Helyi kezelés
2011.01.20. 10:38

Bár a tavalyi választási kampányban a közbiztonság javításának ígérete előkelő helyen szerepelt, átfogó reform egyelőre nem készül. Pluszpénzek legfeljebb helyi forrásokból érkezhetnek.
Oszsza meg másokkal is
Magyarországon nem működik önkormányzati rendőrség, a szervezet teljes mértékben állami fennhatóság alatt áll. Az új kormány közbiztonsági stratégiájának nem is része, hogy ilyet alakítson ki, de ha egy helyi vagy kerületi kapitányság javítani akar a gyakorta siralmas munkakörülményeken, jobbára csak az önkormányzatra számíthat.
Itt van például egy eset Budapest VIII. kerületéből. Az ottani rendőrkapitányság tavaly ősszel hiába kapott új nyomtatót, nem tudta használni, mert nem volt kompatibilis a számítógépein futó, 13 évvel ezelőtti operációs rendszerrel. E valójában messzire vezető, hiszen az informatikai eszközpark általános elavultságáról árulkodó problémát a rendőrség saját erőforrásból képtelen lett volna megoldani. „Felvettem a kapcsolatot az önkormányzattal, s megállapodtunk egy 5 millió forintos beszerzésben, így jutottunk 50 számítógéphez, továbbá fényképezőgéphez és videokamerához. Ezek a napi működéshez elengedhetetlenek” – idézi fel ifj. Salgó László, kerületi rendőrkapitány.

Ifj. Salgó László, kerületi rendőrkapitány. Önkormányzati segítséggel élnek túl
Fotók: Kőhalmi Péter
HELYBŐL FIZETNEK. A közbiztonság javításában máshol is rendre központi szerep jut a helyi hatalomnak (kapcsolódó vidéki riportunkat lásd a lap 28–29. oldalán). Mára az utcákat pásztázó térfigyelők kiépítésének és fenntartásának finanszírozása is gyakorlatilag önkormányzati feladattá vált. Egy nagyobb budapesti kerületben – 100 feletti kihelyezett kamerával számolva – ennek költsége évi 150 millió forintra rúg. Ezen eszközöknek pedig fontos szerepük van a bűnözés csökkentésében, illetve kiszorításában, hiszen a kamerák sokszor csak azt érik el, hogy máshová költöznek a drogot árusítók, a prostituáltak. A helyiek nyugalmát mindenesetre növeli a kamerarendszer, még akkor is, ha a jogvédők inkább más megoldást keresnének (Szabad belátással – Figyelő, 2009/28. szám).
Új utakon
Az utóbbi években több, a közbiztonság javítását célzó alternatív kezdeményezés is megjelent.
Roma területőrök
Miskolcon és Cegléden évek óta roma területőrök segítik a rend fenntartását a város legkritikusabbnak számító területein. Ózdon szintén romákkal működik a telepgondnoki rendszer az „Út a munkához” program részeként. A romatelepeken járőröző csapat megítélése pozitív: volt már rá példa, hogy egy gázolásos baleset kapcsán az egyik telepgondok fellépésének köszönhetően nem került sor garázdaságra.
Alternatív vitarendezés
A közösség erősítésére helyezte a hangsúlyt a Foresee Kutatócsoport tavalyi három hónapos projektje is, amelyre Nagybörzsönyben került sor. A program során a helyi konfliktusok megoldásához az alternatív vitarendezésre építettek, kidolgozva egyúttal a helyi megelőzési intézményrendszer kereteit is. A sikerességet jelzi, hogy a projekt követendő gyakorlatként (best practice) bekerült a nemzetközi bűnmegelőzési központ 2010-es beszámolójába is. Egyes európai országokban, például Norvégiában már büntetés-végrehajtó intézményeken belül is megjelent az alternatív vitarendezés intézménye, itthon pedig tavaly ősszel zajlott le egy kísérleti projekt a balassagyarmati börtönben, uniós támogatással, szintén a kutatócsoport vezetésével.
Seriffrendszer
Polgár település 2009-ben rendeletet hozott arról, hogy átveszik a Svédországban működő modellt. A skandináv államban az önkormányzatok gyakran foglalkoztatnak nyugdíjas rendőrt tanácsadóként, hogy segítse a helyi őrsparancsnok munkáját. A Tisza menti településen Ferenczi István nyugalmazott rendőrként két éve lett az ország első seriffje, ilyen minőségében apróbb lopásokkal, csendháborítással, szomszédvitákkal foglalkozik.
Egyedi kezdeményezések
Egészen sajátos alternatívát bemutató magányos hősök is akadnak, olyan egyedi kezdeményezéssel, amely túllépi a hagyományos munkaköri leírást. Tomis Károly zuglói körzeti megbízott tavaly tavasszal azzal került a figyelem középpontjába, hogy saját arcképét és szolgálati mobilszámát tüntette fel azokon a plakátokon, amelyeket a hozzá tartozó zuglói iskolákban, boltokban és lépcsőházakban helyezett el, hogy tudatosítsa a lakosokban: baj esetén mindig lehet rá számítani.
A közterületi térfigyelő képeit csak rendőrök felügyelhetik, ami a nettó 90 ezer forintos kezdő rendőri fizetés legkézenfekvőbb kiegészítési módja. Térfigyelésért egyébként bruttó 1000 és 1800 forint közötti órabér járhat.
További részletek a Figyelő 2011/2-ik számában.
forrás és szerző : fn.hu
Az eredeti írás itt olvasható
|