közérdekű ! ? : Vigyázzon a mérőórákkal, ha lakást vásárol - komoly összeg a büntetés |
Vigyázzon a mérőórákkal, ha lakást vásárol - komoly összeg a büntetés
2010.02.21. 08:24

Ha egy mérőhely-ellenőrzés alkalmával kiderül, hogy a gázóránk megrongálódott, és felmerül a gyanú, hogy méretlenül fogyasztottunk, akár 500 ezer forint kötbért is fizettethet a szolgáltató. Az ártatlanság bizonygatása ilyen esetekben nem sokat ér, ugyanis az felel a mérőért, akinek a nevén van, még akkor is, ha kiderül, hogy például lakásunk előző tulajdonosa nyúlt bele a készülékbe. Az egyetlen megoldás: a szerződés megkötése után azonnal névátíratást és ellenőrzést kell kérni a szolgáltatóktól. Olvassa el egyik olvasónk tanulságos történetét!
Oszsza meg másokkal is
Tanulságos eset történt egyik olvasónkkal: gázszolgáltatója, a TIGÁZ DSO Kft. ellenőre tavaly nyáron egy mérőhely-ellenőrzés alkalmával sérültnek találta a gázóra egyik plombáját, ezért leszerelte a készüléket és elvitte kivizsgálásra. A független műszaki szakértő megállapította, hogy a gázmérőt alkalmassá tették méretlen gázfogyasztásra, azaz szabálytalanságot követtek el.
Emiatt a TIGÁZ DSO a szabálytalan fogyasztás időszakára a legmagasabb büntetést, 500 ezer forint kötbért szabott ki, valamint a 32 ezer forintos új gázóra költségét is olvasónknak kellett állnia. Bár laikusként elfogadta a szakértői véleményt - hogy valaki megrongálta az órát -, azt már hiába állította, hogy nem ő volt a tettes és hiába kifogásolta a kötbér összegét is, végül ki kellett fizetnie, különben gáz nélkül maradt volna a fűtési szezon idejére.
A szolgáltatót a tulajdonos érdekli, nem a tettes
Olvasónk gyanítja, hogy háza előző tulajdonosa nyúlt bele a mérőbe, akitől körülbelül három éve vásárolta meg az ingatlant. Vagyis a szabálytalan fogyasztást legfeljebb az előző tulajdonos követte el. A TIGÁZ DSO ennek ellenére ragaszkodott ahhoz, hogy a szabálytalan gázfogyasztásért olvasónkat tegye felelőssé, amit azzal támasztott alá, hogy szakembere mindent rendben talált a készüléken, amikor a fogyasztó három évvel ezelőtt saját nevére íratta az órát.
A tulajdonos azonban ezt vitatja, mert a szolgáltató üzletszabályzata értelmében a kiérkező szakembernek ellenőriznie kellett a gázórát, az ellenőrzésről pedig jegyzőkönyvet kellett felvennie, és ebből a fogyasztónál kellett volna hagynia egy példányt. Ő viszont nem kapott jegyzőkönyvet, csupán a szakember által elvégzett munka igazolását (az úgynevezett munkautalványt), amelyen egyetlen utalás sem található a mérő állapotára vonatkozóan.

Ha kiderül, hogy megrongálták a mérőnket, nem segítenek az éveken át gyűjtögetett csekkek (Fotó: Hírszerző)
Eszerint tehát nem zárható ki, hogy a TIGÁZ szakembere nem figyelt fel a gázóra sérülésére, mint ahogyan az sem, hogy az előző tulajdonos manipulálta a mérőt. Ezirányú kérdésünkre Győrösi Pál, a társaság szóvivője közölte, hogy dolgozóik megbízható szakemberek, azt pedig, hogy ki követte el a csalást, a rendőrségnek kell kiderítenie, ahol minden ilyen esetben feljelentést tesz a szolgáltató.
Hiába fizetett magas díjat
A pórul járt fogyasztó azt is próbálta bizonyítani, hogy az elmúlt három évben igen magas, havonta átlagosan 50-70 ezer forintos gázszámlákat fizetett ki rendeltetetésszerűen használt családi háza fogyasztásaként. A magas fogyasztás már önmagában is életszerűtlenné teszi a szabálytalan gázvételezés vádját - érvelt.
Válaszul a szolgáltató közölte: számos esetben előfordul, hogy a szabálytalan fogyasztó díjai nem mutatnak csökkenést, ugyanis gyakran a normál fogyasztáson felül felhasznált gázmennyiséget sikerül elrejteni a mérés manipulálásával.
Vagyis: előfordul, hogy a mérés manipulálásával nem a gázszámla csökkentésére törekszenek a szabálytalan fogyasztók, hanem arra, hogy többet fogyaszthassanak, de az átlagos fogyasztásuknak megfelelő összeget fizessék. Mivel a szolgáltató a megrongált mérő miatt nem tudhatja, hogy a fogyasztó mennyivel fogyasztott többet, a TIGÁZ nem fogadhatja el védekezésként az említett ügyfél három évre visszamenő befizetéseit - mondta el kérdésünkre a TIGÁZ DSO szóvivője.
Aranyszabály lakásvásárláshoz
Az egész történetben egyébként az a legszomorúbb, hogy a fogyasztó feleslegesen futotta a köröket, ugyanis a szabályozás teljesen egyértelmű a közüzemi mérőórákkal kapcsolatos felelősség terén: mivel ezek az eszközök a fogyasztó nevén és a fogyasztónál vannak, ő felel értük. Jogorvoslatért ilyenkor a lakóhelyünk szerinti Békéltető Testülethez fordulhatunk, ahol egyezséget köthetünk a szolgáltatóval, legtöbb esetben azonban csak a részletfizetésről - mondta el kérdésünkre Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szóvivője. Amennyiben kitartunk ártatlanságunk mellett természetesen fordulhatunk a bírósághoz is, azonban az költséges megoldás és évekig elhúzódhat.
Éppen ezért, ha bármilyen sérülés keletkezik bármelyik mérőórán, ajánlott azonnal értesíteni a szolgáltatót. Ami viszont a legfontosabb: lakásvásárlás vagy lakáscsere esetén az adásvételi vagy a csereszerződés megkötése után azonnal kérjük a névátíratást a szolgáltatónál. Ilyenkor ugyanis a szolgáltató még 5 napon beül kiküldi szakemberét, és ha a mérőórán rongálást találnak, akkor az előző tulajdonosnak kell állnia a manipulálásért kiszabott kötbért.
Ha viszont csak hónapokkal a szerződés megkötése után íratjuk át a mérőórákat a nevünkre, és a szolgáltató megállapítja a mérő manipulálását, akkor nekünk kell kifizetnünk a kötbért, még ha bizonyítható is, hogy az előző tulajdonos követte el a csalást.
forrás : hirszerzo.hu
|