Így fogja Orbán bebetonozni hatalmát
2009.11.29. 05:40

Amit Orbán Viktortól tól eddig láttunk, az csak a"bemelegítés" ahhoz képest, ami jön: a Fidesz kétharmados győzelem kapujában áll, a választási diadallal pedig vége lesz a magyar demokráciának - mondta Arcmás című könyvének bemutatóján Debreczeni József.
A rendszerváltozás óta eltelt időszak legnagyobb formátumú politikusának nevezte a közíró a Pallas Páholyt megtöltő érdeklődők előtt Orbán Viktort, akiről másodszor ír könyvet. Majdnem két ciklus eltelt 2002 óta, sok minden történt, ez önmagában indokolja, hogy újabb kötet következzék - magyarázta. "Négy év adatott Antallnak, négy Gyurcsánynak, Orbán viszont húsz éve formálja a magyar politikát. Ő az, aki a legnagyobb hatást gyakorolta Magyarországra és még ezután fogja igazán" - mondta.
A változás iránya Debreczeni szerint nem kétséges: a rendszerváltozás után megteremtődött az a politikai rendszer, amely a liberális demokráciát, az alkotmányos jogállamot Magyarországon meghonosította. Ez a korszak azonban most véget ér: "Számomra ez a húsz év a szabadságot jelentette, és félek, hogy légszomjjal kell majd küzdenem a hátralévő időben".

MTI-fotó
Cinikus demokrácia
Debreczeni éppen ezért szimbolikusnak nevezte, hogy a két nagy rendszerváltoztató párt személyiségeit hívta meg a könyvbemutatóra Dávid Ibolya és Kuncze Gábor személyében.
Az MDF elnöke "magányos harcosnak" nevezte a szerzőt, aki nem tesz többet, mint kimondja az igazságot, ám ez is bátorságnak látszik "cinikus demokráciában". Dávid Ibolya szerint a rendszerváltás idején közösségbe kovácsolta őket az, hogy tudták, mit nem akarnak. Az elmúlt években pedig az köti össze őket, hogy tudják, mit és hogyan akarnak: "Hogy akarjuk a demokráciát, a sajtószabadságot, a véleménynyilvánítás szabadságát, a tisztességes versenyt, és a pluralizmust".
A nagymamák kedvencei
Kuncze Gábor szerint a könyv nem csak politikusi portré: benne van a rendszerváltás óta eltelt két évtized története, a Fidesz húsz évének története és a parlamentáris demokrácia leépülésének története. Kirajzolódik egy tehetséges, vezetői rátermettséget birtokló, kezdeményezőképes politikus képe, akinek a választási vereségek során "torzul a személyisége" és populista népvezérré válik. "Lehet egy másik portrét írni a könyv főszereplőjéről, ki lehet hagyni a benne lévő idézeteket, csak ami marad, az egy vékony kötet lesz, és kolbászreceptekkel lesz tele" - mondta Kuncze Gábor.
A rendszerváltás utáni évekről azt mondta: "Ha tudtuk, hogy Orbán Viktor szólal fel a parlamentben, akkor bementünk a folyosóról. Annak idején még szokott beszédet mondani a parlamentben". Kuncze szerint az is kiderül a könyvből, hogy jutott el az ország az eufóriától a szembenállásig, az utcai erőszakig, a gyűlöletig. Orbán Viktor ennek nem csupán az egyik, hanem a fő felelőse - tette hozzá.
Benne van a könyvben a Fidesz története: az, hogy hogyan lett a bátor, határozott csapatból, mely a nagymamák kedvencének számított, egy szűk csoport - Orbán, Kövér, Simicska - által irányított, vezérelvű párt. Ebben az átalakulásban is oroszlánrésze van a Fidesz-elnöknek az SZDSZ-es képviselő szerint. Kuncze szerint a kötetben szereplő az állításokat nem lehet lesöpörni azzal, hogy "Debreczeninek fóbiája van, be van csípődve Orbán Viktor".
A könyvben olvasható, a jövőre vonatkozó előrejelzésekből is szemezgetett. Eszerint a Fidesznek biztosan meglesz a kétharmada: sor kerül a közjogi rendszer a hatalom "bebetonozása" érdekében, megváltozik a pártfinanszírozási rendszer, a választási rendszer. Az európai értelemben vett parlamentáris demokrácia vége jön el - idézte a Kuncze a szerzőt.
forrás : 168ora.hu
|