KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Március
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 
BESZÉLJÜNK RÓLA

Gyerekek utáni szavazati jog: kereszttűztől tartanak a Fideszben

 

Heves vita alakult ki a Fidesz és a KDNP frakciójában arról, hogy adjanak-e a tavasszal elfogadandó alkotmányban extra szavazati jogot a gyerekeik után a szülőknek. Míg a képviselők egy része progresszív lépésnek tartaná az ötlet megvalósítását, mellyel példát mutathatnánk Európának, mások szerint Magyarország még nincs felkészülve egy ilyen jelentős változásra.
 

Oszsza meg másokkal is
Bookmark and Share

Kapjanak-e választójogot a gyermekek és szavazhatnak-e helyettük a szüleik - ez a kérdést váltotta ki a legélénkebb vitát a Hírszerzőnek nyilatkozó kormánypárti források szerint a Fidesz és a KDNP frakciójában a múlt heti siófoki frakcióülésen.

Az ötlettel - a Nagycsaládosok Országos Egyesületének felvetését követően - Révész Máriusz fideszes képviselő állt elő, aki már 2007 óta szorgalmazza a 18 év alatti kiskorúak után járó plusz választójog megadását. A politikus négy évvel ezelőtt egy, a Népszabadságban megjelent cikkében állt ki az ügy mellett, azt állítva, hogy elviekben hiába általános a választójog, ha ebből kétmillió polgár, azaz a gyerekek ki vannak zárva.

"A pártoknak a szavazati joggal rendelkező választópolgárok körében kell eredményt elérniük, ennek megfelelően állítják össze a programjaikat. Ezért jelent behozhatatlan hátrányt a gyerekek számára, hogy ők a választásokon gyakorlatilag nem léteznek. Lehet szép programokat hirdetni, meg lehet választani a jövő nemzedékek ombudsmanját, de ameddig a választási rendszer e pontján nem sikerül változtatni, addig a gyermekesek mindig óriási hátrányban lesznek” - érvelt a napilapban megjelent cikkében a választójog kiterjesztése mellett 2007-ben megjelent írásában a fideszes képviselő.

"Eltolná a rendszert"

Az elmúlt években az ötlet feledésbe merült, ám az Orbán Viktor által tavaly nyáron meghirdetett alkotmányozás folyamán ismét előkerült. Információink szerint a siófoki frakcióülésen azért került az érdeklődés középpontjába a kérdés, mert az ötletet Szájer József, az új alkotmány előkészítésével foglalkozó testület elnöke, a miniszterelnök tanácsadója, fideszes európai parlamenti képviselő is felkarolta.

A Hírszerzőnek több, az ülésen részt vevő fideszes képviselő is azt mondta, Szájer progresszív törekvésnek nevezte a felvetést, amely a szavazati jog utóbbi száz évben tapasztalható kiterjesztésének újabb fontos állomása lehetne. Az EP-képviselő pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, nagyon büszke lenne arra, ha Magyarország lenne az első, amely megvalósítaná a választójog ilyen mértékű kiterjesztését, mert a 18 év alattiak az állampolgároknak az utolsó nagy csoportja, amelyik nem vehet részt a közügyek intézésében. Információink szerint Szájernél sokat nyomott a latban, hogy a több neves alkotmányjogász is - egyikük a korábbi köztársasági elnök, Sólyom László volt tanítványa - elismerően nyilatkozott az ötletről.
 

kép=

Szájer József - progresszív ötletnek tartja
 

"Az elöregedő nyugati társadalmakban, ahol a nyugdíjas korú, vagy más okokból passzív rétegek egyre nagyobb arányt képviselnek a társadalomban, a pártok egyre inkább foglyai az osztogató, a gyereket nevelő aktív korúak adójának szétosztásával szavazatokat szerző politikának. Egy ilyen ötlet jó irányba tolhatná a teljes politikai rendszert" - mondta a Hírszerzőnek a Fidesz egy neve elhallgatását kérő vezető politikusa.

