Miből telik politikai marketingre a pártoknak?
2010.02.16. 06:16

A Fidesz gyűjtést indított, de abból sem lehet fedezni a kampánykiadásokat
Eddig egyetlen párt közölte, hogy a kampányköltségeinek fedezésére gyűjtést indított.A Fidesz 130 milliót szedett össze, ám a ténylegesen kiadásoknak ez csak a töredéke. Így változatlanul kérdéses, hogy a többmilliárdos kampányszámlát miből fedezik majd azok a szervezetek, amelyek évente legfeljebb másfél milliárd körüli összeggel gazdálkodnak, amit fel is élnek.
Oszsza meg másokkal is
Százharmincmillió forintot kalapozott össze a kampányra a Fidesz – tudatta a párt operatív igazgatója, még január végén. A saját adatbázisukban támogatóként nyilvántartott személyeknek küldött pártelnöki levél –amelyben arra szólították fel a híveket, hogy pénzadománnyal is járuljanak hozzá a „közös sikerhez” – tehát nem maradt hatástalan. Több mint negyvenezren fizettek ugyanis átlagosan 3200 forintot, de olyan bőkezű adakozó is akadt, aki egymilliót tett le az asztalra. Az így befolyt pénzt a Fidesz kizárólag a választási előkészületekre költi, és ezzel a legálisan e célra fordítható 386 milliónak a harmadát mindjárt ki is meríti.

A pártok plakátokkal, szórólapokkal, telefonhívásokkal próbálják maguk mellé állítani a választókat
Reviczky Zsolt
A párt olcsó és rövid kampányra készül, ehhez képest jó ideje nyílt színen, a politikai marketing eszközeivel is folyik a küzdelem. Már tavaly megjelentek a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányt elutasító óriásplakátok, és volt telefonos kampány is, például a költségvetés kapcsán. A többi párt ugyancsak korán ébredt: plakátokkal, szórólapokkal, telefonhívásokkal próbálják maguk mellé állítani a választókat.
Az idei kampányról tehát sok mindent elmondhatunk majd, de hogy olcsó és rövid lenne, azt aligha. Így csaknem bizonyosra vehető, hogy a 386 milliós keretből a pártok nemigen jönnek ki, hanem a tényleges kiadások – miként a korábbi választásokon – most is ennek többszörösét teszik majd ki.

Becslések szerint 2006-ban az MSZP több mint hárommilliárdot, a Fidesz 2,7 milliárdot, az SZDSZ csaknem egymilliárdot, az MDF pedig 750 milliót költött a kampányra, s ennél várhatóan most sem lesznek sokkal takarékosabbak.
Érdekes lenne tudni azonban, hogy miből futotta erre, hiszen a Fidesz a legutóbbi, 2008-as pénzügyi beszámolójában 1,6 milliárdos, az MSZP 1,4 milliárdos, az SZDSZ 681 milliós, az MDF pedig 263 milliós bevételt vallott be. Ráadásul a rendelkezésre álló keretből – a fórum kivételével – egyik párt sem jött ki, például az MSZP hétszázmillióval, a Fidesz bő százmillióval költött többet.
A parlamenti pártok büdzséjében a költségvetési támogatás a legnagyobb tétel: például az MSZP 950 milliót, a Fidesz 833 milliót kap. A tagdíjakból viszont Fidesz a szocialistáknál kétszer többet, 132 milliót szedett be. Az adományok terén háromszázmillióval az MSZP vezetett, míg legnagyobb riválisa ennek csak a feléhez jutott. A Fidesz beszámolójában az egyéb bevételek között szerepel azonban egy ötszázmilliós tétel, amelynek a forrása ismeretlen, és ennek tudható be, hogy ez a párt gazdálkodhatott 2008-ban a legtöbb pénzzel.
Hozzájuk képest az SZDSZ és az MDF is szegény pártnak számít, bár a kétszázmillió körüli állami támogatás mellett a szabad demokraták adományokból is beszedtek 150 milliót, egyéb bevételként pedig még 137 milliót.
A pártoknak az éves beszámolóban nevesíteniük kell a jogi, illetve a magánszemélyektől származó ötszázezer forint feletti adományokat. Az MSZP-ben Szili Katalin bizonyult a legbőkezűbbnek: 2008-ban több mint másfél millióval támogatta a pártját, s még heten adtak egymilliónál többet. Az SZDSZ-t Horuczi Csaba egri ügyvéd négymillióval –s az irodáján keresztül még öttel –, Horn Gábor képviselő pedig kétmillióval segítette. A Fidesznél az egymilliós határt csak Becsey Zsolt volt EP-képviselő lépte át nem egészen 1,2 millióval, míg az MDF-nél csupán egyetlen nevesített adományozó akadt: Dávid Ibolya párt- elnök három és fél milliót szánt a pártjának.
A vállalkozások viszont alig támogatnak pártokat, legalábbis a pénzügyi beszámolók szerint. Cégektől kizárólag az SZDSZ kapott mintegy húszmillió forintot, a többiek legfeljebb alapítványoktól és társadalmi szervezetektől remélhetnek némi készpénzt. A Magosz, a Fidelitas és a Nemzeti Fórum összesen ötvenmilliót juttatott a Fidesznek, míg az SZDSZ egy hazai és egy külföldi liberális alapítványtól származó tízmilliós tételt vallott be. Az MDF alapítványi befizetés révén 1,2 millióval gazdagodott, míg az MSZP ilyen forrásból pedig egyetlen fillért sem kapott.
Pártsemleges támogatás az önkormányzatoktól
Érdekes tétel a párttámogatások közt az önkormányzatoktól származó hozzájárulás. Az MSZP ilyen tételként 23 milliót, az SZDSZ majdnem negyvenmilliót, a Fidesz hatmilliót, az MDF kilencmilliót könyvelt el. Helyhatósági forrásaink szerint ezek kizárólag ingyenes ingatlanjuttatást takarnak és – politikai hovatartozástól függetlenül –az adott településen működő valamennyi nagyobb párt részesülhet ebben. Ezt a beszámolók is alátámasztják, mert például az MSZP az ellenzék vezette Egerben, a Fidesz a szocialista többségű XV. kerületben, az SZDSZ meg a Kósa Lajos Fidesz-alelnök által irányított Debrecenben jutott ingyen párthelyiséghez. Ezeket piaci áron több százezerért vagy egy-kétmillióért is kiadhatnák. Az viszont, hogy a juttatást elkönyvelik-e bevételként, kizárólag az adott szervezetek elhatározásán múlik. A rossz nyelvek szerint azok a szervezetek élnek ezzel a lehetőséggel, amelyek érdekeltek abban, hogy minél több természetbeni támogatást forintosítsanak, mert így több – esetleg nem teljesen legális forrásból származó – pénzt költhetnek el.
forrás : nol.hu
|