fáklyákat osztogatnak, a nap már lemenőben. A menetben két idős hölgyhöz csatlakozom. „Tudja, aranyos, én a cigányok között nevelkedtem, ismertem mindet, de azok rendes cigányok voltak - szólít meg egyikük -, de most 110 fás hobbikertet hagytam veszni, már nem gondozom, mert minden évben lelopták róla a termést.” Közben száznál is több készenléti rendőr kísér minket, teljes felszerelésben. Egy fiatal nő ismerkedni próbál, odaszól az egyiknek: „Mennyi idős, van családja?” A rendőr nem válaszol, a hölgy nagyot szippant a cigijébe. Közben a régi Vörös hadsereg útra érünk, a köves út elfogy, a sárban haladunk tovább, ez már a cigánysor. Rendőrbuszok, rendőrkutyák mutatják a kijelölt útvonalat. A házakból többen elutaztak rokonaikhoz vasárnap estére, vagy az ablakokból nézik az elvonuló embereket. A sor elején gyakran hangzik az „Adjon az Isten” felkiáltás, a tömeg „Szebb jövőt” ordít rá. Tapintható a gyűlölet.
Az egyik kerítés mögött egy idősebb, nagy bajuszú cigányember méteres feszületet tart a kezében, büszkén kihúzza magát. Ő is demonstrál, némán. Öt rohamrendőr áll előtte. Kivilágított házában kintről is jól láthatóan többen tanácskoznak. Azt mondják, Kolompár Orbán és Száva Vince országos cigány vezetők vannak bent. Farkas János, a gyöngyöspatai cigány önkormányzat elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy véleménye szerint a feszültséget az őszi polgármester választást elbukó, jobbikos Juhász Oszkár gerjeszti, hogy politikai tőkét kovácsoljon magának. Tábi László polgármester ugyanis a lemondást fontolgatja.
A séta közben a helyiek megnyílnak, sorolni kezdik panaszaikat: „Nem azokkal van a probléma, akik itt születtek, hanem azokkal, akik betelepültek. Szemtelenek, fenyegetik az öregeket, lopnak, nem dolgoznak” - mondja egy fiatalember. „Én hívtam őket napszámba, ládát pakolni - kapcsolódik be László - napi 4000 forintért nem jöttek el. Vagy ha mégis, akkor csak egy napra, ha este pénzt adtam neki, másnap már nem jön.”
Talán a nagyszámú rendőri erőnek köszönhető, mindenesetre az esemény rendbontás nélkül lezajlik. Az emberek hazafelé indulnak, a Szebb Jövőért Polgárőr egyesület március huszadikáig marad a településen. A romák megfenyegették a lakosságot, ha a járőrözők elmennek, bosszút állnak. Vona Gábor válaszként közölte, ha kell, háromszor többen jönnek vissza. A demonstráció célja a békés együttélés elérése volt.
forrás és szerző : atv.hu / Faragó Emese
Az eredeti írás itt olvasható
|