közérdekű ! ? : Diachem-fordulat: baloldali szál az ipari kémkedési ügyben? |
Diachem-fordulat: baloldali szál az ipari kémkedési ügyben?
2008.06.24. 18:42

A Fidesz-közeli Kékessy család mellett a baloldali kötődésű üzletemberként ismert Nyíri Viktor is érdekelt abban a Diachem Kft.-ben, amelynél a diplomáciai bonyodalmakat okozó ipari kémkedés gyanúsítottjai dolgoznak - tudta meg a HVG. A hetilap eheti száma a Hírszerző által kirobbantott Diachem-ügy új szálát tárta fel.
A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) a szerzői jogok 4 milliárd forintos megsértése kísérletével gyanúsítja a diagnosztikai reagensek gyártásával és forgalmazásával foglalkozó budapesti Diachem Kft. két alkalmazottját, Harmath Sándort és Torma Lajost – számol be a HVG a Hírszerző által a múlt héten kirobbantott ipari kémkedési ügyről. A gazdasági hetilap úgy tudja: az ügyben érintett orosz cég, az állítólagos információvásárló Lityek diplomáciai lobbizásba kezdett a vihar mielőbbi elsimítása érdekében.
Korábban Torma műszaki igazgató, Harmath üzletkötő és minőségbiztosítási vezető volt a szintén reagensgyártó Diagon Diagnosztikai Kft.-nél - írta a hetilap. Harmath tavaly év végén közös megegyezéssel vált meg a Diagontól, Torma idén májusban mondott föl. Mindketten a Diachemnél helyezkedtek el. A HVG azt írja: a Diagon biztonsági részlege azt észlelte, távozásukat megelőzően mindketten nagy mennyiségű adatot, köztük a cég által üzleti titokként számon tartott információkat töltöttek le munkahelyük adatbázisából. Eközben üzleti partnerei arról tájékoztatták a Diagont, hogy alighanem tőle származó termékekkel házal Harmath, elsősorban a Lityeknél.
Mindenhol politika
A letöltött anyag a két férfi munkájához volt szükséges, részben saját szellemi termékük - hangsúlyozta a két gyanúsított ügyvédje, Zamecsnik Péter a HVG-nek. A sértett Diagont képviselő Dezső Antal ezzel szemben azt hangsúlyozza: az adatok egy része szabadalmi oltalommal védett, más részük üzleti titok, ilyen például az ügyféllista vagy a gyártósor pontos leírása.

Nyíri Viktor: a baloldali elithez kötődik
A hazájában befolyásos kapcsolatokkal rendelkező Lityek - a HVG több forrásból is megerősített értesülése szerint - diplomáciai nyomulásba kezdett az ügy elsimítása érdekében, de az ügy hazai politikai vonatkozásai sem érdektelenek. Mint arról a Hírszerző is beszámolt, az 1996-ban alapított Diachem legnagyobb tulajdonosa a Szárnyék Kft., Kékessy Dezső egykori párizsi magyar nagykövet családi vállalkozása, és érdekelt benne egy másik Kékessy-cég is, az amúgy a reagenspiacon is nyomuló, fideszes önkormányzati megrendelésekkel 5 milliárd forint erejéig kistafírozott Diagnosticum Zrt. Kékessy közismert bizalmasa Orbán Viktor Fidesz-elnöknek, s korábban üzlettársa volt Orbán feleségének is.
Ám a HVG szerint az ügynek van még egy érdekes szála. Egyrészt 2000-2005 között tulajdonos volt a Diachemben a jelenlegi sértett Diagon testvércége, a 2006-ig az amúgy a jobboldali egészségpolitikusok által szinte ördöginek kikiáltott kórház-üzemeltető Hospinvest Zrt.-ben is érdekelt befektető, Kern József egyik cége, a Diagon-H Kft.
Még érdekesebb azonban a Diachembe idén februárban érkezett új tag, a luxemburgi N.V. Investment SA. Ennek két tulajdonosa van: Nyíri Viktor, illetve az ő érdekeltségében álló budapesti N.V. Vagyonkezelő Zrt.
A Fideszben csodálkoztak
A jogász Nyíri a Biggeorge's-NV Zrt. egyik tulajdonosaként elsősorban az ingatlanüzletben szerzett nevet, de kötődése a baloldali elithez nem titok az üzleti életben. A Medgyessy-kormány idején két évig tagja volt az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Zrt. felügyelőbizottságának.
Ő közvetett tulajdonos, testvére, Nyíri Miklós pedig ügyvezető abban a Genoid Kft.-ben, amelyet Erdős Attila irányít - ő Molnár Lajos lemondása után az SZDSZ egyik kiszemeltje volt a megüresedő egészségügyi bársonyszékre. (A HVG értesülései szerint egyébként a Genoid és Nyíri Miklós neve fölmerül a gyanúsítottak és az orosz partner közötti, a VPOP által vizsgált levelezésben is, mint aki kész a további együttműködésre.)
Egy másik cégben, az Omega 99 Kft.-ben Nyíri Viktor, a Kensington Oktató Bt.-ben pedig Nyíri Miklós váltotta fel egykor Kákosy Csabát, aki aztán gazdasági miniszter lett az SZDSZ jóvoltából. A HVG szerint fideszes berkekben okozott is némi fölzúdulást a megkérdőjelezhetetlen Orbán-bizalmas Kékessy közös üzlete Nyírivel, ám a kétkedőket a legfelsőbb pártvezetés utasította nyugalomra.
(Forrás: HVG)
|