Bármire jó a Mol-részvény
2011.07.31. 05:28

Egyfolytában veszítenek az értékükből a Mol részvények, amióta a kormány május végén megjelent tulajdonosként a cégben. Az olajipari cég papírjai manapság 20 ezer forint körüli áron forognak a parketten a korábbi 25 ezer forint feletti ár helyett. A piacot az bizonytalanítja el, hogy nem tudja, mit szándékozik tenni a kormány a mintegy 25 százalékos Mol-részvény-pakettjével. Eddig ugyanis a Fideszes politikusok handabandája szerint a kormány a Mol részvényeket amolyan Johnny Jokernek tartja.
Oszsza meg másokkal is
Amióta a kormány tulajdonrészt szerzett a Mol Nyrt.-ben, a magyar olajtársaság részvény árfolyama folyamatosan zuhan. A társaság papírjai a 25 ezer 500 forint körüli áron forogtak, addig, amíg május végén a kormányzat meg nem vásárolta az orosz Szurgutnyeftyegaztól mintegy 500 milliárd forintért, vagyis részvényenként 23 ezer forintért a Mol 21,2 százalékos részvénypakettjét. Ma már mindössze 20 ezer forint körüli áron jegyzik a Mol részvényeket, ami azt jelenti, hogy hozzávetőleg 20 százalékot, vagyis mintegy 400 milliárd forintot vesztett értékéből a cég az állam tulajdonossá válása óta.
Pletser Tamás, az ING Bank elemzője úgy véli: a részvény árfolyamok mindaddig alacsonyan maradnak, amíg nem derül ki, hogy valójában mi a szándéka a kormánynak a Mol részvénycsomaggal. A kormányzat eddig számtalan verzióval ált elő azzal kapcsolatban, hogy mik tervei a Mol pakettal. Először is azzal indokolta az Orbán- kormány, hogy a Bajnai-kabinet által a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) biztonsági tartaléknak felvett kölcsönből Mol részvényeket vásárol, hogy ezzel növeli majd idehaza az ellátásbiztonságot, és "megvédi a stratégiailag fontos társaságot" a további ellenséges kivásárlásoktól. Azt is mondták: az állam szerepét erősítik az energia szektorban, ami egyebek mellett azért szükséges, hogy a kormányzat kordában tartsa az üzemanyagárakat. Úgy tűnik, ez utóbbi kormányzati szándék nem valósult meg, miután a Fidesz-kabinet sem mint árszabályozó hatóság, sem mint a Mol csaknem 25 százalékos tulajdonosa nem tett lépéseket a rekord magasságba szökő benzin és gázolajárak mérséklése érdekében.
Az állami kézbe került Mol részvények sorsáról egymásnak homlokegyenest ellenkező kormánypárti nyilatkozatok látnak napvilágot. A kabinet egyik tagja arra engedett következtetni, hogy a Mol-részvények a Magyar Villamos Művekhez (MVM) kerülnek és a kormány a "térség meghatározó energetikai vállalatát hozza létre". Ugyancsak kormánypárti körökből, pontosan Lázár János frakcióvezető szájából hangzott el, hogy a Mol üzletrészből "sok pénzt csinálunk, nagyon sok pénzt". Egy harmadik megnyilatkozás szerint azonban adandó alkalommal eladja a kormányzat a Mol részvényeket, vagy annak egy részét, ha szükség lesz költségvetési lyukak betömködésére. Erre hamarosan sor is kerülhet, miután az Európai Unió nem találta rendben a magyar forgalmi adó visszaigénylési szabályokat, s az előírások uniós normához történő igazítása egyes számítások szerint akár 200 milliárd forintot is kivehet az állam zsebéből.
Elemzők szerint számtalan célra lehetetlen felhasználni a Mol-részvényeket. Miután az állam vagy eladja, és "pénzt csinál" a részvényekből, vagy megtartja azokat és akkor lemondhat a többlet bevételről, miután az olajtársaság évek óta nem fizet osztalékot. Az óriási ballépés lenne, ha a kormány gyorsan túladna a Mol papírokon - vélik elemzők. A cég részvényei ugyanis most kevesebbet érnek mit amennyiért a kormányzat megvette azokat. Így a kabinet "eltőzsdézné" az adófizetők pénzét, ha most értékesítené a részvény csomagot.
Hozzáértők szerint az sem mindegy, hogy kinek adná el a kormány a részvényeket. Egyes hírek szerint az állami tulajdonú MVM vehetné meg a papírokat. Más értesülések szerint viszont nem kizárt, hogy a Mol maga vásárolná fel a saját részvényeit, hogy azokkal részvénycsere keretében jusson üzletrészhez a lengyel Lotos olajipari cégben.
Szakértők megjegyezték: teljesen felesleges volt az alacsony kamatú IMF hitelt Mol részvényekre költeni ahhoz, hogy veszteséggel eladott olajpapírokból drágán finanszírozzák a költségvetési hiányt. Amikor az IMF hitelből közvetlenül is lehetett volna mérsékelni a deficitet. Ugyanakkor az IMF kölcsön ésszerű felhasználása esetén a kormány nem is tette volna tönkre a Mol-t, vagyis nem idézte volna elő a cég részvényeinek ilyen nagy fokú értékvesztését. Azaz, a Fidesz-kormány a viszonylag olcsón megszerzett IMF kölcsönt egy drága és veszteséges részvény ügyletre "cserélte". Ennek az árát pedig az emberek fizetik majd meg, vagy üzemanyag fogyasztóként, vagy adófizetőként - állítják hozzáértők. Természetesen a vesztesek közé kell sorolni a többi Mol-részvényest, akik eddig elvesztették befektetésük egy ötödét, és ahogy évek óta eddig, minden jel szerint idén sem kapnak osztalékot, pedig a cég komoly nyereséget ért el.
forrás és szerző : Népszava-összeállítás
Az eredeti írás itt olvasható
|