közérdekű ! ? : Orbánék nem tárgyalnak, jöhet a tiltakozási hullám (Galéria) |
Orbánék nem tárgyalnak, jöhet a tiltakozási hullám (Galéria)
2011.05.26. 04:40

Újabb demonstrációs és sztrájkhullám jöhet, ha a kormány ragaszkodik a korkedvezményes nyugdíjak tervezett megszüntetéséhez és átalakításához. A rendvédelmi dolgozók mellett sztrájkkal fenyegetőznek a mozdonyvezetők, az egyik BKV-s szakszervezet és a vegyipari dolgozók is.
Oszsza meg másokkal is
Szerdán beszámoltunk róla, hogy a Belügyminisztérium és a rendvédelmi szakszervezetek közti informális tárgyalás után továbbra is fenntartják a lehetőségét a tűzoltók, hogy sztrájkoljanak, amennyiben nem teljesítik a követeléseiket. A többször demonstráló és sztrájkra készülő tűzoltók mellett a kedvezményes nyugdíjak eltörlése miatt több másik érdekvédelmi szervezet is sztrájkot és demonstrációkat tervez.
Országos tiltakozóhullámra készül a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ). Terveik szerint folyamatosan változó helyszíneken és időpontokban vonulnak majd utcára - jelentette be Székely Tamás, a VDSZ elnöke. A sorozat Kazincbarcikán kezdődik; a helyi érdekvédelem kezdeményezésére vonulnak utcára a vegyészek és más ágazatból csatlakozók.
A VDSZ a korkedvezményes nyugdíjak megvonása ellen tiltakozik, s követeli az egyeztetés nélküli, egyéni képviselői indítványokon alapul döntések megszüntetését, valamint az érdekegyeztetési rendszer visszaállítását. A következő akció helyszínéről és módjáról a napokban egyeztet a szervezet országos titkári testülete. A VDSZ felmérést készített tagjai között is. A szakszervezeti elnök szerint még nem fejezték be a kérdőívek kiértékelését, de az eddigi visszajelzések túlnyomórészt támogatóak.
Az egyeztetést hiányolják
A vegyész szakszervezet felháborítónak tartja, hogy a döntéshozók egyszerűen megszüntették az egyeztetést a szociális partnerekkel, s egyéni képviselői indítványokkal juttatnak a parlament elé olyan fontos kérdéseket, mint például a már meglévő kedvezményes nyugdíjak megvonása, s a rászorulók visszakényszerítése a munkába, ami a VDSZ szerint valójában a munkanélküliséget jelenti.
A sztrájkot fontolgatja a BKV egyik szakszervezete, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VTDSZSZ) is. Gulyás Attila, a VTDSZSZ elnöke Orbán Viktor miniszterelnöknek küldött levelet, melyben kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett a korengedményes nyugdíjakról. Gulyás szerint a tervezett intézkedések súlyos érdeksérelmet és egzisztenciális fenyegetést jelentenek a BKV Zrt.-nél foglalkoztatott metró-, hév-, troli-, villamos- és autóbusz-vezetőknek.
A VTDSZSZ számára elfogadhatatlan a kedvezményes nyugdíjazás lehetőségének megszüntetése, mert előbbi terheit külön járulékfizetéssel, utóbbi terheit pedig a nyugdíj előre történő megfizetésével a munkáltatók viselik, így az állami költségvetés számára extra kiadást sem jelent. Azt kérik Orbán Viktortól, hogy a közforgalmú járművek vezetőinek körében a kormány tartsa fent a korkedvezmény és a korengedményes nyugdíjazás lehetőségét.

Parkolóban veszteglő buszok a legutóbbi BKV-sztrájk idején: jöhet az újabb tiltakozási hullám
Fotó: Müller Judit
A szakszervezet a tervezett intézkedés miatt kész sztrájkolni is, ennek elkerülése érdekében azt várják a miniszterelnöktől, hogy már most jelölje ki érdemi felhatalmazással bíró képviselőjét, aki az első tárgyalások kezdetétől folyamatosan részt vesz az egyeztetésben.
A mozdonyvezetők is sztrájkolnának
Sztrájkbizottságot alakított szerdán a Mozdonyvezetők Szakszervezete is, mert a kormány nem jelölte ki képviselőjét a nyugdíj-korkedvezmény és a korengedmény tervezett megszüntetése ügyében kezdeményezett egyeztetéshez. A szakszervezet közölte, kész a tárgyalások megkezdésére, és elkötelezett arra, hogy a konfliktust megállapodással zárják le. A közlemény szerint szerdán megkezdték a sztrájk támogatását felmérő aláírásgyűjtést.
A Mozdonyvezetők Szakszervezete május 6-án kollektív munkaügyi vitát kezdeményezett a kormánynál a nyugdíj-korkedvezmény és korengedmény tervezett megszüntetése ügyében. A megkeresésre viszont semmilyen választ nem kaptak, ezzel a szakszervezet szerint a kormány nem tett eleget jogszabályi kötelezettségének, mert nem jelölte ki a kormányzat felhatalmazott képviselőjét és az első tárgyalás időpontját és helyét.
A Mozdonyvezetők Szakszervezete szerint a tervezett intézkedések súlyos érdeksérelmet és egzisztenciális fenyegetést jelentenek a mozdonyvezetőkre, mert a kedvezményes nyugdíj a visszavonulás lehetőségét kínálta azoknak a masinisztáknak, akik a szigorodó és idősebb korban egyre kevésbé teljesíthető pályaalkalmassági követelményeknek már nem tudtak megfelelni.
A rendvédelmisek, vegyipari dolgozók, mozdonyvezetők és BKV-sofőrök mellett május elején a közmédiumok dolgozói szakszervezetei is felvetették a sztrájk lehetőségét, mivel nem kapták meg az egykulcsos adó bevezetése miatti bérkompenzációt, továbbá jelentős leépítéseket terveznek soraik között. Május 12-én a kórházi ápolók tüntettek a Parlament előtt jobb fizetési és munkakörülményekért és a kormány tervezett intézkedései ellen. A Malév gazdasági dolgozóit tömörítő Gazdasági Szakemberek Szakszervezete szintén tüntetett a magasabb bérekért. Emellett a hónapban országszerte több tüntetés is zajlott a tervezett iskolabezárások ellen.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|