Előtérben ! : Orbán állami birtokokra telepítené ki a bajba jutott adósokat |
Orbán állami birtokokra telepítené ki a bajba jutott adósokat
2011.06.07. 05:06

Nem egyszerűen segítséget, közmunkásokkal felépíttetett családi házat adna Orbán Viktor a bajba jutott hiteleseknek, és még veteményest is kapnának mellé. A kormány otthonteremtéssel és hitelesmentéssel kapcsolatos kommunikációja azonban egyelőre nehezen értelmezhető. Az ígéretek mellett ugyanis az is látható, hogy üres a kassza, és a kormány csak minimális szinten vállalna részt az adósmentésből.
Oszsza meg másokkal is
A héten kihirdetett mentőcsomagon túl úgy tűnik, hogy elvi szinten még nagyobb segítséget kapnak a bajba jutott hitelesek: családi házat.
Orbán Viktor ugyanis a Blikknek adott interjújában azt mondta, hogy a hitelüket fizetni nem tudókat háromféleképpen segítenék. "Egyrészt bent maradhatnak a lakásukban, amelyet az állam a banktól megvesz, a bentlakó pedig bérlővé válik. A másik megoldás, ha a lakó kisebb lakásban is megoldja az életét, s a bank egy kisebbre ad neki hitelt. A harmadik pedig az, hogy elhelyezik őket állami tulajdonú lakásokban, ahol bérlők lesznek” - részletezte Orbán Viktor az elképzeléseket.
Mint mondta, abban gondolkodnak, hogy közmunkások bevonásával állami földterületeken - példaként Budapest agglomerációját említette - könnyűszerkezetes családi házakat építenének amerikai típusú technológiával.
A házaspárok 40, az egygyermekesek 50, a kétgyermekesek 60, a háromgyermekesek pedig 80 négyzetméteres családi házat kaphatnának. Ezzel a lehetőséggel azonban csak azok élhetnének, akik nem tudták fizetni hitelüket. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője is megerősítette a Hírszerzőnek, hogy ez a lehetőség kifejezetten a nehéz helyzetbe került lakáshitelesekre vonatkozik. A koncepciót a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Belügyminisztérium közösen készíti el.
Visszavettek
Míg Orbán újabb és újabb bejelentéseket tesz az adósok megmentéséről, a kormány kettős beszédet folytat a mentőcsomagról: a nagy ígéretekkel párhuzamosan ugyanis visszatáncolt a tavalyi nagy ígéretekből.
Matolcsy az ötpontos mentőcsomag bemutatásakor jelezte, hogy az eszközkezelő tulajdonában csak pár ezer lakás lesz, eszerint tehát a több mint 100 ezer bedőlt hitelnek, illetve a bajba jutott adósoknak, családoknak csak kis részét mentené meg az állam. Ez összhangban van a kormány és a bankszövetség tárgyalásairól származó korábbi értesüléseinkkel, melyek szerint a kabinet és a bankok alapvetően minimális állami részvétellel, döntően piaci úton szeretnék rendezni a nemfizető adósok problémáját.
Az utóbbi időben a kormánypárt egyes képviselői is egyre inkább próbálták visszanyesegetni azt a várakozást, hogy az állam majd mindenkit megment, akit kilakoltatnak. Rogán Antal például már márciusban visszahátrált abból a korábbi üzenetből, hogy az állam kivásárolja a bankok rossz hiteleit. A képviselő legutóbb a Portfoliónak adott interjújában is megismételte ezt, és utalt arra, hogy üres államkasszával nem lehet ezt a problémahalmazt megoldani.
Zavaros tervek
|
Érdekesség, hogy a május közepén megjelent Otthonteremtési Stratégiában azonban teljesen más szerepel. Noha a dokumentum még csak vitairat, amelyről augusztus végéig várják a véleményeket, ám az azzal számol, hogy nemcsak a bajba jutott hiteleseknek segítene az otthonteremtésben.
A szocpol helyett például a fiatal családosok építési támogatást kapnának: családonként 3 millió forinttal számolnak. A stratégia szerint a következő években évi 5-10 ezer bérlakást építenének, amelybe alacsony vagy közepes bérből élők, nyugdíjasok, közalkalmazottak költözhetnének. A bérleti díj pedig négyzetméterenként ezer forint lenne.
Az állami kamattámogatást sem csak a hitelesek vehetnék igénybe, mint ahogy azt hétfőn a kormányfő bejelentette. Orbán ugyanis azt mondta, hogy azok a bajba jutott devizahitelesek kapnának állami kamattámogatású hitelt, akik vállalnák, hogy a nagyobb lakásukból kisebbe költöznek. A vitairatban viszont az szerepel, hogy bizonyos előtakarékossági feltételek mellett mindenki kaphatna lakást, igaz, a támogatás a korábbi húsz helyett öt évre szólna, és ezen belül is évente csökkenő mértékű lenne. A támogatás nagysága használt lakásnál öt-, újnál pedig tízmillió forintot tehetne ki.
|
Üres a kassza
Az üres államkasszából az is következik, hogy még a szerényebb állami segítség is elhúzódó és szimbolikus lesz. Erre utal, hogy az ötpontos mentőcsomagban a korábban kiszivárgott 5 százalékos negyedéves kilakoltatási kvótához képest jóval alacsonyabb kvótákat erőltetett rá a kormány a bankokra: bár a végrehajtási és kilakoltatási moratóriumot júliustól feloldják, októberig csak azokat a 20 millió forint feletti bedőlt hiteleket lehet végrehajtásra adni, amelyek mögött az ingatlan 30 millió forintnál többet ér. Októbertől a negyedéves kvóta 2 százalék lesz, jövőre negyedévente 3, 2013-ban 4, majd 2014-re eléri az 5 százalékot negyedévente.

Jönnek az amerikai könnyűszerkezetes telepek?
Fotó: MTI
"A kvóta mértéke lehetővé teszi, hogy a költségvetés lehetőségeit figyelembe véve az állam is beavatkozzon. Hiszen például a nemzeti eszközkezelő nem tudna most tömegesen lakást vásárolni, de a kvóta szerint haladva mindig tud majd lakást vásárolni vagy építeni. Ezzel annak a rétegnek is lehetőséget kínál, amelyiknek nem kellett volna saját lakást vásárolnia, mert a lehetőségekhez képest túlvállalta magát. Számukra a szociális bérlakás a megoldás" - fogalmazott Rogán Antal az említett interjúban.
Azt azonban, hogy hány darab hitelszerződés és mekkora hitelállomány kap majd "túlvállalta magát" besorolást, lehetetlen megjósolni. A 90 napon túli késedelembe került lakossági hitelállomány a bankoknál 730 milliárd forintra nőtt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) legfrissebb, idén márciusig felvett adataiból.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|