Beigazolódó gyanú - hová lett a Csömöri út fele?
2009.08.25. 06:17

Múlt év decemberében a XVI. kerületi önkormányzat uniós támogatást nyert a Csömöri út csatornázásának felújítására, és az útburkolat javítására. Február elején hónapokra lezárták az utat, majd június 30-án történt meg a műszaki átadás - ám az úttest fele nem készült el. A beruházó viszont - egyedüli meghívottként - 130 milliós pótmunkára kapott megbízást az önkormányzattól.
Múlt év decemberében a XVI. kerületi önkormányzat uniós támogatást nyert a Csömöri út csatornázásának felújítására, és ezzel összehangolva a fővárosi tulajdonú útburkolat javítására. A 490 milliós beruházás 90 százalékát, több mint 440 milliót fedezett a pályázati pénz, a többit az önkormányzat állta.
Február elején hónapokra lezárták az utat, majd június 30-án történt meg a műszaki átadás. Ám a helyzet ennél bonyolultabb: az úttest fele ugyanis nem készült el; a beruházó viszont - egyedüli meghívottként - százharmincmilliós pótmunkára kapott megbízást az önkormányzattól. A fideszes vezetésű önkormányzat MSZP-irányítású közbeszerzési bizottságában a szocialisták is támogatták a plusz kifizetést - frakcióvezetőjük most mégis perelni készül.
2009-ben furának ható külsőségek között adták át a forgalomnak a Csömöri út frissen felújtott szakaszát a XVI. kerületben. Az eseményről beszámoló Helyi Téma című lap szerint az utca lakói nevében Sipeki Józsefné virágcsokorral (!) köszönte meg a beruházást Kovács Péter polgármesternek, és nem rejtette az esemény fölött érzett meghatottságát: "Február 7-én hajnalban az én házam előtt kezdődtek a munkák. Akkor bosszankodtunk, ma már esténként kiülünk a ház elé, és gyönyörködünk a felújított útban."
Nem mindenki gyönyörködhet azonban ebben a látványban: a János utcai sarok jelzőlámpát, a János utca-József utca közötti szakaszon az egész út új burkolatot kapott, és mindkét oldalt az árkok helyett új díszköves parkolók és járdák épültek. Ám a többi részen csak a kivezető oldalon történt meg ugyanez, hogy a kátyúsan maradt oldal jelezze: valójában a főváros feladata lenne az egész út felújítása, és az önkormányzat önszorgalomból végezte el a munka felét.
Kovács Péter többször hangsúlyozta a XVI. kerületi Helyi Téma hasábjain, hogy a főváros évek óta ígérte az út rendbe hozását, és ezt megelégelve döntött úgy az önkormányzat, hogy részben átvállalja a feladatot.
Egy évre lerakott díszkövek?
A főváros legutóbb 2010-re ígérte a munkálatok elvégzését, buszsáv kialakításával együtt, melynek nem maradt hely az új, díszköves parkolók mellett, így valószínűsíthető, hogy azok megszüntetésével lesz majd csak megvalósítható. Az út tehát most felerészben van kész, de a buszsáv főváros által ígért kialakítása azzal járhat, hogy fel kell törni a most lerakott díszburkolatot a Csömöri út "kész" oldalán.
Az építkezés további érdekessége, hogy az önkormányzat áprilisban felhívta a kivitelezőt, a Penta Általános Építőipari Kft-t, tegyen ajánlatot olyan kiegészítő munkálatokra, melyek szükségességéről nem lehetett tudni az építkezés kezdetekor. Ezekre a kiírás szerint a vártnál magasabb talajvíz miatt volt szükség, például a csapadékos időjárás miatt az esővíz kiszivattyúzására.

A Csömöri út: virágcsokorral köszöntötték
(Fotó: budapest16.hu)
Ez keltette fel Molnár Gyula kerületi szocialista frakcióvezető gyanúját, mivel a pótmunka dokumentációjában olyan vízmennyiség szerepel, mint a főváros egynapi vízfogyasztása, és a pótmunka részeként elszámolt többi munkálat egy része (például a víznyelők meghosszabbítása) is ellenőrizhetetlen az építkezés befejezte után.
Továbbá az eredeti pályázatban szerepel, hogy magas talajvízzel kell számolni, így Molnár nem érti, hogy okozhatott ez meglepetést. Ezen kívül a Közbeszerzési Bizottság ülésén többször felmerült, hogy további cégeket is meg kéne hívni, de végül mégis csak a Penta kapott felhívást. Molnár kérte a problémához kapcsolódó dokumentumokat, hogy megvizsgálhassa őket, ám e kérését állítása szerint először megtagadták tőle, és később sem bocsájtották mindet a rendelkezésére.
Ember tervez
Több mint egy hónappal az út átadása után rendőrségi feljelentést készül tenni - immár három hete folyamatosan, hiszen a Népszabadságnak július végén és a Hírszerzőnek augusztus közepén is mint jövőbeni tervről beszélt erről a lehetőségről. Megítélése szerint a pótmunka finanszírozása a pályázati keret teljes kihasználásának volt csupán az eszköze, ugyanis a kivitelező 346 milliós vállalási árral nyerte meg az eredeti pályázatot, és a kiegészítő munkákért 130 milliót kapott. Mint a Hírszerzőnek elmondta, gyanúja beigazolódni látszik.
Kovács Raymund, a kerület fideszes alpolgármestere Molnár Gyula Népszabadságban megjelent állítását cáfolva tagadta a korrupció vádját, és azt állítja, az összeget a szocialista vezetésű Közbeszerzési Bizottság egyhangúan megszavazta. Mint mondta, Molnár Gyulát nem zavarja, ha szocialista képviselőtársa, Kovács György a bizottság elnökeként hozzájárult a korrupciógyanús pályázat kiírásához. Szerinte a bizottság szocialista tagjai nehéz helyzetben voltak, mert ha kifogásaikkal megakasztják a beruházást, könnyen a kerület fejlődésének kerékkötőinek szerepébe kerülhetnek.
Szerettük volna megkérdezni az alpolgármestert, hogy a különböző pótmunkákra pontosan miért is volt szükség, és ezekből hogy áll össze a 130 milliós összeg, de többszöri próbálkozás után sem tudtuk elérni; akárcsak Kovács Péter polgármestert sem.
forrás : hirszerzo.hu
|