Volt olyan fideszes képviselő, aki szerint a választójog ilyetén reformja nem szabadítaná ki a pártokat felelőtlen ígérgetés és a populizmus csapdájából, mert a magyarországi nagycsaládosok jelentős része a jelenlegi szociálpolitika fenntartásban érdekelt, mert képtelen magától kitörni jelenlegi helyzetéből. "Fel kellene már ismerni, hogy az elöregedés nemcsak a sikertelen szociál- és családpolitika következménye, hanem a demokrácia rendszerhibájából is fakad" - hangsúlyozta Révész Máriusz, aki szerint egy ilyen választójogi reformhoz olyan családpolitikát kellene társítani, amely az aktív népesség körében ösztönözhetné a gyerekvállalást, és akkor valóban áttörést hozhatna a gyerekek után járó extra szavazati jog.

Tabudöntögetés

"Ha a gyermekes családoknak jelentősebb súlyt adunk a választások alkalmával, akkor az ő érdekeik strukturálisan felértékelődnek. Ez azt jelenti, hogy nagyobb eséllyel készülnek majd olyan jogszabályok, amelyek bátorítják az e társadalmi csoportba való belépést (magyarul a gyermekvállalást), és ezáltal a társadalom általános elöregedési folyamatának fékezéséhez is hozzájárulhatnak" - írta a január 10-én nyilvánosságra hozott "magántervezetében", saját alkotmány-koncepciójában Jakab András, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem docense, aki a családi választójog bevezetésének egyik legfőbb támogatója az alkotmányjogászok körében.

 

Jakab szerint az extra választójognak három lehetséges megoldása van. A közvetlen gyerekválasztójog, ami a szükséges belátási képesség hiánya miatt elfogadhatatlan, szülőknek juttatott többletválasztójog, mely szerint a szülők prémium-szavazati jogot kapnának, mivel egy vagy több gyermekük van. Ám Jakab szerint ez ellentmond a választójog egyenlősége elvének (azaz egy ember = egy szavazat).

 

A harmadik megoldás, amely sokban hasonlít a második ötlethez, de egy technikai húzással feloldja a jogelméleti ellentmondást: a gyermekválasztójog szülői helyettesítéssel. Ez azt jelentené, hogy a kiskorú magyar állampolgárnak is aktív szavazati joga lenne, de ezt ő maga nem gyakorolhatja, hanem helyette a szülője gyakorolja azt. "Így az 'egy embernek egy szavazati jog', a választójog egyenlősége elve nem sérülne" - állapította meg Jakab a "magántervezetében".

 

Az alkotmányjogász szerint az extra választójog nem növelné automatikusan és azonnal az aktív rétegek politikai súlyát, csak hozzájárulhatna közvetve a gyerekvállalási kedv növekedéséhez. Az már másik kérdés, hogy a gyerekek később az aktív korúak számát és arányát, tehát idővel politikai súlyát növelhetnék.

 

Bár az alkotmányjogász szerint előremutató lenne a családi választójog bevezetése, az általa kidolgozott normaszöveg mégsem tartalmazza ezt a klauzulát. "A felvetés tabudöntögető természete miatt nyilván heves vitákat váltana ki, megterhelve az Alkotmány elfogadásának légkörét" - indokolta Jakab a döntését.


Kereszttűztől tartanak a Fideszben

Ám hiába karolta fel a nagyobbik kormánypárt több befolyásos politikusa a kezdeményezést, a Fideszben és a KDNP-ben sokan kivitelezhetetlennek, politikailag kockázatosnak tartják. Többen biztosra veszik, hogy a gyerekek után járó extra szavazati jog a Jobbiknak adna muníciót a kormánypártok elleni újabb akcióihoz.

kép=

Révész Máriusz - régi kívánság
 

"Ha egy emberként állunk ki mellette, a szélsőjobb máris azt sulykolná, hogy a cigány családoknak kedvezünk, a másik oldalról pedig megkapnánk, hogy a jobbára Fideszre szavazó nagycsaládosoknak udvarolunk. A jelenlegi közhangulatot figyelembe véve kommunikációs zsákutca lenne, miközben arra törekszünk, hogy minél szélesebb bázist teremtsünk az új alkotmánynak" - mondta a nagyobbik kormánypárt egy neve elhallgatását kérő képviselője, mitől tartanak a Fideszben.

