közérdekű ! ? : A hataloméhes Orbánról ír a világ vezető gazdasági lapja |
A hataloméhes Orbánról ír a világ vezető gazdasági lapja
2010.12.21. 09:58

Navracsics Tibor elismerte az Economistanak, hogy az Orbán-kormány gazdaságpolitikája „nagyon kockázatos”. A brit gazdasági hetilap kritikus hangú cikkben ismerteti, hogyan számolja fel a kormány a független intézményeket.
Oszsza meg másokkal is
„Orban is coming for you” (Orbán eljön érted) – ezzel a feltűnően kritikus és ironikus képaláírással jelent meg „Hatalomra éhezve” (Hungry for power”) című cikkével az Economist. A világ egyik vezető gazdasági hetilapja a cikk illusztrálásához egy kifejezetten szigorú és előnytelen Orbán Viktor portrét mellékelt, ez elég szokatlan a brit sajtóban, csak akkor élnek vele, ha a szerkesztőség minden módon szeretné kifejezni dehonesztáló álláspontját az illetőről.
Az Economist írása szerint Magyarország jövőre a nemzetközi figyelem központjába kerül az uniós elnökség átvételével, miközben idehaza módszeresen folyik a hatalom független ellensúlyinak felszámolása a Fidesz által. „Egyre többen emelik fel szavukat a Fidesz összeférhetetlen kormányfője, Orbán Viktor által levezényelt hatalomkoncentrációval szemben” – írja az Economist.
A simulékony Schmitt Pál
A lap megjegyzi, hogy tavasszal a Fidesz soha nem látott mértékű győzelmet ért el a választásokon, azóta azonban nekilátott a független intézmények felszámolásának. Előbb kinevezte a „simulékony” Schmitt Pált köztársasági elnöknek, majd ki kellett függeszteni a Nemzeti Együttműködés Nyilatkozatát a közintézmények falára, amely szerint – írja a lap – az „ország csak most nyerte el valódi függetlenségét, holott már húsz éve demokrácia van”.
A cikk ezek után leírja, hogy csak a Fidesz delegáltjaiból áll az új médiahatóság, amelynek soha nem látott hatalma lesz az online és a print média, valamint a tévék és rádiók fölött. A testület olyan megfoghatatlan szempontok szerint vethet ki horribilis összegű büntetéseket, mint „az emberi méltóság megsértése” – erre már a média is riadót fújt, ennek jele volt, hogy több lap üres címlappal jelent meg. (Az akció egyik kezdeményezője a Hírszerző volt, lapunk ironikus cikkekkel jelentkezett.)
Nem kell a balhé az EU-nak
A „bűnlajstrom itt nem ér véget” – írja az Econoist, majd felidézi, hogy herélte ki rövid úton a Fidesz az Alkotmánybíróságot,, miután a testület alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette a 98 százalékos különadóról szóló törvény egy részét. A kormány extra adókat terhelt több ágazatra „elbizonytalanítva a befektetőket”, „lerohanta a nyugdíjpénztárakat”, és „eltakarította a Költségvetési Tanácsot, amely független felügyelője volt a büdzsének, igaz, ennek legalább lesz utódja” – fogalmaz a cikk. Azt már csak mi tennénk hozzá, hogy az utódszervezet a „hihetetlenül független” Állami Számvevőszék elnökéből, a „simulékony” Schmitt Pál kinevezettjéből és egy harmadik személyből fog állni, így garantált, hogy a kormány által adott kottából játszik majd.
Az ellenzék és civil szervezetek abban bíznak, hogy az EU-elnökség alatt nem mer drasztikus lépéseket tenni a kormány, hiszen a figyelem középpontjában lesz. „Brüsszelnek éppen elég baja van, a következő hat hónapra az a cél, hogy csak nagyobb balhé ne legyen” – mondja egy név nélkül nyilatkozó uniós tisztviselő a lapban, hozzátéve, hogy „a kormány egyértelmű felhatalmazást kapott a változásra”.
Simor ostrom alatt
Mindeddig az MNB elnöke volt az egyetlen, amely ellenállt a Fidesz gőzhengerének, bár a kormány most úgy akarja átalakítani a jegybanki alapkamatról döntő Monetáris Tanácsot, hogy ott a kabinet akarata érvényesüljön. Emiatt már Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke is bírálta Magyarországot.

Képzeljen el egy ennél sokkal előnytelenebb Orbán Viktor képet kedves olvasó, ilyen látható az Economisban
Fotó: Túry Gergely
„Nagyon nehéz helyzetben vagyunk” – mondta a lapnak Navracsics Tibor. „Nehéz nem egyetérteni” – teszi hozzá az Economist. „A szocialisták alatt tapasztalt nyolc év és semmittevés, és korrupció után” nagyon rossz állapotban a gazdaság, itt a legalacsonyabb a foglalkoztatás Európában (55 százalékos), és „miközben számos szocialista aparatcsik megszedte magát a közpénzekből, az ország keleti fele vészesen lemaradt a fejlődésben” – írja a lap, amely azt sem felejti el megemlíteni, hogy a háztartások 70 százaléka svájci frankban adósodott el, és semmi befolyása nincs törlesztőrészlete alakulására.
Navracsics szerint abban hisznek, hogy a 16 százalékos egykulcsos adó, és a társasági adó csökkentése „berúgja a gazdaságot”, ami által munkahelyek keletkeznek, és nő az életszínvonal – de azt a közigazgatási miniszter is elismeri, hogy ez a taktika „nagyon kockázatos”.
Azért nem csak rossz hírek jönnek Budapestről – zárul a cikk, megemlítve, hogy a forint stabil maradt, a Jobbik és a Magyar Gárda válságban van, és esik a támogatottságuk, miközben 2011-re 2.9-3 százalékos is lehet a növekedés. Ráadásul a magyar elnökség kiemelten akarja kezelni a romák helyzetének javítását.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|