Előtérben ! : Mállik Orbán új többsége - kizárólag balról támadható a Fidesz |
Mállik Orbán új többsége - kizárólag balról támadható a Fidesz
2011.07.01. 04:25

Hol van már a tavalyi örömmámor
Fotó: STOP/Szokolay László
Tovább szűkült az olló a Fidesz és az MSZP között a Medián és az Ipsos legfrissebb közvélemény-kutatási eredményei szerint. A kormánypárt egy év alatt csaknem másfél millió támogatót veszített. A kérdés: mit kezd ezzel az ellenzék.
Oszsza meg másokkal is
2007 óta most a legkisebb a különbség a Fidesz és az MSZP között, ugyanakkor a kormánypártnak hátat fordítók egyelőre nem gyarapítják az ellenzéki pártok táborát. "Abból az új többségből, amelyet 2007-2008 táján, a szociális népszavazás idején Orbán Viktor láttatott pártja mellett, egyértelműen az alsóbb rétegek szakadtak le mára a Fidesztől" - mutat rá Bíró Nagy András, a Policy Solutions politikai elemző intézet igazgatója.
E szerint főleg a munkanélküliek, az alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők fordultak el a Fidesztől, ami rávilágít arra, hogy milyen kormányzati politizálás áll a népszerűségvesztés mögött. Az elemző szerint elsősorban nem az Alkotmánybíróság jogkörének csorbítása vagy a vitatott médiatörvény ügye okozza a Fidesztől való eltávolodást, hanem a különböző megszorítások, az alsóbb társadalmi csoportokat sújtó intézkedések: az egykulcsos adó bevezetése, a munkanélküli segély folyósítási idejének lerövidítése, a rokkantnyugdíjasok visszavezénylése a munkaerőpiacra, a korai nyugdíjazás kérdésének felvetése.
"A több százezer ember pénztárcáját érintő kérdések nyilvánosságra kerülése gyorsította fel a Fidesz erodálódását" - szögezi le Bíró Nagy András, hozzátéve, hogy ezeknek az intézkedéseknek a bevezetése jórészt még életbe sem lépett, vagyis a majdani megszorításokról való beszéd is már komoly veszteséget jelentett a Fidesznek. Nagy kérdés, hogy milyen reakciókat vált ki a társadalomból a tervezett intézkedések tényleges bevezetése. Válasz néhány hónapon belül várható.
Mindezekből következik, hogy milyen stratégiát érdemes követniük az ellenzéki pártoknak. Az elemző szerint azokkal az ügyekkel lehet a következő években eredményesen politizálni, amelyek a meglévő szociális feszültségekre és egzisztenciális aggodalmakra keresnek megoldást, vagyis szolidaritásalapú, az emberek igazságérzetére apelláló ellenzéki politika lehet eredményes. "A kormány gazdaságpolitikáját mindhárom ellenzéki párt balról igyekszik támadni. Észak- és Kelet-Magyarországon például óriási versenyfutás várható az MSZP és a Jobbik között. A szocialistáknak azzal is számolniuk kell, hogy a Jobbik a régióban rendkívül népszerű cigánytémával is operálhat" - véli az igazgató.
Jelen helyzetben a legkisebb parlamenti párt, az LMP is balra pozicionálja magát, amit jól mutat tízpontos referendum-csomagjuk. "Gyakorlatilag a Fidesz korábbi szociális népszavazásának LMP-s változatáról beszélhetünk" - állítja Bíró Nagy András. Az ökopárt esélyeit ugyanakkor csökkenti az országos szervezeti háló hiánya, hogy fontos ügyekben nem tudnak helyben jelen lenni, szemben a Jobbikkal, ráadásul az LMP a médiában sem igazán látható. A Fidesz által teljesen uralt médiában még mindig a szocialistáknak a legerősebb a jelenléte, amit kihasználhatnak.
"Egyetlen komoly rést látok a magyar politikai palettán: egy piacpárti, gazdaságilag liberális formáció potenciális megjelenését. Ilyen egyelőre egyáltalán nem körvonalazódik" - állítja Bíró Nagy. Az elemző szerint a betöltetlen rés óriási, ám jelenleg csírájában sem látszik egy azt elfoglalni próbáló politikai formáció megjelenése.
forrás és szerző : stop / Bencsik Gyula
Az eredeti írás itt olvasható
|