Börtön elől menekülnének a parlamentbe
2010.04.01. 05:51

BUDAPEST — „Nem a mentelmi joggal van a baj, hanem azokkal, akik rosszra használják. Pünkösdi lesz a királyságuk azoknak, akik ettől remélik a büntetlenséget. Ha nem kerülnek be a parlamentbe, tavasz végén ismét elővehetik őket" – összegezte véleményét Kolláth György alkotmányjogász.
Oszsza meg másokkal is
Az idei választási hajrában különösen érzékeny téma a mentelmi jog. Példátlanul sok olyan jelölt igyekszik az Országgyűlésbe, aki ellen nyomoznak a hatóságok, sőt akadnak, akik bevallottan a mentesség kiskapuján keresztül próbálnak szabadulni a börtönből. „A mentelmi jog a demokrácia egyik alapja, mindenhol alkalmazzák. Az a lényege, hogy a törvényhozásban a többség ne tudja egyenként levadászni a kisebbség tagjait.

GUMICSIZMÁS KÉPVISELŐ Az idei választás legkülönösebb indulója Szoboszlai Barna, az a kesznyéteni nyugdíjas, aki áramot vezetett a kerítésébe, egy gyümölcstolvaj halálát okozva ezzel. „Igen, a mentelmi joggal akarjuk megmenteni Barna bácsit. Nem engedhetjük meg, hogy egy 69 éves, egész életét végigdolgozó, rendes magyar ember, hat-nyolc évre börtönbe kerüljön egy olyan ügyben, amelyben ő maga is csak áldozat. Szerintünk képviselőként is megállná a helyét, hiszen Barna bácsi nem viselné el a mutyizást" – magyarázta Szepessy Zsolt, Monok polgármestere, a bácsit jelölő párt elnöke. Szerinte az idős ember életét jelentheti a négy év nyugalom. Szoboszlai a héten kezdte meg a kampányolást: gyomokat irtott a kertjében.
Ha a szavazataikért vagy a mondataikért felelősségre lehetne vonni a honatyákat, megfélemlített szolgák ülnének a padsorokban. A nyugateurópai kollégák azonban nem értik, hogyan indulhat nálunk olyan ember, akit milliárdos csalással vádolnak.

Kolompár Orbán, az MFC roma tömörülés elnöke. Sikkasztás és magánokirat hamisítás miatt vonnák felelősségre.
Az ártatlanság vélelme mindenkit megillet, de mégis: egy képviselőnek példaképnek, makulátlannak kellene lennie" – magyarázta az alkotmányjogász. A mentelmi jog egyfajta felmentés a törvény előtti egyenlőség alól.

BÖRTÖNBEN MARAD Budaházy György Morvai Krisztina úgy próbálta kihozni az előzetes letartóztatásból, hogy kopogtatócédulákat gyűjtöttek neki. Más kérdés, hogy nem jött össze elegendő támogató cetli, így a terrorizmussal vádolt férfi marad a rácsok mögött. L. Zsolt, a ScienNet adócsalás gyanújával elfogott egyik vezetője is hirtelen érdeklődni kezdett a politika iránt – mindhiába. Nem engedték ki.
A parlamenti mandátumot nyert képviselőket, illetve a választás jelöltjeit nem lehet büntetőügyekkel „manipulálni", előzetes letartóztatásba helyezni, vagy hatóságilag fellépni ellenük. Kizárólag a tettenérés lehet kivétel. „Jelölt akkor válik valakiből, ha leadja a megfelelő számú ajánlószelvényt, és az Országos Választási Bizottság (OVB) is hitelesíti. Innentől kezdve a választások végéig jár neki a mentelmi jog. Ha azonban az illető már akkor is előzetesben volt, amikor beadta a kérvényét, a bíróság dönt az ügyében" – ismertette a rendszer működését Kolláth.

HOL MARAD AZ ŐSZINTESÉG? „Dávid Ibolyának és Herendy Károlynak jól jönne, ha az MDF-fel bejutnának a parlamentbe, hiszen őket az ügyészség ki akarja hallgatni a megfigyelési botrányban játszott szerepükért. Bár az érintettek hangsúlyozták, hogy szívesen lemondanak a mentelmi jogukról, nem éreztem igazán őszintének az igyekezetüket" - jelentette ki Filippov Gábor.
Az Országgyűlés tagjait a parlament kétharmados többséggel adhatja ki. „Néhány ügyvéd biztosan telebeszélte az ügyfelek fejét, hogy induljanak el, mert akkor néhány hónapig nyugodtak lehetnek. Rossz értelmezése ez a törvénynek, ami nem arra való, hogy a képviselő ittasan vezessen, vagy elkerülje a büntetést. Arról nem is beszélve, hogy ezeket az ügyeket nem felejtik el, csak szüneteltetik" – mondta az alkotmányjogász.

FÖLDESI-SZABÓ MÁR MEGÚSZTA A többmilliárdos sikkasztás miatt bíróságra járó Földesi-Szabó László Pakson méretteti meg magát. Indulását már jóvá is hagyta az OVB, vagyis büntetőügye egy időre
A Fidesz felelősségre vonással fenyegeti a jelenlegi kormánypárt vezetőit, ám Filippov Gábor politológus szerint a listaállításkor nem volt szempont, hogy kinek van szüksége a törvény oltalmára. Valószínűleg Gyurcsány Ferenc sem ezért kapott biztos helyet az MSZP indulói között. Más kérdés, hogy egy esetleges kétharmados többség utat nyithat az ő kiadásához is. „Túl komoly dolog a lista összeállítása ahhoz, hogy egyes emberek érdekeit nézzék" – mondta a politológus.

NEM AKAR ELMENEKÜLNI Az elmúlt hetekben a BKV-botrány több gyanúsítottja nyíltan Hagyó Miklósra mutogatott, sorra viszik el körülötte az embereket, ám a főpolgármesterhelyettest a mentelmi joga miatt ki sem hallgathatja a rendőrség. Hagyó nyár végéig még érinthetetlen marad. A politikus a héten úgy nyilatkozott esze ágában sincs elbújni.
forrás : blikk.hu / Kordos Szabolcs
|