Révész Máriusz a 2007-es cikkében kitért már erre a kérdésre, de fordított előjellel. "Továbbmegyek: jótékony hatással lenne ez a mélyszegénységben élő sokgyerekes roma családokra is, hiszen már akkor 'megéri' odafigyelni rájuk, amikor még érdemi lépéseket lehet tenni az ott élő gyerekek iskoláztatásáért, társadalmi integrációjáért" - állapította meg a fideszes politikus a Népszabadságban.

Technikai nehézségek

Tóth Zoltán választási szakértő a Klubrádióban hétfőn élesen bírálta a kezdeményezést, mondván: nem lepte meg a választási szakértőt a Fidesz szavazat-pluralizálási ötlete, mert azok a kormányok, melyek a következő választáson is nyerni akarnak, a saját szavazóbázisukat akarják bővíteni. Tóth szerint nem lehet figyelmen kívül hagyni a Magyarország által is aláírt nemzetközi jogi dokumentumokat, így az ENSZ alapítóokmányát vagy az Európai Politikai és Szabadságjogok Gyűjteményét, melyekben az szerepel, hogy a szavazatok súlya sem térhet el.

A kezdeményezést jó ötletnek tartó, ám azt egyelőre megvalósíthatatlannak vélő vezető fideszes politikus szerint rengeteg technikai kérdést vetne fel az extra szavazati jog. "Ki dönti el, hogy melyik szülő szavaz a gyerekek helyett válás után? A bíróság? És mit válthat ez ki a politikailag megosztott családokban?" - jelezte kételyeit a neve elhallgatását kérő kormánypárti képviselő.
 

kép=

Salamon László - megvan a véleménye
Fotó: MTI

 

Több kormánypárti képviselő azt mondta a Hírszerzőnek, hogy pár évvel ezelőtt a német szövetségi parlament is lefolytatta ezt a vitát, ám a részletszabályokon, illetve az alkotmányossági aggályokon elbukott az ügy. Tény, hogy még a gyerekvállalást díjazó családi adózást szorgalmazó KDNP-ben sem támogatja mindenki az ötletet: információink szerint, míg Semjén Zsolt pártelnök mellé állt, az Országgyűlés alkotmány-előkészítő bizottságának elnöke, Salamon László bírálattal illette.

"Kompromisszumos megoldásként nyitva kell hagyni a kérdést az új alaptörvényben, aztán ha megérett rá az idő, 6-8 éven belül meg lehetne alkotni a részletszabályokat" - mondta egy neve elhallgatását kérő kormányzati forrás. Az Országgyűlés előtt fekvő alkotmány-előkészítő határozati javaslat kizárja az extra szavazati jogot, ugyanis leszögezi, hogy a parlamenti képviselőket "általános, egyenlő, titkos és közvetlen választójog alapján" választják. Tehát a gyerekek utáni szavazati jog megadásához előbb a "közvetlen" szót ki kellene venni a szövegből.

A Fidesz és a KDNP még nem döntött az ügyben, egyelőre csak szondázzák a közvéleményt: Szájer József a siófoki frakcióülés követő sajtótájékoztatón bejelentette, "nemzeti konzultációra", azaz társadalmi vitára bocsátják a kérdést.

forrás és szerző : hirszerzo.hu


Az eredeti írás itt olvasható

Még nincs hozzászólás.
Csak regisztrált felhasználók írhatnak hozzászólást.
 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

&#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal