Hova tűntek a középiskolások?
2011.07.09. 05:17

Az Oktatási Hivatal adatai alapján az idén meghirdetett 156 ezer középiskolai helyből 56 ezer üresen maradt. Mit jelent ez? Hova tűntek a középiskolások? Kevesebb iskolára lesz szükség, és kevesebb pedagógusra? A szakszervezetek szerint a válasz egyértelmű: nem. Mindössze arról van szó, hogy átsrtukturálódott a rendszer, kevesebben jelentkeztek szakiskolákba, mint korábban. Egyikük azt mondja: az önkormányzatok szólhattak idén közbe - ami jogellenes.
Oszsza meg másokkal is
Az Oktatási Hivatal adatai alapján idén a meghirdetett 156 ezerből 56 ezer hely maradt üresen a középiskolai felvételik során. A szám elég drasztikus csökkenést mutat a tavalyi adatokhoz képest. A diákhiány mára akkora, hogy az iskolák egy részének működését veszélyezteti, így az intézmények egy részének bezárása szükségszerű lehet.
Nincs kevesebb gyerek, és mégis
A szakiskolákban a legaggasztóbb a helyzet, míg a legjobb a nyolcosztályos gimnáziumokban. A szakiskolák helyzete ugyanis egyenesen tragikus: az elmúlt évtizedben több mint 30 százalékkal csökkent a jelentkezők száma, és most a férőhelyek alig 45,3 százalékát tudták betölteni. A gimnáziumokban 10 ezer, a szakközépiskolákban 17 530, a szakiskolákban pedig 28 581 férőhely maradt üresen.
Szüdi János, a Pedagógusok Szakszervezetenék oktatási szakértője a Hírszerzőnek azt mondta, semmi másra nem tud gondolni, csak arra, hogy ebben az évben az önkormányzatok határozták meg az iskolákban a felvehető gyerekek számát, "ami egyébként teljesen törvénytelen". Azt mondja: erre egyébként már volt példa az országban, de ez teljes mértékben az iskolaigazgató kompetenciája kell, hogy legyen. "Mi más indokolná látszólag a gyerekszám ilyen drasztikus csökkenését? Nekünk semmi ilyenről nincsen tudomásunk. Csakis külső beavatkozásról lehet szó" - mondja.
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke azon a vélményen van, szám szerint nincsen kevesebb gyerek, csak átsrtuktúrálódott a felvételi. "Kevesebben jelentkeznek szakiskolákba, ami teljesen érthető: a színvonal többségében nem megfelelő, nem olyat tanítanak, amire a piacnak szüksége van." Mendrey szerint ugyanakkor a legrosszabb, amit a döntéshozó tehet, ha nem differenciál, és a könyebb megoldás fele hajlik, azaz iskolákat zár be, ezáltal pedagógusokat küld az utcára.

Újabb iskolabezárások jöhetnek? Fotó: Bánkuti András
"A szakképzés helyzetét kellene jobbá tenni, de amióta az kikerült a közoktatás rendszeréből, és az iparkamara diktál, nem mennek jó irányba a dolgok” - véli. Az iskolabezerásokra most amúgy is érzékenyen reagálnak az abban érintettek. Nem sokkal a tüntetések után a két szakszervezet levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz. A Pedagógusok Szakszervezete szerint ugyanis az intézmények tanév közbeni megszüntetéséhez vezet a fideszes Kósa Lajosnak és a kereszténydemokrata Habis Lászlónak a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárására vonatkozó törvénymódosító javaslata; az érdekvédők ezt elfogadhatatlannak tartják.
forrás és szerző : hirszerzo.hu / Dreissiger Ágnes
Az eredeti írás itt olvasható
|