Késedelmi kamat - Százezrek csúsznak a fizetéssel
2011.10.11. 05:10

Kínos helyzetben Magyarország - Több százezer család van veszélyben
Egyre növekvő kinnlevőségek és mind többet késő befizetések jellemzik a közüzemi díjakat, ahol az energiaszolgáltató cégek kinnlevősége már több tízmilliárd forintra rúg. Részlet- és halasztott fizetéssel, valamint előre fizetős fogyasztásmérőkkel igyekeznek a szolgáltatók konszolidálni a helyzetet.
Oszsza meg másokkal is
Már 2007-ben is első volt az Európai Unióban Magyarország azzal, hogy itt volt arányaiban a legtöbb kifizetetlen számla. E kétes hírnéven azóta sem sikerült javítani, sőt a helyzet csak romlott. Ma több százezer családnak okoz gondot a felgyülemlett közüzemi díjhátralék kifizetése. A probléma 2008 után duzzadt igazán tömegessé. Előtte ugyanis a két legtöbb gondot okozó energiafajtát, a gázt és a villanyt hatvan nap nem fizetés után ki lehetett kapcsolni - mondják energiaipari szakértők. Így nem tudott tetemes összegű tartozás felhalmozódni, hiszen egy átlagos család villanyszámlája 10, gázszámlája - családi ház esetén - 40-50 ezer forint egy téli hónapban. Tehát legfeljebb százezer forint díjtartozás gyűlhetett össze. Egy krízishelyzetbe került átlagos jövedelmű családnál pedig százezer forint közüzemi hátralék az a plafon, ahol még jó esély van arra, hogy el lehessen vágni az adósságspirált - véli Vecsey Miklós, Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke. A 2008-ban hozott szabályok azonban, amelyek 60-ról 90 napra növelték a kikapcsolási türelmi időt, a nagyobb felhalmozott adósság miatt csak rontottak az adósok helyzetén.
Milliárdos kintlévőségek
A fizetési morálnak pedig a téli hónapokra vonatkozó, a védendő fogyasztókra érvényes kikapcsolási moratórium tette be a kiskaput. Az intézkedés ugyanakkor a téli számláikat üggyel-bajjal vagy sehogy sem fizető családok számára átmenetileg jelentős könnyebbséget hozott, hiszen így akár hat hónapig is elodázódhatott a számla be nem fizetését követő kikapcsolás. A negatív következményekkel viszont az érintettek a moratórium lejártakor szembesültek: családok tömegeinél halmozódott fel kezelhetetlen méretű hátralék. Ráadásul a "védendő fogyasztó" kategóriába a fogyatékosok mellett még nyolcféle szociális jogosultság alapján is be lehet kerülni, ami alapján a háztartások harmada, közel hárommillió ember lehetne "védendő fogyasztó".
Az E.ON energiaszolgáltatónál a lakossági áram- és gázhasználók tartozása ma összesen több tízmilliárd forintra rúg - jelzi a probléma nagyságát az E.ON Hungária Zrt. sajtószóvivője. Egyházi Nikoletta elmondta, hogy a harminc napon túli tartozások mértéke a lakossági fogyasztók körében húsz százalékkal emelkedett az elmúlt két évben. A nyári hónapok enyhülést hoztak, de ősszel várhatóan újra megnő a ki nem fizetett számlák összege - magyarázza a szóvivő. Ennek első jeleit már érzik is, hiszen a szeptemberi iskolakezdéssel járó költségek megterhelik a családi kasszákat, így az energiaszámlák csekkjeinek negligálásával próbálják sokan egyensúlyban tartani a családi költségvetést.
Ráadásul a védendő fogyasztók száma az E.ON szolgáltatási területén a tavalyi 58 ezerről több mint hetvenezerre nőtt, ami 20 százalékos növekedés. Ezenkívül megnőtt és körülbelül ugyanennyi a száma azoknak a fogyasztóknak, akik megkapják a második felszólító levelet is.
Hasonló folyamatokról számol be Boross Norbert, az Elmű-Émász szóvivője is: szerinte alapvetően szabályozási hiba miatt szabadultak el a kintlévőségek, hiszen annak a lehetősége, hogy több hónapnyi nem fizetésnek sincs következménye, sokakat csábított a könnyebb útra. Emellett sokan áttértek a villanyfűtésre, ezek együttesen pedig az Elmű-Émász esetében is milliárdos nagyságrendűvé növelték a kifizetetlen csekkeket.
