Januártól a szigor az úr az utakon is
2010.12.30. 07:10

Mintegy 100 ponton változnak és szigorodnak januártól a közlekedési jogszabályok, miután az Országgyűlés karácsony előtt elfogadta azok módosításait: így a jövőben 300 ezer forintos helyszíni bírsággal is sújtható, aki gyorsan hajt vagy nem köti be a biztonsági övet. Aki nem fizet, annak a rendőrség lefoglalja az autóját. Ugyanakkor a tömegközlekedők is számíthatnak rá, hogy a jövőben megfigyelhetik őket.
Oszsza meg másokkal is
Akár 300 ezer forintos helyszíni birság kiszabását is lehetővé teszi a karácsony előtt a Parlamentben elfogadott közlekedési törvény, amellyel a korábbi jogszabály mintegy 100 ponton változik meg. Így gyorshajtás vagy a biztonsági öv használatának mellőzése, illetve a tilos jelzésen áthaladás és ittas vezetés esetén is 10 ezer forinttól 300 ezer forintig terjedő bírság szabható ki, aki pedig - vagy a biztosítója - nem fizet, annak az autóját a rendőrség "visszatarthatja". A zárószavazás előtti pillanatokig is változó törvényjavaslat végleges szövege szerint akkor is így járnak el, ha kiderül, hogy az autóvezetőnek vagy az üzemben tartónak közigazgatásibírság-tartozása áll fenn. Ezt a rendőrség a központi bírságnyilvántartásban ellenőrizheti. A változtatásokat egyébként a kormánypártok, a Jobbik és az LMP támogatta, a szocialisták azonban nem.
Ugyancsak változnak az autóbusz- és vasúttársaságokat érintő szabályok is, amelyek viszont lehetővé teszik "elektronikus biztonságtechnikai felvételek készítését" a járműveken és a megállókban, vagyis azok bekamerázását is. A jogalkotók ettől alkalmazottaik és az utasok, valamint a vagyontárgyak és poggyászok biztonságát remélik. A jogszabály rögzíti, hogy a szolgáltatók csak a bíróság, illetve más hatóság számára adhatják át az általuk készített felvételeket, és a hatósági eljárásra ki nem kért felvételeket pedig legfeljebb három napig őrizhetik meg. A felvételkészítés minden esetben csak akkor engedélyezett, ha a jogsértések más eszközökkel nem deríthetők fel, illetve megelőzésükre nincs más mód - írja a szabályzat.
Korlátozhatja ugyanakkor az út mellé kihelyezhető reklámok számát is a közlekedési hatóság, és a rendelkezéseket megszegőket a reklámok eltávolítására, de fél millió forint bírság megfizetésére is kötelezheti a szabálytalanul kihelyezett táblák üzemeltetőit. Reklámhordozók elhelyezése így a közutak közvetlen környezetében, illetve a lakott területen kívül az úttest mellett tilos, ez utóbbi esetben a tiltás csak a négy négyzetméternél kisebb reklámtáblákra, a benzinkutak cégjelzéseire és a közlekedés biztonságát szolgáló közérdekű tájékoztatásokra nem vonatkozik.
Változik a légügyi törvény is, amelynek értelmében átveheti a légiközlekedés védelmével kapcsolatos feladatokat a rendőrség a nyilvános repülőtér üzemben tartójától - így a Malév felügyeletét a Budapest Airport Zrt.-től -, ha utóbbi nem tartja be a hazai és uniós szabályokat. Ebben az esetben a reptér üzemeltetőjének kell a rendőrségi közbelépés költségeit megtéríteni.
Pozitív változás, hogy a távoktatásban is elvégezhető lesz a KRESZ elméleti tanfolyama, de a szakoktatók, iskolavezetők és vizsgabiztosok képzése felsőfokú oktatási intézményekben folyik majd.
forrás és szerző : Népszava-összeállítás
Az eredeti írás itt olvasható
|