közérdekű ! ? : Orbán Viktor, segíts rajtunk! - Visszaütnek a Fidesz kampányígéretei |
Orbán Viktor, segíts rajtunk! - Visszaütnek a Fidesz kampányígéretei
2011.03.19. 10:13
Szinte nincs olyan hét, hogy valamilyen társadalmi szervezet, vagy civilek egy csoportja ne fordulna nyílt levéllel Orbán Viktorhoz, a kormányfő személyes segítségét kérve. A Fidesz elnöke sokat ígért a kampányban - most sokszor nem tud mit tenni.
Oszsza meg másokkal is
"Tudomásom szerint Önök most a megállapodás felrúgására készülnek, oly módon, hogy a nyugdíjra jogosító szolgálati viszony időtartamát minimum 5 évvel (de a Jó Isten tudja mennyivel…) meg kívánják hosszabbítani, megfejelve ezt az 1,2-es szorzó eltörlésével. Arról már nem is beszélve, hogy a nyugdíjszámítás módját (ami egyébként szintén az eredeti megállapodás része volt) korábban, szintén számomra kedvezőtlenül módosították. Ez, így nem járja.
Az Önök kormánya - egyébként nagyon helyesen -, a bankok esetében törvényileg tiltotta meg az egyoldalú szerződésmódosítást. Most maga az 'államgépezet' készül ugyanígy egyoldalúan szerződést módosítani!" - a fenti sorok Bognár László tűzoltó főtörzsőrmester Orbán Viktorhoz írt nyílt leveléből származnak. Mint a levélrészletből is kiderül, Bognár Lászlót az háborította fel, hogy a kormány a korkedvezményes nyugdíjazás jelentős szigorítására készül, így többek között a rendőrök, tűzoltók kedvezményét is eltörölhetik, pedig a választási kampányban nem ezt ígérték.
A baromfisok is...
Ez persze csak egy példa arra, hogy a Fidesz mást ígért korábban, és másképp cselekszik most. A Baromfi Terméktanács és a Magyar Sertéstartók Szövetsége a hónap elején intézett nyílt levelet Orbán Viktorhoz. A két szakmai szervezet képviselői egyaránt azt kérik a kormánytól, vegye elejét annak, hogy a még az országban található kukoricából vásároljon fel készleteket, és biztosítson erre kamatmentes részletfizetési kötelezettséget a tenyésztőknek.
"Akárhogy kotorászunk a zsebünkben, nincs. Nem tudjuk kivédeni, hogy a 2010-2011-es években 60-70 százalékkal emelkedett a szemestakarmány ára, ezért fordultunk a kormányhoz, mert az áremelést mi sem tudjuk elkerülni, de a gyors segítség elejét veheti az ágazat ellehetetlenülésének" - mondta a Hírszerzőnek Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke. Az intézkedés azonban mintegy húszmilliárdos kiadással járna, amire nincs pénz - nem is jött válasz a kormányfőtől.
A betegek is...
Tiltakoznak a miskolci Szent Ferenc Rehabilitációs Kórház dolgozói is, akik szintén Orbán Viktorhoz fordultak, mert az intézményt integrálni tervezik a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórházba. A megyei önkormányzat a legutóbbi ülésén döntött úgy, hogy a kórházat - három másik megyei fenntartású gyógyintézménnyel együtt - integrálja a megyei kórházba. Ez ellen tiltakoznak a Szent Ferenc Kórház érdekvédelmi szervezetei, betegszervezetei, betegei, és arra kérik a miniszterelnököt, hogy vizsgáltassa felül ezt az "elhamarkodott, teljesen előkészítetlen, megalapozatlan" döntést, azért is, hogy a kórház dolgozói változatlan körülmények között továbbra is a betegek érdekeit szolgálhassák. Kása Miklós, a Szent Ferenc Kórház igazgató főorvosa az MTI-nek azt mondta: egyetért a dolgozókkal.
Ezek csak a legfrissebb példák arra, hogy a legkülönbözőbb társadalmi rétegek várnak segítséget közvetlenül a miniszterelnöktől, aki a választások előtt maga sem igyekezett cáfolni azt az illúziót, hogy egy miniszterelnök - úgymond - "helyre tudja tenni a dolgokat". Amikor például 2009 szeptemberében Esztergomba látogatott, ahol a helyi Fidesz-szimpatizánsok részvételével Meggyes Tamás ellen tüntettek, a pártelnök azt mondta, forduljanak a kormányhoz.
Ezt azóta többen is a Fidesz fejére olvasták az ellenzék részéről, parlamenti interpelláció formájában is - de mint a válaszokból kiderül, a jelek szerint a kormány már egyáltalán nem érzi magát illetékesnek Meggyes Tamás ámokfutásának megakadályozásában.
Nem új a jelenség
A jelenség persze nem új, és nem is egyedülálló. A politika - egyébként nem csak Magyarországon megfigyelhető - vezérelvűsége és perszonalizációja miatt a kormányfő még akkor sem tudja kivonni magát napi ügyekből, ha bizonyos esetekben erre törekszik, és a jelenlegi kormányszerkezetet is úgy igyekeztek kialakítani, hogy a miniszterelnöknek inkább a stratégiai irányokat kijelölő szerepe legyen - mondta a Hírszerzőnek Krekó Péter.
A Political Capital elemzője szerint most azonban azt láthatjuk, hogy számos kritika és követelés a kormányt, illetve személyesen Orbán Viktort "talál meg". Ez a tendencia ráadásul tovább erősödhet, ha a kormány tervei szerint az önkormányzati feladatok jelentősen részét (oktatás, egészségügy) átvenné az önkormányzatoktól.
"Így ugyanis gyakorlatilag nem lesz olyan probléma az országban, amiért ne a kormányt tennék majd közvetlenül felelőssé a választók, és a problémákért a polgármesterek is mindig a kormányra mutogathatnak majd. Az államszervezet további centralizációjával a kormány az eddiginél is nagyobb felelősséget vesz majd a nyakába, és politikai szempontból túlvállalhatja magát, komoly kockázatoknak téve ki saját magát. Előnye is van persze a centralizációnak: a kormány közvetlenebbül érvényesítheti majd szakpolitikai elképzeléseit (például az oktatáspolitikában), a választók számára pedig egyértelműbbé válhatnak a felelősségi viszonyok" - mondta Krekó Péter.
forrás és szerző : hirszerzo.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|