Feladták: nem lesz kormánynegyed
2008.01.08. 15:25

Megbukott a kormány egyik szimbolikusnak szánt reformintézkedése: nem épül fel a kormányzati negyed a Nyugati pályaudvarnál. Az ellenzéki és az egyre szaporodó koalíciós kifogások után még decemberben megszületett az elvi döntés arról, hogy elállnak a tervtől.
Már jó ideje megpecsételődni látszott a kormányzati negyed ügye, de információink szerint még decemberben megszületett az informális döntés arról, hogy feladják a tervet, csak nem akarták kommunikálni.
Hivatalosan ma délután jelentik be, hogy a kormánykabinet ülésén hivatalosan is eldőlt: a kormány visszalép a Nyugati pályaudvar környékére tervezett negyed felépítésétől.
A minap még cáfolták
Már az elejétől fogva baljós jelek kísérték a vállalkozást, például a szocialista pártvezetésben és a frakcióban is nagyon sokan úgy vélték, hogy - a kalkulált hosszú távú megtakarítások ellenére - nagyon nehezen kommunikálható egy sokmilliárdos beruházás, amikor megszorításokkal terhelik a lakosságot.
Egy vezető szocialista politikus a Magyar Nemzetnek tegnap úgy nyilatkozott: a frakcióban alig akad olyan, aki támogatná a negyed ötletét, szerinte csupán Gyurcsány Ferenc és közvetlen szövetségesei erőltetik azt.
A kormány tagjai azonban nem merték kikezdeni a kormányzati negyed ötletét, ezért inkább a frakció vezetése próbálta "megfúrni" azt - írta a napilap. A kormányszóvivő ugyanakkor cáfolta a beruházás leállításának tervét. Daróczi Dávid közölte: a kormányzati negyed felépítéséről kormányzati és parlamenti döntés van érvényben.
Nemcsak az ellenzék, az SZDSZ sem lelkesedett a projektért, legutóbb Horn Gábor azt mondta, hogy a beruházás leállításának a megfontolását fogja javasolni a kormányülésen. A koalíciós koordinációért felelős államtitkár hozzátette: ha normális lenne a politikai légkör, akkor megfontolandó lenne egy ilyen beruházás.
A Népszabadság már szombati számában azt írta, hogy várhatóan eredménytelenné nyilvánítják a kormánynegyed felépítésére kiírt közbeszerzési pályázatot. A lap úgy tudja, a kabinet 2010-ben folytatná a programot.
Szakmai szkepszis
A politikai szkepticizmus mellett a szakmai hozzáállás is kétségessé tette az elképzelés megvalósítását: nyolc beruházó pályázott, de egymás után szálltak ki a vállalkozók, köztük a fő esélyeseknek tartott Wallis-csoport és a Demján-féle TriGránit Rt. is.
Az ok: a bizonytalanság, a hiányzó szakhatósági engedélyek és a hiányzó terv, viszont az árra és a határidőre ajánlatot kellett tenniük. Egyedüliként a KÉSZ, a Közép-Európai Építő Kft.
Szakértők szerint ráadásul a mostani kormányzati ingatlanok eladásából mintegy 37 milliárd forinttal kevesebb bevétele származott volna az államnak, így a 140 milliárdosra tervezett költségeket nem fedezte volna. Kidobott, vagy egyelőre kidobott pénznek csak a pályázatokra és tanulmányokra költött 450 millió forint számít, a többi tétel nem járt valódi kiadással.
(Forrás: Hírszerző, MTI, Népszabadság)
|