Ki veszi meg a mesés üdülőket?
2010.01.15. 05:52

10 milliárd forintba kerül az eladásra váró 29 állami szálloda, 218 dolgozónak már felmondtak
Budapest — Valakinek biztosan tuti üzlet lesz! A Blikk információi szerint több mint két tucat, most állami tulajdonban lévő üdülőt, villát és szállodát értékesíthet a kormányzat.
Oszdmeg másokkal is
Úgy tudjuk, csak kettő, a Balatonőszödön és Tihanyban található üdülők maradnak az államnál, 14 szálloda üzemeltetésére pályázatot írnak ki, és 29 olyan ingatlan van, amit piacra dobhatnak. Az átszervezések miatt 218 embernek már fel is mondtak a bezáró üdülőkben. A Blikk által megszerzett listán szereplő ingatlanok között van több százmilliós értékű óriásszálló és néhány tízmilliós vidéki villa is.

Siófok A híres Aranypart Szálló 130 szobában tud vendégeket fogadni a Beszédes József sétányon 400-600 millió forint
– Nagyon korai még akár egyetlen szálloda eladásáról is beszélni, nem ez a cél, hanem hogy pénzt spóroljunk a költségvetésnek. A különböző üdülők, szállodák üzemeltetése évente több mint 1 milliárd forintba kerül az államnak, egyszerűen nincs ennyi pénzünk – magyarázta a Blikknek az átszervezés okait Szollár Domokos kormányszóvivő.

Dobogókő-Pilisszentkereszt A Téri Ödön utca 2-es szám alatt található a 110 szobás hotel
– Ki kell mondani: a kormány nem ért a szállodák működtetéséhez, abban a vendéglátós cégek jók, ezért írunk ki 14 üdülő üzemeltetésére nyílt közbeszerzési pályázatot – tette hozzá. Szollár azt ígérte: az áprilisban megjelenő pályázatnál már a tavaly elfogadott korrupcióellenes közbeszerzési szabályokat is alkalmazzák, és hangsúlyozta: a nyertes cégről vagy cégekről már a következő kormány idején születik majd döntés. Szollár azt is elmondta, az átszervezések után évi 1 milliárd forinttal csökken a MeH költsége a szállodákkal.
– A pályázaton nyertes cégeknek vállalniuk kell, hogy a szállodákban dolgozó személyzet legalább 50 százalékát tovább foglalkoztatják, és azt is, hogy a kormányüdülők használatára jogosult köztisztviselőknek továbbra is ugyanazokkal a kedvezményekkel adnak szobát, mint korábban.

Balatonföldvár A Széchenyi-villában a földvári Petőfi Sándor utcában 12-en férnek el
További 37 darab szállodára nem írnak ki pályázatot, azok a Miniszterelnöki Hivataltól a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-hez kerülnek. Ezek közül öt darabot más állami szerv használhat tovább, 3 darabot jelenleg is bérlő üzemeltet. Van viszont 29 olyan ingatlan, amit információink szerint eladásra szánnak a vagyonkezelőnél.
– Még korai a szállodák hasznosításáról beszélni. Az MNV Zrt.-nél jelenleg is egyeztetnek az ingatlanokról, még értékbecslésünk sincs, nagyjából 2 hónap múlva érdemes visszatérni a kérdésre, akkor lesznek konkrét információink – válaszolták a Blikk megkeresésére, amikor az ingatlanok eladásáról kérdeztük a vagyonkezelőt.
– Nagy eltérések lehetnek az üdülők értéke között a mérettől, műszaki állapottól és a telek elhelyezkedésétől függően – mondta lapunknak Murányi Ákos, a Duna House (DH) ingatlanos cég vezető elemzője. Szerinte nem valószínű, hogy az összes szállodát egyszerre el tudná adni a vagyonkezelő, de amelyik épületben vagy éppen telekben fantáziát látnak a befektetők, az könnyen gazdára találhat. Lapunk egyébként több ingatlan-értékbecslőt is megkeresett az eladásra szánt szállodák listájával.

Balatonföldvár A patinás Korányi-kastély a Petőfi Sándor utcában 14 vendéget tud fogadni
Mivel pontos négyzetméteradatok nem álltak rendelkezésünkre, csak hozzávetőleges értéket tudtak mondani az üdülők elhelyezkedése, a szobák száma és a műszaki állapot alapján. Szerintük a legdrágább hotel 5-600 milliót, a legolcsóbb ingatlan 6-8 milliót érhet. Összesen a 29 eladni tervezett ingatlanért a legjobb esetben közel 10 milliárd forintot kaphatnak, a többség szerint 2-4 milliárd forintot viszont szinte biztosan kereshet az eladásokon a vagyonkezelő.
– A Balaton környékén egy közepes szállodáért különösebb gátlások nélkül el lehet kérni 7-800 millió forintot. Alapvetően amiket látok a listában, a 70-es 80-as évekből maradhattak, ennek ellenére könnyen lehet, hogy a telek vagy a befektetők egyéb tervei szempontjából érdekesek lehetnek. Elképzelhető, hogy némelyiket helyi vásárló veszi meg, akár magáncélra is. Az értékben nagy különbségek lehetnek, mert például egy vízparti telek a Balatonnál egész más kategória, mint a „síneken túli" – mondta egyikük.
Egy másik szakember arra hívta fel a figyelmet, a jó elhelyezkedésű telkek esetében az is elképzelhető, hogy a vásárló csak azért hajlandó nagy árat fizetni, egy ott lévő, rossz állapotú épületet pedig lebontat, és újat épít helyette. Az eladásra vagy átszervezésre váró dolgozóinak egy része viszont már most rosszul járt, 218 embernek mondtak fel, ráadásul éppen az óév utolsó napján, december 31-én.
Jogszerű, de támadható
– A kormány a választásokig bármilyen ingatlan eladásáról dönthet, ez nem jelenti azt, hogy a közvélemény szemében ez ne lehetne helytelen. Sokaknak úgy tűnhet, hogy a kabinet a választásokig hátralévő időt akarja kihasználni – mondta Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője.
forrás : blikk.hu
|