Ezért üdvözölték az energiaszolgáltatók, hogy július elsejétől a törvényi szabályozásnak megfelelően 90 napról 60 napra csökkent a kikapcsolási türelmi idő, így ismét 60 napos tartozás után kikapcsolhatják a szolgáltatást annál, aki nem fizeti számláit. A visszakapcsoláshoz ki kell fizetnie kamatokkal együtt a lejárt esedékességű számláit, a felszólítási díjat, valamint a ki- és visszakapcsolás díját. A késedelmi kamat viszont csak a jegybanki alapkamat, amely jóval kedvezőbb, mintha bármilyen személyi vagy gyorskölcsönhöz folyamodnának a fogyasztók. "Az új szabály hatásait még korai elemezni. Az biztos, hogy a 60 napos kikapcsoláshoz tartozó előre hozott felszólításnak július-augusztusban már felfedezni véltük némi hatását, de a pontos értékeléshez még néhány hónap éles működés szükséges. A kikapcsolás türelmi idejének rövidülésétől azt várjuk, hogy a fogyasztóink fizetési hajlandósága javul, és ennek hatása hosszabb távon érezhetővé válik" - mondja Egyházi Nikoletta.
Előre fizetve
A szolgáltatók a felszólítólevelek mellett telefonon is igyekeznek arra biztatni ügyfeleiket, hogy ne dugják homokba a fejüket a problémáik elől, hanem kérjenek segítséget. Ugyanis a kikapcsolás mindig az utolsó lépés: ha a korábban rendesen fizető ügyfél jelentkezik az ügyfélszolgálaton, akkor lehet szó részletfizetésről, de akár halasztott fizetés is kérhető.
Emellett az energiakereskedők más akciók keretében is igyekeznek elérni, hogy minél nagyobb részét begyűjtsék kintlévőségeiknek. Az E.ON a segítségre szoruló, védendő ügyfeleit tavaly év végén úgy segítette, hogy vállalta, amennyi pénzt befizet a tartozásából az ügyfél, ugyanakkora összeget elenged a hátralékából. Ezzel a legfeljebb 150 ezer forintig élő lehetőséggel közel 30 ezer fogyasztó élt.
De ha semmilyen módszer nem használ, a szolgáltatás kikapcsolása után, ha a tartozás régóta fennáll, külsős behajtó céghez kerül annak beszedése. Ezzel párhuzamosan jogi úton is próbálnak hozzájutni követelésükhöz a szolgáltatók.
Egyébként az ügyfelek a havi részszámlákban számlázott fogyasztás mennyiségét bármikor módosíthatják, ha változik a fogyasztásuk. Tehát érdemes odafigyelni, hogy a havi részszámlákban megfelelő mennyiséget állítsanak be, így el lehet kerülni, hogy az éves leolvasás után kiállított elszámoló számla összege túl magas legyen. Bár a lehetőség adott, óvatosan kell bánni azzal, hogy adminisztratív módon csökkentsük a havi számlát. Ilyet csak akkor érdemes alkalmazni, ha valamilyen nagyfogyasztó - például régi fagyasztóláda, villanykályha - kikerült a rendszerből. Ugyanis ha túl alacsonyra állítjuk be a havi fogyasztást, s az elszámolásnál tetemes díjhátralék halmozódik fel, a részletfizetést nem engedi a szolgáltató.
A költségek elszabadulása ellen nyújthat megoldást a feltöltőkártyás mobiltelefonokhoz hasonló elven működő, előre fizetős fogyasztásmérő, melynek felszerelését az E.ON minden védendő fogyasztójának térítés nélkül biztosítja. Az előre fizetős fogyasztásmérő ugyanúgy méri az elfogyasztott villamos energiát, mint egy hagyományos lakossági mérő. A különbség csak az, hogy az előre fizetős mérőbe előre bekell "programozni" az elfogyasztható villamosenergia-mennyiséget, melynek felhasználása után a mérőóra megakadályozza a további energiafogyasztást.
Az előre fizetős mérőóra előnye, hogy a fogyasztó tervezni tudja a költségeit, nem tud további hátralékot felhalmozni, és takarékosságra is ösztönzi. Ellenzői azonban azt mondják, nem megoldás minden élethelyzetre az előre fizetős mérőóra, ami drasztikusan megváltoztatja az életviteli szokásokat. Pontosan meg kell tervezni az energiafelhasználást, és gyakran kegyetlennek tűnő választásra kényszerítheti a családokat. De ahhoz, hogy elkerülhető legyen a lakásvesztés, és hogy a szolgáltatásokhoz való hozzáférés is megmaradjon, radikális takarékosságra van szükség. A problémák jó részére a szolgáltatók szerint megoldást nyújthat a szociális támogatások új rendszere. A szeptember elsejétől érvényes szabályok szerint a természetben nyújtott támogatás, a közüzemi számlák kifizetése közvetlenül a szolgáltatóknak történik, így e pénzeket biztosan nem költik másra a jogosultak.
