A Fidesz az "offshore-lovagok" szekerét tolja
2011.06.25. 06:16

A vezető kormánypárt éppen az ellenkezőjét teszi annak, mint amit a kampányban jó hangosan mondott: miközben eddig folyamatosan szidta az "offshore-lovagokat" és politikai ellenfeleit rendre erkölcstelen adóelkerüléssel vádolta, most megint éppen arra készül, hogy megkönnyítse az offshore cégekkel ügyeskedők dolgát.
Oszsza meg másokkal is
Rogán Antal tegnap olyan módosító indítványt nyújtott be a jövő évi költségvetést megalapozó törvényekhez, amely eltörli a Bajnai-kormány adóelkerülést gátló egyik rendelkezését. Egy másik hasonló féket már korábban kiiktattak. Azt is megkönnyítik, hogy az offshore-vagyonokat hazahozzák.
Rogán Antal legújabb 26 oldalas módosító indítványa nyújtott a jövő évi költségvetést megalapozó törvényekhez, az indoklás szerint azzal a céllal készült, hogy megkönnyítsék az offshore cégekbe kivitt vagyonok hazahozatalát. A fideszes képviselő úgy fogalmazott, hogy a cél a "külföldre származott pénzügyi jellegű eszközök magyar gazdaságba történő visszaáramoltatásának elősegítése" azzal, hogy belföldi számlákon - egy egyszeri, kedvező mértékű adó megfizetésével - megjelenhessenek ezek a bevételek, és ezután befektethessék azokat a magyar gazdaságba.
Mint arra az origo.hu portál felhívta a figyelmet, a terjedelmes indítvány lényege mégis egyetlen elrejtett mondat, miszerint eltörölni javasolja a személyi jövedelemadóról szóló törvény 28. paragrafusának 20-22. bekezdéseit. Ez valójában azt jelenti, hogy a Fidesz eltörli a Bajnai-kormány által elfogadott és 2010. január 1. óta hatályos jogszabályt az offshore vagyonok megadóztatásáról.
A még hatályos rendelkezés értelmében az adóparadicsomokban bejegyzett cég ki nem osztott nyereségét a tulajdonos magyar magánszemélyeknek be kellett számítaniuk az adóbevallásukba és utána a magyar szabályok szerint kellett adózniuk. Így nem volt már értelme alacsony adókulcsú országokba kimenekíteni a vagyont, mert ezzel legálisan nem lehetett többé elkerülni a magyar adókat. Ha valaki nem vallja be offshore-cégének nyereségét és továbbra sem fizet adót, ma még ezzel azt kockáztatja, hogy törvénysértésért megbüntetik.
Nem ez az első alkalom, hogy a Fidesz az "offshore-lovagok" segítségére siet. A második Orbán-kormány egyik első intézkedése az volt, hogy a tavaly nyári adócsomagban eltörölte a szintén a Bajnai-kormány alatt hozott rendelkezéseket az offshore-adóelkerülés másik technikájának korlátozásáról. Akkor nem a magyar magánszemélyek, hanem a magyarországi cégek ügyeskedését gátló pontok kerültek ki az adótörvényből.
A Bajnai-kormány 30 százalékos adóval sújtotta azokat a magyar cégeket, amelyek saját rész- vagy kizárólagos tulajdonukban álló offshore-céghez utaltak ki kamatot vagy jogdíjat. Ez a gyakorlatban értelmetlenné tette azt az adóelkerülő ügyeskedést, amikor az offshore-cég papíron magas kamatért hitelt nyújtott vagy tanácsadási szolgáltatást végzett a magyar cégnek, amely így juttatta ki a vagyont az adóparadicsomba.
A mostani újabb módosító csomag egy másik része az ingatlanokkal trükközőkre is kiterjesztené az adóamnesztiát. Az amnesztiát még 2008 őszén fogadták el, azóta adóparadicsomokból kedvező, 10 százalékos adó befizetésével haza lehet hozni és ezzel legalizálni a korábbi adóelkerüléssel felhalmozott vagyont. Az adóhatóság nem firtatja a vagyon eredetét. Rogán javaslata most azokra is kiterjeszti az adóamnesztiát, akik eddig offshore cégükkel vetettek ingatlant Magyarországon. Ha az ingatlant most átíratják a saját nevükre, 10 százalékos adó fejében tisztára moshatják a vagyont.
Ráadásul a nevüket sem kell felfedni: a bank névtelenül utalhatja át az adót az államkasszába, de ad nekik egy igazolást, amelyet adóellenőrzés esetén bemutathatnak. Az egyik szakportál, az ingatlanmenedzser.hu úgy fogalmaz, hogy Rogán Antal módosító javaslata egyértelműen egy szűk, hazai ingatlanos offshore üzleti körnek kedvez.
Az LMP szerint Rogán módosító javaslata újranyitná a "kiskaput az off-shore lovagok előtt". Scheiring Gábor képviselő "több szempontból is cinikusnak" nevezte az eljárást, mivel a kormány és a kormányfő csak szavakban lép fel az "off-shore lovagok ellen", de a törvényekben nem ezt teszi. Kifogásolta, hogy a módosító javaslatot a témához nem illeszkedő salátatörvényben nyújtották be.
forrásés szerző : Népszava-összefoglaló
Az eredeti írás itt olvasható
|