közérdekű ! ? : Húzós gázsik az Orbán-kormányban – Ők jól járnak az új adózással |
Húzós gázsik az Orbán-kormányban – Ők jól járnak az új adózással
2011.01.28. 05:46

Több marad a miniszterek zsebében
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes 300 ezer, Fónagy János közlekedésügyben illetékes parlamenti államtitkár 200 ezer, Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár pedig több mint 130 ezer forinttal többet vihet haza havonta az új, egykulcsos adórendszernek köszönhetően. Utóbbi politikusnak csak a havi fizetésnövekménye legalább 20 ezer forinttal több, mint az átlagos magyar pedagógusbér. Ők már biztosan jól jártak.
Oszsza meg másokkal is
„A szocialisták továbbra is képtelenek belegondolni abba, hogy léteznek olyan intézkedések, amelyekkel nemcsak ők, hanem mindenki jól jár. Márpedig az új, arányos, az elmúlt húsz év legalacsonyabb adókulcsával dolgozó, és fontos családtámogató elemeket tartalmazó adórendszerrel mindenki jól fog járni" – mondta Szijjártó Péter még decemberben a felvetésre, miszerint a kormány által 2011-től bevezetendő egykulcsos, 16 százalékos szja-val a bruttó 300 forint alatti keresetűek rosszul járnak.
Már nem kell sokáig várni, február elején kiderül, kinek, mennyi marad a borítékban az új rendszerben. Ám az már tudható, hogy például Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes az új egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszernek köszönhetően havonta több mint 300 ezer forinttal többet visz haza, mint tavaly. Fellegi Tamás fejlesztési miniszter pedig több mint 150 ezer forinttal nagyobb javadalmazásban részesül, mint 2010-ben.
Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi kormánybiztos fizetése havonta közel hatvanezer forinttal nő 2010-hez képest. Ennél kisebb összegből több százezer nyugdíjas él Magyarországon – figyelmeztet Török Zsolt, az MSZP szóvivője.
De az államtitkárok sem panaszkodhatnak. Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezetvédelmi államtitkára közel 140 ezer forinttal többet visz haza, mint tavaly. Ennyi egy magyar nemzeti park parkőrének havi bére. Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkára havonta több mint 130 ezer forinttal nagyobb fizetésből gazdálkodhat. Csak a havi fizetésnövekménye legalább 20 ezer forinttal több, mint az átlagos magyar pedagógusbér.
Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyi államtitkárának fizetése szintén több mint 130 ezer forinttal nőtt. Miközben egy egyszerű szociális munkás havi átlagjövedelme nem éri el a 110 ezer forintot. Szócska Miklós, ugyanezen minisztérium egészségügyért felelős államtitkárának bére havonta nagyjából 160 ezer forinttal emelkedik. Tehát csupán a havi jövedelemnövekménye a duplája lesz egy ápoló átlagos havi bérének.
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárának fizetése havonta szintén közel 140 ezer forinttal nő. Ebből a pluszjövedelemből három közmunkás havi foglalkoztatását, megélhetését lehetne megoldani – az MSZP számításai szerint.
Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlekedésügyben illetékes parlamenti államtitkárának fizetése közel 200 ezer forinttal nő. Ennél kevesebbet keres egy 10 éve utasokat szállító buszsofőr bérpótlékokkal együtt.
És meglehet, 2011-től sem fog többet hazavinni. Szakértők régóta figyelmeztetnek: az adóreform hatására lesznek olyanok, akik kevesebbet tehetnek zsebre. S az is biztos, hogy a legjobban a magas jövedelmű, több gyerekes háztartások járnak.
A vg.hu már kiszámolta: az alacsony jövedelmű, gyermektelen, minimálbér-környékén keresők nominális nettó jövedelme csökkenni fog: míg 2010-ben a 75 ezer forint bruttó keresettel rendelkezők 61 158 forintot vittek haza, 2011-ben csak 59 110 forintot. Még a 100 ezer forintot keresők is veszítenek az új rendszerben: tavaly még 76510 forintot kerestek, idén csak 74 780 forintot.
A sor egészen 285 ezer forint környékéig folytatható, ugyanis akinek nincs gyermeke, és ennél kevesebb bruttó jövedelemmel rendelkezik, az veszít az új adórendszerrel. A fordulópont 284 ezer 600 forintnál van.
A vg.hu felidézi, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az átlagos bruttó kereset 202 ezer forint, a vállalkozásoknál dolgozóké 204900 forint, a költségvetési szerveknél dolgozóké 199 ezer forint. Az átlagkeresetűek tehát 60 forint híján 3500 forinttal visznek haza kevesebbet, amennyiben nincs gyermekük.
Akinek gyermeke van, az viszont jobban jár az új adórendszerrel: ám itt is elmondható, hogy mind nettó jövedelemben, mind százalékban kifejezve a magasabb bruttó keresetűek vihetnek haza több pénzt.
Az egygyermekes minimálbérrel bejelentett munkavállalók (73500 forint) kb. 800 forinttal járnak jobban az új rendszerrel, mint a régivel. Az egygyermekes átlagkeresetűek 6600 forinttal járnak jobban: 137 920 forint helyett 144 460 forintot vihetnek haza. A felső jövedelemsávban 400-500 ezer forintos fizetésnél az adómegtakarítás mértéke már 30-44 ezer forint.
Két gyermek esetén az átlagjövedelműek több mint 16 ezer forinttal járnak jobban. A 400-500 ezres jövedelemnél, két gyermek esetén a megtakarítás 38, illetve 49 ezer forint havonta.
A vg.hu számításai szerint tehát gyermekteleneknél 270 ezer forint körüli bruttó bérnél található a fordulópont: e jövedelem felett jobban jár a dolgozó az új rendszerben. Akinek viszont gyermeke van, az jobb helyzetben találja magát: semmiképp nem jár kedvezőtlenül az új rendszerben, ám legjobban a magas jövedelműek pénztárcája hízik.
forrás és szerző : 168ora.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|