ObaMao, a Gömböc és a milliárdos magyar biznisz (Galéria)
2010.08.30. 06:03

Ázsiai megaüzleteknek ágyaz meg ezekben a hetekben egy magyar vízipari formáció. Három-öt év alatt összesen 100 millió eurós bevétele lehet a társuló vállalatoknak - mondta a Hírszerzőnek a Sanghaji Világkiállításon a csoportosulás társelnöke.
Oszsza meg másokkal is
A zászlós-zenekaros protokoll majdnem elhomályosította a világkiállítás vasárnapi magyar nemzeti napjának legfontosabb gazdasági eseményét. Egy aláírásról van szó, ami az első egy-két ütemben 50-70 millió eurót hozhat a 2008-ban alakult Magyar Vízipari Klaszterbe tömörült cégek konyhájára. Úgy tudjuk, hogy hétfőn Illés Zoltán államtitkárral karöltve újabb forduló lesz a kínai partnerrel és ott már a konkrét projektek előkészületeiről is szót ejtenek.
A kínai partner a 31 tartományban tevékenykedő, 25 éves múlttal rendelkező Kínai Városi Vízügyi Szövetség, amelynek Csőhálózat Technológiai Részlege a Gömböcnek helyet adó magyar pavilonban stratégiai együttműködési megállapodást ír alá a klaszterrel. Ennek lényege, hogy a következő években a magyar cégek - információink szerint a nyugati versenytársaknál olcsóbb - tartós és költséghatékony technológiai javaslatokkal állhatnak elő.
Kínában tárgyalni nem sétagalopp
Forintos Róbert, a klaszter társelnöke, egyben a tömörülés kínai üzleteinek előkészítésében élharcosnak számító Tradeland Kft. társtulajdonosa azt mondta lapunknak: főleg a vidéki területeken akarnak nyomulni a vízmegtakarítás (a nem számlázott víz visszaszorítása), a hidraulikus modellezés, a csőhálózat-rekonstrukció, a csőhálózat-optimalizáció és a vízminőség-védelem területén.

Mao él és atlétatrikóban közlekedik
Kattintson a képre galériánk megtekintéséhez!
(Fotók: Mester Nándor)
Saját pénzük mellett az Eximbank hitelét is kockáztatják a magyar cégek, de a pénzintézet nem nagyon nyúlhatott mellé. Az üzlet volumene és a folyamatosan bővülő piaci lehetőség elegendő "nyugtatószer" lehet.
Forintos elismerte, hogy a vizes cégek közös külpiaci gyakorlata még példa nélküli, hiszen csak másfél éve szövetkeztek. Mégsem tart attól, hogy megbuknának, noha a kínaiak elég fegyelmezett és az árat lenyomó helyi partnert vonultatnak fel. "Egyes kisebb mobil tisztító berendezések lemásolása nem kizárt" - mondta bólogatva arra a felvetésünkre, hogy a kínaiakkal csak egyszer lehet üzletet kötni, az ázsiaiak ugyanis mindent lemásolnak. Nagy pénzt lát még a klaszter az ipari szennyvíztisztítási szoftverekben és más technológiai transzferekben.
Jók a régi kapcsolatok
A 80 milliós Vietnamban két, összesen 20 millió eurót meghaladó értékű projektet készítenek elő. Mindkét helyszín Hanoitól délre található egy-egy nagyobb városban. A társelnök szerint itt keményebb dióról van szó, bár igyekeznek felmelegíteni régebben már működött helyi kapcsolatrendszerüket olyan vietnamiak segítségével, akik időközben feljebb léptek a ranglétrán.
A klaszter az ázsiai megaüzlet mellett labdába rúghat az arab térségben is. "Megkeresés már volt, üzlet még nem. Ott is igaz lehet majd az, amit a kínaiaknál is hangsúlyoztunk: nem ráerőltetjük a költséges megoldásokat az üzletfelekre, mint a versenytársak, hanem rájuk szabjuk a terveket" - mondta el marketinges vízióit Forintos Róbert.
forrás : hirszerzo.hu
|