Milliárdosok mozgatják a szálakat az MDF-nél?
2010.01.19. 05:45

A szervezetalapításokat "darabra leegyeztettem az MSZP elnökhelyettesével, Gyurcsánnyal pedig általános megállapodás van" - mondta a milliárdos.
Oszdmeg másokkal is
Az MDF országos listája körüli egyeztetések miatt újra felélénkült a spekuláció az olasz mintára létrejövő magyar „olajfa-koalíció" (hazai kiadásban: „bonsai-koalíció") többször feldobott terve körül.
Azt már szinte mindenki készpénznek veszi, hogy az MDF listáján szerepeltet nem „kormányviselt" SZDSZ-es politikusokat, cserébe a szabad demokraták segítenek a megroggyant szervezeti hátterű fórumnak a kopogtatócédulák összegyűjtésében. Egyes források szerint már az új formáció neve is megvan: MDF - Demokratikus Centrum, és arról is megállapodás született, hogy ősszel az SZDSZ adhatná az új alakulat főpolgármester-jelöltjét.

Az Index keddi cikkében úgy fogalmazott: forrásai szerint a parlamenti választásokon szintén MDF-színekben induló Debreczeni József jelölését a volt miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc anyagilag is támogatta, ahogy jelentős forrásokat ajánlott fel a Magyarországi Szociáldemokrata Párt elnöke, az MSZP színeiben parlamenti képviselő milliárdos, Kapolyi László is. A hírportál úgy tudja: a két forrás az MDF kampányköltségeinek 90 százalékát fedezi.
Gyurcsány tegnap határozottan cáfolta, hogy „akár Debreczeni Józsefet, akár az MDF bármely politikusát, akár az MDF-et mint pártot pénzzel, természetbeni juttatással vagy bármely más módon" támogatná, és jogi eljárást helyezett kilátásba, ha az Index nem korrigálja a cikket. Kapolyi viszont nem szólalt meg az ügyben.
Nem ez lenne az első eset, hogy az egykori KB-tag, 1983 és '87 közt ipari miniszter Kapolyi más pártok belső mozgásait befolyásolná manővereivel: 2008 januárjában az óbudai MSZP-frakció 13 tagjából kilenc hagyta el a pártot, megalakítva a Magyarországi Szociáldemokrata Párt csoportját (ők egyébként tavaly októberben szakítottak az MSZDP-vel, jelenleg függetlenként ülnek Budapest III. kerületének képviselő-testületében). Ezután Zuglóban léptek ki hárman a kormánypárt frakciójából, szocdem csoportot alakítva.

Dávid és Debreczeni az előtérben - de ki van a háttérben?
Bár Kapolyi László MSZDP-elnök akkor úgy nyilatkozott a Heti Válasznak: a szervezetalapításokat „darabra leegyeztette az MSZP elnökhelyettesével, Juhász Ferenccel, Gyurcsány Ferenccel pedig általános megállapodás van", a gyakorlat új megvilágításba helyezi a változásokat: a III. kerületben az exszocialisták rendre együttszavaztak a jobboldallal.
Kapolyi azt is leszögezte: „nem véletlen, hogy a neoliberális SZDSZ-szel semmiféle szerződésünk nincs", 2008-ban pártja mégis együttműködési megállapodást írt alá a zuglói SZDSZ-szel. A 2008 júniusi időközi választáson már a liberális polgármester, Weinek Leonárd ajánlotta a választók figyelmébe a szocdem színekben induló Szegedi Ritát - miközben az SZDSZ az MSZP-vel közös jelöltet indított. „Cserébe" a szabad demokraták 2009. július 12-i elnökválasztásán a zuglói csoport nem támogatta Weinek elnökjelöltségét; a XIV. kerületet a mai napig vezető politikus pedig - miután a három jelölt közül (72 szavazattal az érvényes 406-ból) ő szerepelt a leggyengébben - ki is lépett az SZDSZ-ből.
Legyőzője épp az a Retkes Attila volt (felső képünk bal szélén Retkes, jobb szélén Weinek látható), aki a hírek szerint mostanra megállapodásközeli állapotba jutott az MDF vezetőivel - igaz, esetleges előkelő helyezését az MDF országos listáján MDF-es források szerint sokan rossz szemmel nézik a pártban. Az Index információi szerint éppen Kapolyi László - a lista hatodik helyére esélyes - embere előzné meg Retkest. (A hírportál egyébként úgy tudja: Kapolyi „strómanja" bejutása esetén átadná képviselői helyét a milliárdosnak.)
A kiszivárgott hírek szerint viszont az SZDSZ részéről pont Retkes egyik fő háttérembere, a szintén milliárdos Mesterházy Ernő (civilben az SZDSZ-alapítóból MSZP-ssé lett Mécs Imre veje) irányítja a tárgyalásokat az MDF-fel - a listán szereplő nevek sorrendje tehát továbbra is kérdéses.
forrás : hetivalasz.hu
|