Kikapcsolt önkormányzatok
Az év elejétől növekedett meg egyre nagyobb mértékben az állami fenntartástól függő intézmények kintlévősége. Legfeltűnőbb példája ennek a folyamatnak a Baranya megyei Versend önkormányzata volt: a csődhelyzetbe került településen augusztusban kikapcsolta a szolgáltató az áramot az önkormányzatnál, a postán, az orvosi rendelőben, miután nem sikerült dűlőre jutni a helyhatóság csaknem kétmillió forintos tartozásáról. "Ellátási területünkön az önkormányzati lejárt tartozások mértéke áprilisban volt a legmagasabb, másfél milliárd forint. Új, ügyfélcentrikusabb folyamatainkkal és az állam által nyújtott pályázatokkal sikerült egymilliárd forintra csökkenteni a hátralékot" - magyarázza Egyházi Nikoletta.
Az adósságfelhalmozódás legfőbb oka e területen az, hogy egyre több intézmény csak állami támogatásból és pályázati pénzből tudja finanszírozni fenntartási költségeit, s e támogatások beérkezése sokszor kiszámíthatatlan. Az első negyedéves állami támogatást például csak júniusban kapták meg az intézmények, ekkor kerülhetett sor az elmaradt díjak kifizetésére. A vonatkozó rendelet értelmében egyébként a nem lakossági ügyfeleinknél már 30 napnál régebben lejárt tartozás esetén kikapcsolható a fogyasztási hely a szolgáltatásból. Hogy ez ne következzen be, a kisebb közintézményeket, önkormányzatokat, vízügyeket egyedi kezelésbe vették a szolgáltatók, s az E.ON-nál például kijelölt kapcsolattartót biztosítanak, folyamatos telefonos és személyes egyeztetéseket végeznek. A szóvivő szólt arról is, hogy a közintézmények nehéz anyagi helyzetét figyelembe véve próbálnak kölcsönösen teljesíthető megállapodásokat kötni, egyedi részletekben történő törlesztésben megállapodni.
________________________________________ AZ ENERGIAVILÁG HÍREI
Az orosz gáz a nyerő?
Csak az oroszokkal képzelhető el Magyarország gázellátása, a 2015-ben lejáró Gazprom-szerződést meg kell hosszabbítani - jelentette ki Horváth Tibor, az E.ON Földgáz Trade gázbeszerzésért felelős igazgatósági tagja egy energetikai konferencián. Szerinte az olcsó gáz, diverzifikáció, ellátásbiztonság hármasából egyszerre csak kettő megvalósítható: s ha a cél az olcsóság és az ellátásbiztonság, akkor az az orosz forrást jelenti. Az E.ON már elkezdte az egyeztetéseket - szakembereik tavaly sikerrel érték el az árak csökkenését, így Magyarország már nem a második legmagasabb áron szerzi be a földgázt Európában. Az orosz szállítóknak Magyarország kis piacnak számít: az itteni hétmilliárd köbméteres beszerzésről könnyebb úgy tárgyalni, hogy az E.ON-csoport egymagában 47 milliárdot vásárol - érvelt a szakember.
Új támogatás a megújulóknak
A megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-átvételi támogatási rendszer, a METÁR váltja fel a KÁT-ot, a kötelező átvételi és támogatási rendszert a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium elképzelése szerint. Az indoklás szerint csak így érhető el, hogy 2020-ig 14,6 százalékra emelkedjen a megújulóalapú energia aránya a hazai termelésben. Az új rendszer vezérlőelve a fenntarthatóság: így például csak fenntartható erdőgazdálkodásból származó faanyagokat lehet majd biomassza-erőművekben felhasználni. A támogatások konkrét mértékéről még nincs döntés, de jelentősen egyszerűsödik majd a METÁR a KÁT-hoz képest. A támogatás megítélésekor nem lesz szükség projektértékelésre, mert annak a nagyságát az előállítási technológia és az áramtermelő berendezés kapacitása határozza meg. A METÁR-t egységesen 15 évig lehet majd igénybe venni.
forrás és szerző : hetivalasz.hu / Iványi Balázs
Az eredeti írás itt olvasható
|