KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Április
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
Előtérben !
Előtérben ! : Nyugdíj: maradt egy rizikós kiskapu, de korbácsütés járhat érte

Nyugdíj: maradt egy rizikós kiskapu, de korbácsütés járhat érte

  2011.01.19. 08:13

 

Joghézag maradt a nyugdíjtörvényben, ami tovább növelheti a bizonytalanságot abban a kérdésben, hogy menjünk vagy maradjunk. A törvény szerint ha a jövőben egy tag magán-nyugdíjpénztára megszűnik, és nem nyilatkozik 60 napon belül, hogy melyik kasszába lép át, akkor automatikusan az állami rendszerbe léptetik vissza. Kérdés, milyen feltételekkel: járhat ugyanúgy, mint a most átlépők, de akár elbukhatja a nyugdíját is. Válasz és illetékes egyelőre nincs.
 


Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Nem lehet azon csodálkozni, hogy elmaradt a roham a nyugdíjigazgatóságokon: eddig csak 15 ezren nyilatkoztak arról, hogy maradnak a nyugdíjpénztárukkal. Pedig a döntésre szánt idő vészesen fogy, már csak 11 nap van a határidőig. Valószínűleg a magyarok többsége az utolsó napokra halogatja a döntést, mivel még mindig nagyra tehető a bizonytalanok száma. Ami nem is csoda, hiszen a döntés alapjául szolgáló nyugdíjtörvény számos kérdést nem szabályoz, ráadásul nap, mint nap derülnek ki olyan újabb fejlemények, ami a döntést befolyásolhatja.

Kiskapu vagy totális nyugdíjvesztés?

A magán-nyugdíjpénztári befizetések államosításáról szóló törvény alapján ugyanis nem világos, hogy a későbbiekben bármilyen okból vissza lehet-e lépni a most maradóknak az állami nyugdíjrendszerbe. Azt Selmeczi Gabriella nyugdíjbiztos többször leszögezte, hogy január 31-ig lehet csak áttérni, többször nem fogják lehetővé tenni.

Csakhogy a törvény alapján marad egy kiskapu, ami éppen egy joghézag miatt rendkívül kockázatosnak tűnik azoknak, akik mégis erre játszanának. A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról, és a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő egyes törvénymódosításokról szóló jogszabály 22. és 23. paragrafusa szerint ha egy pénztár megszűnik, akkor a végelszámolás során a tagoknak kétszer 30 napjuk van arra, hogy nyilatkozzanak arról, hogy melyik kasszába lépnek át. Ha egy tag ezt nem teszi meg a jelzett határidőig, akkor a befizetéseivel együtt automatikusan visszaléptetik az állami rendszerbe.

Első olvasatra tehát január 31-e után is lehetőség van a maradóknak a visszalépésre, a kasszatagok többsége pedig valószínűleg a bőrén is megtapasztalja mindezt, hiszen az kijelenthető, hogy nem marad fenn mind a 18 nyugdíjpénztár. Mint arról a Hírszerző korábban írt, legfeljebb a harmaduk marad meg, több összeolvad, vagy végelszámolással megszűnik. Biztonságosan ennyi taggal nem tudnak működni, és azt a törvény is előírja, hogy legalább kétezer taggal működhetnek csak.

A nyugdíjtörvény azonban azt nem szabályozza, hogy milyen feltételekkel térhetnek vissza az állami rendszerbe. A joghézag miatt ezért több forgatókönyv is elképzelhető. A legoptimistább értelmezés szerint, ha a jövőben ilyen előfordul, akkor ugyanazon az elv szerint szerződik vissza a társadalombiztosításba, mintha január 31-ig tette volna meg mindezt: azaz a befizetései visszakerülnek az állami nyugdíjalapba és ugyanúgy jogosult lesz a teljes tb-nyugdíjra.

Ennek egy kicsit pesszimistább változata, hogy az állami nyugdíj kiszámolásához szükséges szolgálati időbe nem számít bele a pénztári tagsággal töltött idő. Ha például egy tag most marad, de a pénztára mondjuk 2014-ben dobja be a törülközőt, elképzelhető, hogy két évet (mivel 2011. december 1-ig a maradók sem szerződnek ki még a nyugdíjközösségből és addig szerezhetnek szolgálati időt a tb-rendszerben is) veszítenek.
 

kép=

Fotó: Túry Gergely
 

Ám vannak ennél sokkal borúlátóbb értelmezések is: mivel a törvény szerint január 31-ig a nyilatkozók kiszerződnek a nyugdíjközösségből, s bár kacifántos úton visszakerülnek az állami rendszerbe addigi megtakarításaikkal együtt, mégsem részesülhetnek tb-nyugdíjban. Azaz mindent elbuknak.

Nem tudni, ki az illetékes

A Hírszerző megpróbált utánajárni, hogy mi vár azokra a tagokra, akik alól kimennek a pénztárak, és így kerülnek vissza az állami rendszerbe, ám értelmezhető választ nem kaptunk sehol. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) több napon keresztül egymásra mutogatott, mindkét intézmény szerint a másik az illetékes.

Az ONYF-től első körben azt a választ kaptuk, hogy „abban az esetben, ha valaki pénztárttagságának fenntartásáról nyilatkozik, 2011. január 31-ét követően már nem lesz lehetősége arra, hogy az állami nyugdíjrendszerbe visszalépjen. Ha utóbb a pénztára megszűnik, a jelenleg hatályos rendelkezések szerint másik magánnyugdíjpénztárba kell átlépnie”. Ám a hatályos törvény szerint nem kötelező átlépnie egy másik pénztárba, visszakérdezésünkre viszont már azt közölték, a minisztérium az illetékes, ahol viszont azt mondták az ONYF.

Kormányzati forrásaink szerint egyébként ezzel a kérdéskörrel eddig nem foglalkozott senki a törvény készítése folyamán, ezért sincs válasz rá. Többen azt valószínűsítik, hogy majd a későbbiekben, kormányrendeletekben szabályozzák ezt is. Kérdés az, hogy ez mennyire fogja majd hidegzuhanyként érni a maradókat, vagy éppen az átlépőket.

A meglepetések hete

A napokban az Index cikke nyomán az átlépési időszak közepén derült ki, hogy még az adóelkerülők is könnyebben kapnak rokkantsági nyugdíjat, mint a pénztártagok. A szabályok szerint ugyanis csak 2011. november 30-ig szerezhetnek szolgálati időt, emiatt a fiatalok el is bukják ezt a lehetőséget, a rokkantsági nyugdíj jogosultsághoz ugyanis életkorhoz kötött szolgálati idő megszerzése szükséges.
 

kép=

Fotó: Túry Gergely
 

A szabályok szerint a pénztártag rokkantság esetén két lehetőség közül választhat: kérheti a magán-nyugdíjpénztári szolgáltatást, ezzel egyidejűleg a társadalombiztosítási rokkantsági nyugdíj megállapítását. ebben az esetben viszont csak a járandóság 76 százalékát kapja. (Márha megvan a megfelelő számú szolgálati ideje.)

De vissza is térhetnek az állami rendszerbe, ám szintén a 2011. november 30-ig megszerzett szolgálati idő és keresetek alapján fogják megállapítani a járadékukat. Kiderült az is, hogy a kasszatagok örököseit is bünteti a kormány. Ha ugyanis egy pénztártag nyugdíjazása előtt meghal, és házastársára vagy gyermekeire hagyja az összeget, akkor jóval kevesebb özvegyi nyugdíjat és az árvasági segélyt kapnak, mint azok, akik az állami rendszert választották. ( Erről részletesebben itt olvashat.)

forrás és szerző : hirszerzo.hu / Neizer Anita


Az eredeti írás itt olvasható

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!